Kripto piyasasını bu hafta neler bekliyor? (10 Haziran 2024)

Okuma Süresi: 4 Dakika
Kripto piyasasını bu hafta neler bekliyor? (10 Haziran 2024)
Çınar Küçükay
10.06.2024 08:38

ABD enflasyon oranı bu haftanın en önemli başlıklarından birisi olacak. Diğer yandan, bu haftayı önemli kilit açılımları bekliyor. İşte 10 Haziran itibarıyla haftanın öne çıkan gelişmeleri..

Bu hafta, ABD'de açıklanacak olan mayıs ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri, Amerikan doları ve Federal Rezerv'in (Fed) politika kararları üzerinde büyük etki yaratacak. Mayıs ayı işgücü piyasası verilerinin ardından enflasyonist baskılardaki olası bir artış, yatırımcıların 2024'te birden fazla faiz indirimi bekleyişlerini değiştirebilir.

Ancak, ABD TÜFE raporu, haziran ayı Fed faiz kararı, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) ekonomik projeksiyonları ve FOMC basın toplantısının hemen öncesinde açıklanacak. Piyasa katılımcıları, çarşamba günü Fed'in faiz oranlarını sabit tutmasını bekliyor ve bu da FOMC ekonomik projeksiyonlarını ve basın toplantısını daha önemli hale getiriyor.

Perşembe günü, ABD işgücü piyasası verileri de dikkate alınacak. İlk işsizlik maaşı başvurularında başka bir artış, eylül ayında bir Fed faiz indirimi beklentilerini destekleyebilir. Bununla birlikte, ABD üretici fiyatları verileri de yatırımcıların dikkatini çekecek. FOMC üyeleri arasında enflasyon endişeleri devam ediyor. Üretici fiyatlarındaki düşüş eğilimleri, talep kaynaklı daha yumuşak bir enflasyon görünümüne işaret edebilir.

Cuma günü, Michigan Üniversitesi Tüketici Güveni ön verileri yatırımcı ilgisini çekecek. Fed faiz indirimi beklentilerinin artması, tüketici güvenini destekleyebilir ve ABD ekonomisinin sert inişi konusundaki endişeleri hafifletebilir.

Verilerin ötesinde, yatırımcılar Fed faiz kararı sonrasında FOMC üyelerinin konuşmalarını dikkatle takip edecek. FOMC üyeleri John Williams (Perşembe) ve Austan Goolsbee (Cuma) konuşma yapacaklar. Ekonomik görünüm, enflasyon ve faiz oranları hakkındaki görüşler piyasalarda önemli dalgalanmalara yol açabilir.

ABD'de bu hafta açıklanacak enflasyon verileri, Fed'in gelecekteki faiz oranları ve genel ekonomik durum hakkında önemli ipuçları verecek. Yatırımcılar, Çarşamba günü açıklanacak olan Mayıs ayı TÜFE verilerini ve ardından yapılacak FOMC toplantısını dikkatle izleyecekler.

Bu Hafta Kilidi Açılacak Kripto Paralar

Bu hafta ICP (%0,52), DYDX (%2,58), APT (%2,58), IMX (%1,88), STRK (%4,95) ve ARB (%3,23) isimli kripto paraların belirtilen oranda kilit açılımı gerçekleşecek.

Kaynak: DropsTab

Internet Computer (ICP)

Dfinity Foundation tarafından oluşturulan ICP, internet üzerinde sınırsız kapasiteli bir blok zinciri bilgisayar olarak çalışmayı hedefler. Amacı, merkezi olmayan internetin geleceğini inşa etmek ve geleneksel IT sistemlerinin yerini alacak şekilde merkezi olmayan uygulamalar (DApp) geliştirmektir.

Bu hafta, ICP coin sahipleri için %0,52'lik bir kilit açma işlemi beklenmektedir.

dYdX (DYDX)

Marjin işlem, spot işlem, borç verme ve borç alma hizmetleri sağlamak için Ethereum blok zincirindeki akıllı sözleşmeleri kullanan bir DEX olan DYDX, merkezi olmayan borsaların güvenliğini ve şeffaflığını, merkezi borsaların hızı ve kullanılabilirliği ile sunmayı amaçlamaktadır.

DYDX coin sahipleri bu hafta %2,58'lik bir kilit açma işlemiyle karşı karşıya.

Aptos (APT)

Ölçeklenebilir ve güvenli bir blok zinciri altyapısı sağlayarak, Web 3.0'ın geleceği için merkezi olmayan finans ve uygulamaları güçlendirmeyi hedefleyen yeni bir katman 1 blok zinciri olan APT, kullanıcı dostu ve ekosistem genelinde kabul görmüş uygulamalar için bir temel sunarak, yüksek performanslı DApp geliştirme potansiyelinin kilidini açmayı hedefliyor.

Bu hafta, APT coin’in toplam arzının %2,58'lik bir kısmının kilidi açılacak.

Immutable X (IMX)

Ethereum'daki NFT'ler için ilk katman 2 ölçeklendirme çözümü olan IMX, anında işlem tanıma, yüksek ölçeklenebilirlik, sıfır gaz ücreti ve daha fazlasını sağlar. Katman 2 çözümü, Ethereum gibi blok zincirinin üzerinde geliştirilen ekstra protokoldür. Bu tür katman ölçeklendirme çözümü, blok zinciri için gerekli olan ekstra ademi merkeziyetçilik veya güvenlik özelliklerinden herhangi birini manipüle etmeden verimi artırır.

IMX için bu hafta %1,88'lik bir kilit açılımı bekleniyor.

StarkNet (STRK)

Ethereum üzerinde çalışan bir Layer 2 ölçeklenebilirlik çözümü olan STRK,. zk-Rollup teknolojisini kullanarak, işlemleri Ethereum dışında işler ve kanıtlarını ana ağa gönderir. Bu sayede işlem hızını artırır ve maliyetleri düşürür.

Bu hafta, STRK coin sahipleri için %4,95'lik bir kilit açma işlemi beklenmektedir.

Arbitrum (ARB)

Ethereum üzerine inşa edilmiş bir katman-2 ölçeklendirme çözümü olan ARB, Ethereum'daki yüksek işlem ücretleri ve sınırlı ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmeyi amaçlar. ARB, ağ yönetimi ve merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamaları gibi alanlarda kullanılır.

ARB coin sahipleri bu hafta %3,23'lük bir kilit açma işlemiyle karşı karşıya.

REKLAMI KAPAT X