Kurumsal yatırımcıların kripto piyasalara etkisi

Okuma Süresi: 3 Dakika
Kurumsal yatırımcıların kripto piyasalara etkisi
Emre Buruk
07.06.2021 16:51

Bitcoin yeni haftaya 40.000 ABD Dolarının altında başladı ve 35.000-37.000 ABD Doları bareminde yatay hareketine devam ediyor. Bu baremde sıkışan ve yakın zaman içerisinde trend cinsine karar verme ihtimali yüksek olan Bitcoin, kripto para yatırımcılarını tedirgin etmeye devam ediyor.

En büyük Bitcoin portföyüne sahip halka açık şirketlerden biri olan Ruffer, kripto para piyasalarının çöküşünden önce yatırımlarını nakde çevirdiğini açıkladı. Londra merkezli varlık yönetim firması Ruffer, Nisan ayında kripto para piyasalarından tamamen ayrıldığını belirtti ve Bitcoin ticaretinden 1.1 milyar Dolar kazandığını açıkladı. Ruffer’ın yatırım direktörü Hamish Baillie’nin verdiği demeçte şirketin Bitcoin pozisyonlarını nasıl yönettiğini ve neden piyasadan ayrıldıklarını açıkladı. Pandemi nedeniyle uygulamaya konan karantina faaliyetlerinin ve evde geçirilen sürenin azalması ile piyasa hareketlliğinin de azalacağı yönündeki öngörüleri olduğunu belirtti. İleriki süreçlerde tekrar kripto para piyasalarına yatırım yapabileceklerini belirten Baillie, Elon Musk’ın yaptığı çevre eleştirilerini abartılı bulduğunu belirtti. Bitcoin’in elektrik tüketiminin oyun endüstrisinden daha az olduğunu belirten Baillie, Bitcoin’deki elektriğin %40 - %70’inin yenilenebilir kaynaklardan geldiğini ifade etti.

Bitcoin

Hatırlanacağı üzere El Salvador devlet başkanı Nayib Bukele, Bitcoin’i yasal hale getireceklerinin haberini Twitter’dan duyurmuştu. Bu haberin ardından Paraguaylı politikacı ve milletvekili olan Carlitos Rejala, Bitcoin konusunda önemli bir duyuru geleceğini belirterek Bitcoin’in yasallaşabileceği konusunda açık bir kapı bıraktı. Bu tarz haberlerin Bitcoin ve kripto para piyasalarına olumlu etkileri olması bekleniyor. Kripto para sistemlerini resmen tanıyıp desteklemek az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için büyük ekonomik fırsat barındırıyor.

Son dönemde yatırımcıların kripto paralardaki düşüş ile pozisyonlarını kapatarak kripto varlıklarını sattığını görmüştük. Analist William Clemente, küçük yatırımcının sattığı kripto varlıkları uzun vadeli kurumsal yatırımcıların aldığını belirtti. Clemente, madenci faaliyetlerine odaklanıyor ve madencilerin yoğun bir şekilde Bitcoin istiflediğini belirtiyor. Son günlerdeki yatay hareketlere rağmen, borsalara yoğun şekilde stabilcoin aktarıldığı ve sert bir alım öncesi sessizlik yaşandığını düşündüğünü belirtti.

Bitcoin, an itibari ile 20 günlük hareketli ortalaması olan 37.144 dolar altında, 36.480 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Günlük bazda RSI(14) değeri 40,035 ve STOCHRSI(14) değeri ise 68,798 seviyelerinde görülmektedir. Kısa vadede Bitcoin için önemli destek seviyeleri 34.073/34.669/35.242; önemli direnç seviyeleri ise 37.006/37.579/38.710 olarak öngörülmektedir.

Ethereum

Londra merkezli kripto para yatırım fonu CoinShares, Deutsche Börse’nin Xetra marketinde ETP piyasaya süren kurumlar arasına katıldı. Bitcoin, Litecoin ve Ethereum ETP’lerinin Börse Xetra’da listelenmesi, kurumsal yatırımcılara dijital varlıklara yatırım yapma imkanı sağlıyor. Bu gelişmenin Ethereum pazarını genişleterek piyasa değerini dolaylı olarak arttırabileceği için fiyatlanmaları olumlu etkileyebilir.

Glassnode’un paylaştığı verilere göre Ethereum fiyatlanması için önemli bir ölçüt olan borsalardaki Ethereum miktarı son iki yılın en düşük seviyesi olan 12.447.491 seviyesine geriledi. Yatırımcıların borsalardan satın aldıkları Ethereum’ları kendi kişisel cüzdanlarına taşımaları arzın azalmasına neden olarak Ethereum fiyatlanmasını daha önce de olduğu gibi olumlu etkileyebilir.

An itibariyle 2.808 seviyelerinde alıcılarıyla buluşan Ethereum, 20 günlük hareketli ortalaması olan 2.749 ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 2.695 seviyesinin üzerinde hareketine devam etmektedir. Günlük bazda RSI(14) değeri 66,084 ve STOCHRSI(14) değeri 95,558 olarak görülmektedir. Önemli destek seviyeleri 2.688/2.728/2.773 olarak görülürken, önemli direnç seviyeleri ise 2.848/2.899/2.946 olarak görülebilir.

REKLAMI KAPAT X