Kripto piyasasını bu hafta neler bekliyor? (29 Nisan 2024)

Okuma Süresi: 3 Dakika
Kripto piyasasını bu hafta neler bekliyor? (29 Nisan 2024)
Çınar Küçükay
29.04.2024 08:15

Piyasaların gözü Fed’in açıklayacağı faiz kararında olacak. Beklenti dışında gerçekleşecek senaryolar piyasaları hareketlendirebilir.

Bu hafta yapılacak olan Federal Rezerv toplantısında, politika komitesinin anahtar faiz oranını değiştirmemesi bekleniyor. Son ekonomik veriler, ekonominin ve enflasyonun beklenenden daha sıcak seyrettiğini gösterdi, bu da Fed'in enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını yüksek tutma pozisyonunda olduğunu işaret ediyor. Faiz indirimi, tüm tür kredilerde, özellikle de ipoteklerde faiz oranlarının yükselmesine baskı yapılmasını ortadan kaldırabilir. Yakın gelecekte faiz indirimleri umutları solmuş olsa da finansal piyasalar yıl sonuna doğru enflasyonun düşmesiyle bunların gerçekleşeceğine dair spekülasyonlar yaymaya devam ediyor.

Kaynak: CME Group

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), iki günlük toplantısının ardından çarşamba günü faiz oranını değiştirmemeyi tercih edecek gibi görünüyor. Fed, ayrıca enflasyon ve ekonomiyi daha uzun süre yüksek faiz oranları ile sıkıştırma planlarını sürdürmeyi planladığını belirtecek.

Federal Rezerv'in enflasyonla mücadelesi tüm yıl boyunca bir çıkmaza girmiş gibi duruyor. Umutlar, önümüzdeki aylarda faiz indirimleri konusunda kararmış durumda. Fed, temel faiz oranını temmuz ayından bu yana %5,25 ile %5,5 aralığında tuttu. Bu oran, 2001'den bu yana görülen en yüksek seviye ve kredileri ve harcamaları caydırarak enflasyonu bastırmak için tasarlandı. Ancak tüketiciler harcamaya devam etti ve enflasyon inatçı bir şekilde yüksek kaldı.

Fed yetkilileri son haftalarda yaptıkları açıklamalarda, mayıs toplantısında bir faiz indirimi yapılması büyük bir sürpriz olacağını, bu yüzden tüm gözler kararla ilgili iletişimlere çevrileceğini belirtti. Fed Başkanı Jerome Powell'ın toplantı sonrası basın toplantısında yapacağı açıklamalar ve sorulara vereceği yanıtlar önemli olacak.

Gelen verilere göre kira artışları hızla yavaşladı ve bu, Tüketici Fiyat Endeksi gibi resmi enflasyon ölçümlerine aşağı yönlü bir baskı yapmalı. Konut maliyetleri, CPI'ın en büyük bileşenidir ve piyasalar gerçekte değiştikten bir yıl sonra bile kira verilerini yansıtabilir. Ancak, ekonomi canlı kalmaya devam ettiği ve işsizlik düşük olduğu için Fed'in ekonomiyi teşvik etmek ve resesyonu önlemek için faiz oranlarını düşürme baskısı yok; daha ziyade enflasyonu bastırmak için onları yüksek tutma baskısı var.

Bu Hafta Kilidi Açılacak Kripto Paralar

Bu hafta OP (%2,31), DYDX (%14,39) ve GAL (%6,90) isimli kripto paraların belirtilen oranda kilit açılımı gerçekleşecek.

Kaynak: DropsTab

Optimism (OP)

Ethereum blok zincirinin üzerine inşa edilmiş bir katman 2 zinciri olan Optimism, işlem ücretlerini azaltır ve Ethereum işlemlerini hızlandırır. Ayrıca, her işlem Optimism üzerinde gerçekleşirken, veriler Ethereum'a gönderilir ve orada doğrulanır.

Bu hafta, OP coin sahipleri için %2,31'lik bir kilit açma işlemi beklenmektedir.

dYdX (DYDX)

Marjin işlem, spot işlem, borç verme ve borç alma hizmetleri sağlamak için Ethereum blok zincirindeki akıllı sözleşmeleri kullanan bir DEX olan DYDX, merkezi olmayan borsaların güvenliğini ve şeffaflığını, merkezi borsaların hızı ve kullanılabilirliği ile sunmayı amaçlamaktadır.

DYDX coin sahipleri bu hafta %14,39'luk bir kilit açma işlemiyle karşı karşıya.

Galxe (GAL)

Web 3.0 geliştiricilerinin ve projelerinin ürün ve topluluklar oluşturmak için zincir içi kimlik bilgisi takibinden yararlanmasına yardımcı olmayı amaçlayan GAL, bir Web 3.0 kimlik bilgisi veri ağıdır.

Bu hafta, GAL coin’in toplam arzının %6,90'lIk bir kısmının kilidi açılacak.

**Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

 

REKLAMI KAPAT X