Kritik FED toplantısı öncesinde altın fiyat analizi

Okuma Süresi: 3 Dakika
Kritik FED toplantısı öncesinde altın fiyat analizi
Osman Bayrak
01.11.2021 16:42

Geçen hafta cuma günü Ekim ayının son işlem günü olması nedeniyle değerli metal ve döviz fiyatlarındaki baskının sürdüğünü gördük. Dolar/TL 9,60 TL’nin hemen altında Ekim ayını kapatmış oldu. Gram altın cephesinde de 540 TL’lere geldikçe bir alımın geldiği izlediğimiz hafta boyunca fiyatlar 540 TL altına sarkmadan 550 TL seviyesinden kapandı. Bu hafta Çarşamba günü yapılacak olan Amerikan Merkez Bankası FED toplantısından çıkacak kararlar özellikle ons altın fiyatlaması üzerinde etkili olacaktır.  

Ons Altın

Ons altın Ekim ayını 1783 USD seviyesinden, bir diğer ifade ile 1916 USD’den gelen düşen trendin hemen altında kapattı. Ons altın fiyatları temelde tahvil alımlarının azaltılması ve faiz artırımının yaklaşması endişeleri ile baskılanırken, enflasyonun kalıcı olması ihtimali ile de yükseliş denemeleri yapmaktadır. Her hafta takip ettiğimiz ons altın teknik seviyeleri, bu hafta için de geçerliliğini koruduğu için ons altın fiyatlarına temel analiz bakış açısı ile bakabiliriz. Ons altının da içinde bulunduğu değerli metal piyasasının yükselmesi için enflasyonun bahsedildiği gibi geçici olmadığına dair emarelerin görülmeye başlanması gerekir. Her ne kadar yakın zamanda Merkez Bankalarından enflasyonun bir süre daha yüksek seyredeceği açıklamaları gelse de, temel dayanakları arz yönlü bir enflasyon olduğu için, tedarik zincirlerinin tekrar düzelmesi ile enflasyonun da azalması beklenmektedir. Fakat eğer bu varsayımları doğru çıkmaz ise işte o zaman değerli metaller yatırımcılar için riskten kaçış ya da enflasyondan korunma aracı olacaktır. Bu ihtimal masada olsa dahi piyasalar şu an tahvil alımlarının ne oranda azaltılacağı, ne zaman sonlanacağı ve ilk faiz artırımının ne zaman geleceği gibi sorulara odaklanmış durumdalar. Bu soruların olumlu cevapları ise ons altın fiyatları üzerindeki baskının devam etmesi anlamına geliyor.

Bu süreçte aşağıda sizlerle paylaşacağım grafik alınacak tüm kararlar için bize deniz feneri gibi yolumuzu gösterecektir. Burada dikkat edilecek iki gelişme fiyatların 1830 USD seviyesini yukarı kırması halinde yeni bir yükseliş dalgasının başlayacak olmasıdır. Diğer gelişme ise olası fiyat geri çekilmelerinde 1680 USD desteğini çok yakından takip edeceğiz. Bu desteğin çalışmaması (Bence ihtimali çok düşük) fiyatların uzunca bir süre baskılanması anlamına gelecektir.

 

           

Gram Altın    

Gram altın fiyatları üzerindeki Dolar/TL etkinliği geçen hafta da devam etti. Geçen hafta pazartesi günü Dolar/TL’de görülen 9,83 TL rakamı kısa vade için artık zirve rakamı olup, Kasım ayı boyunca bu zirve takibimizde olacaktır. Dolar/TL’de 9,63 TL’de bulunan ara direncin geçilmesi halinde 9,80 TL’nin tekrar test etmesi beklenebilir. Düşüş senaryolarında ise ilk destek noktası 9,54 TL olacaktır. Ayrıca, uzun süredir 8 günlük hareketli ortalamanın üzerinde hareket eden Dolar/TL’nin, 9,50 TL altına inmesi de bu hareketli ortalamanın altındaki ilk kapanış olması nedeniyle dönüş için bir sinyal verebilir.

Bu seviyenin altındaki fiyatlamalar kısa vadede 9,40 TL’den gelen yükselen desteğin kırılması anlamına geleceği için 9,36-9,40 bandının kırılıp kırılmadığını takip edeceğiz. Gram altın fiyatları ise USD/TL’ye bağlı olarak 540 TL’yi test etse bile üzerinde kalıp kalamayacağını takip edeceğiz. Henüz kuvvetli bir düşüş sinyali niteliğinde bir fiyatlama ne göstergelerde, ne de fiyatın kendisinde oluşmadı. Fakat 540 TL’nin aşağı kırılması halinde bu düşüncemizden vazgeçip düşüşün derinliğini ölçmeye çalışacağız.

Volatilitenin yatırımlarınızda yanlış kararlara neden olmaması dileğiyle.

REKLAMI KAPAT X