Kripto piyasasını bu hafta neler bekliyor? (13 Kasım 2023)

Okuma Süresi: 3 Dakika
Kripto piyasasını bu hafta neler bekliyor? (13 Kasım 2023)
Çınar Küçükay
13.11.2023 08:41

Bu hafta kripto piyasasında, ABD enflasyon verileri ve Çin-ABD liderler toplantısı gibi kritik ekonomik ve diplomatik gelişmelerin yanı sıra, beş önemli kripto paranın kilit açılımı piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacak.

İşte, 13 Kasım itibarıyla haftanın öne çıkan gelişmeleri:

ABD Enflasyon Verileri Açıklanacak

Bu hafta piyasalar için önemli olacak, özellikle salı günü açıklanacak ABD enflasyon verisi dikkatle izlenecek. 2022 yazında %9’un üzerinde olan enflasyon oranı, eylül ayında yüzde 3,7'ye düştü ve ekim ayında ise yüzde 3,3'e düşmesi bekleniyor. Ancak, gıda ve enerji gibi dalgalı bileşenleri hariç tutan çekirdek enflasyonun yüzde 4,1 seviyesinde sabit kalması öngörülüyor. Bu veriler, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) para politikası kararlarında etkili olacak.

ABD'nin perakende satışları da ekim ayında açıklanacak ve bu veriler, faiz oranlarının tüketici harcamaları üzerindeki etkisini göstermesi açısından önemli. Ayrıca, kişisel tasarruf oranlarındaki düşüş, tüketicilerin harcamalarını nasıl etkileyeceği konusunda ipuçları verebilir.

Bunlardan farklı olarak, ABD ve Çin arasındaki ilişkiler, Çarşamba günü San Francisco'da gerçekleşecek olan ABD Başkanı Joe Biden ve Çinli mevkidaşı Xi Jinping arasındaki toplantıda masaya yatırılacak. Bu toplantıda ekonomik bağlar ve jeopolitik konular gibi çeşitli meseleler tartışılacak.

Ek olarak, Federal Rezerv yetkililerinin bu hafta yapacakları açıklamalar, piyasalar için önem taşıyacak. 1 Kasım'da Fed, faiz oranlarını yüzde 5,25 ile 5,5 aralığında tutma kararı almıştı. Salı günü açıklanacak enflasyon verileri, Fed'in gelecek dönemdeki faiz politikalarına ışık tutabilir. Bu veriler ve Fed yetkililerinin yorumları, piyasaların yönünü belirleyici olacak.

Öte yandan, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson, hükümetin kapanmasını önlemek amacıyla yeni bir geçici yasa tasarısı sundu. Tasarı, hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi yasa koyucular tarafından eleştiriliyor ve Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Temsilciler Meclisi ile Demokratların kontrolündeki Senato'dan geçmesi gerekiyor. Tasarı, bazı hükümet harcamalarını Ocak ve Şubat'a kadar ertelemeyi önerdiğinden Beyaz Saray tarafından da eleştiriliyor. Bu tasarı, ABD hükümetinin kapanmasını önlemek için kritik bir adım olarak görülüyor.

Bu Hafta Kilidi Açılacak Kripto Paralar

Bu hafta WBT (%21.92), BICO (%3,30), UNI (%1,42), ROSE (%2,91) ve ASTR (%1,17) isimli kripto paraların belirtilen oranda kilit açılımı gerçekleşecek.

Kaynak: DropsTab

WhiteBIT Coin (WBT)

Bir kripto para borsasının yerel varlığı olan WBT, işlem ücretlerinde indirim, komisyon oranlarında artış, bazı blok zincirlerinden transfer ücretinin alınmaması gibi avantajlar sunar.

Bu hafta, WBT coin sahipleri için %21,92'lik bir kilit açma işlemi beklenmektedir.

Biconomy (BICO)

Ethereum blok zincirinin üzerine inşa edilmiş çok zincirli bir aktarıcı ağ olan BICO, Web 3.0 ve kripto kullanıcılarının işe alımını sorunsuz ve uygun maliyetli hale getirmeyi amaçlamaktadır. Biconomy, gazsız işlemler, çok zincirli merkezi olmayan uygulamalarda kolay ve sezgisel kullanıcı katılımı gibi bir dizi son teknoloji çözüm sunar.

BICO coin sahipleri bu hafta %3,30'luk bir kilit açma işlemiyle karşı karşıya.

Uniswap (UNI)

Ethereum blok zinciri üzerine kurulu, merkezi olmayan bir otomatik piyasa yapıcı (AMM) olan UNI, kullanıcıların merkezi borsalar gibi geleneksel aracılara ihtiyaç duymadan dijital varlıklarla alım satım yapmasına olanak sağlar.

Bu hafta, UNI coin’in toplam arzının %1,42'lik bir kısmının kilidi açılacak.

Oasis Network (ROSE)

Cosmos SDK kullanılarak açık finans ve sorumlu bir veri ekonomisi için oluşturulmuş gizlilik odaklı bir katman 1 blok zinciri olan ROSE, veri gizliliğini ve kullanıcı gizliliğini teşvik eden kullanım durumlarına öncelik verir ve özel, ölçeklenebilir DeFi'ı güçlendirmeyi ve yatırımcıların ötesinde kitle pazarına genişletmeyi amaçlar.

ROSE için bu hafta %2,91'lik bir kilit açılımı bekleniyor.

ASTAR (ASTR)

Polkadot tabanlı bir proje olan ASTR, geliştiricilerin çoklu zincirler için akıllı sözleşmeler oluşturmasına yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır. Ayrıca, geliştiricilere gerçek birlikte çalışabilirlik sunan EVM ve WASM akıllı sözleşmeleriyle DApp'ler oluşturmak için altyapı sağlar.

Bu hafta, ASTR coin sahipleri için %1,17'lik bir kilit açma işlemi beklenmektedir.

Etiketler: WBT BICO UNI ROSE ASTR
REKLAMI KAPAT X