Kripto para piyasasında Pump-Dump etkisi devam edecek mi?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Kripto para piyasasında Pump-Dump etkisi devam edecek mi?
Emre Buruk
03.02.2021 16:19

Son günlerde ve haftalarda kripto para piyasalarının volatilitesi, bir takım olumlu ve olumsuz haberlerin paylaşılmasıyla daha da arttı. Küçük yatırımcıların bu tarz spekülatif haberlere ve manipülatif hareketlere karşı dikkatli olması gerekmektedir. Öncelikle pump ve dump`ın piyasaya etkisini açıklamak isterim. Kripto para yatırımcıları arasında sıklıkla kullanılan terimler arasında olan pump ve dump kripto para birimlerinde yapay olarak gerçekleşen değer artışını ve düşüşünü ifade eder. Toplu ve spekülatif bir şekilde alım işlemleri Pump, toplu ve spekülatif bir şekilde satış işlemleri ise Dump olarak adlandırılır.

Pump-Dump yöntemleri arasında gerçeği yansıtmayan yanıltıcı haberlerin paylaşılması, etki alanı yüksek ve yüksek sayıda takipçili sosyal medya hesapları üzerinden mesajlar paylaşılması ve değeri düşük kripto paralar için satın alım fırsatı olduğu bilgisini yaymak yer alır. Bu tarz yöntemlerin yakın zamanda bazı Altcoinler ve kripto para piyasalarının genelinde kullanıldığı görüldü. Örneğin, Elon Musk`ın Dogecoin ile ilgili yaptığı açıklamalar Dogecoin fiyatlanmasını sert şekilde %1000`lere varan seviyelerde yükseltti ve piyasa değerinin 9,5 milyar dolar seviyelerine yükselmesini sağladı. Musk, konu ile ilgili “açıkça kripto para birimleriyle dalga geçmek için bir şaka olarak yapıldı” yorumunu yapması bir pump-dump etkisi yarattı. Twitter hesabına Bitcoin simgesi koyan ve Bitcoin ile ilgili “Geçmişe bakıldığında kaçınılmazdı.” ifadesini kullandı. Bu gelişmenin ardından Bitcoin 32000 ABD Doları seviyelerinden 38000 ABD Doları seviyelerine kadar %20`ye yakın bir yükseliş gösterdi.

Ethereum

Yazılarımda da sık sık yükselme potansiyelinden ve olumlu fiyatlanmasından bahsettiğim Ethereum, tüm zamanların rekorunu tekrar kırarak yeni bir zirveye imza attı. Son dönemde yinelediğim ve önem arz ettiğini belirttiğim kripto para olan Ethereum`un borsalardaki miktarı dikkat çekici miktarda azaldı. DeFi`nin devam eden büyümesi, arzın azalması, Ethereum 2.0`ın sunduğu imkanlar ve kurumsal yatırımcının gösterdiği ilgiyle Ethereum fiyatlanması olumlu yönde hareket ediyor.

CME 8 Şubat`ta Ethereum vadeli işlem sözleşmelerini başlatmayı planlıyor. 2017 yılında Bitcoin`in 20.000 ABD Doları seviyelerine yükselmesinin ardındaki sebeplerden birinin de vadeli işlem sözleşmelerinin başlaması olduğu söylenebilir. Ethereum`da da benzer bir hareketin görülebilmesi söz konusu olabilir. Ancak özellikle son dönemdeki manipülatif hareketlerin piyasadaki volatiliteyi arttırması sebebiyle bu sürecin etkileri yakın dönemde dikkatle izlenmelidir.

XRP

Son dönemin en çok konuşulan kripto para piyasaları arasında yer alan XRP, çok ilginç bir harekete imza attı. SEC davası sebebiyle sert düşüşler yaşayan XRP, pump hareketi ve FOMO(Fear of Missing Out - Fırsatı kaçırma korkusu)`ya katılan küçük yatırımcıların etkisiyle 0.755 dolar seviyelerine kadar yükselmeyi başardı. Bu seviyeden sonra dump etkisiyle sert düşüş yaşayan XRP an itibariyle 0.376 ABD Doları seviyelerinde işlem görüyor. Yakın dönemde XRP fiyatlanması için en önemli gelişmelerin dava sürecinin nasıl ilerleyeceği ve nasıl sonuçlanacağı olacağı söylenebilir.

Stellar

Gözde kripto paraları arasında yer alan Stellar son dönemde %30`un üzerinde bir yükseliş yaşadı. En büyük ikinci stablecoin ihraççısı Circle ile ilgili açıklamalarla, USD Coin(USDC)`in Stellar ağında resmi olarak kullanılmaya başladı. Circle CEO`su Jeremy Allaire yaptığı açıklamada, Stellar`ın yeni nesil finansal uygulamalar yarattığını iddaa etti.

Son günlerde nükleer enerji santrallerinde, artan enerjinin kullanılarak Bitcoin madenciliği yapılmasını planlayan Ukrayna hükümeti, ulusal dijital parası için Stellar blokzincirini kullanmaya karar verdi. Bu haberin ardından olumlu fiyatlanan Stellar, piyasa değeri açısından ilk 10 kripto para arasında yer almayı hedeliyor. Olumlu gelişmelerle yatırımcı sayısını ve fiyatlanmasını arttran Stellar orta ve uzun vadede olumlu yükselişine devam edebilir.

    

 

REKLAMI KAPAT X