Merkez bankalarının faiz kararları gram altını nasıl etkiledi?

Okuma Süresi: 2 Dakika
Merkez bankalarının faiz kararları gram altını nasıl etkiledi?
Osman Bayrak
24.09.2021 14:45

Gram altın için son derece volatil bir haftayı geride bırakmak üzereyiz. Geçtiğimiz Çarşamba günü toplanan FED, özellikle ons altın cephesinde; perşembe günü toplanan TCMB ise Dolar/TL üzerinde sert hareketlerin yaşanmasına neden oldular. Gram altın fiyatları Çarşamba günü ons altında yaşanan savrulma ile birlikte 488 Lira seviyesini test ederken, Perşembe günü TCMB faiz kararı sonrası 502 Lira seviyesini test etti.

Ons Altın

FED toplantısında faizlerle ilgili sürpriz bir karar çıkmayarak faizler sabit bırakıldı. Karar sonrası yapılan basın açıklamasında, taperinge yılsonundan önce başlanacağı ve 2022 yılı ortasında sonlandırılacağı planı yer aldı. Ons altın faiz kararı sonrası 1786 dolar seviyesine kadar yükselmesine rağmen, 1780 dolar kritik desteğinde tutunamayarak 1760 seviyesine kadar geriledi. Taperinge yaklaştığımız bu yeni dönemde, Ons Altını kanallar içinde takip edeceğiz. Şu an içinde bulunduğu 1750-1830 dolar kanalının aşağı yönde kırılması halinde, 1670 dolar seviyesine kadar destek bulmakta zorlanabilir. Diğer taraftan, 2075 dolar ve 1915 dolar seviyelerinden geçen alçalan trend, içinde bulunduğumuz yatay kanalın direnci olan 1830 dolar seviyesinden geçiyor. Bu nedenle, 1830 dolar seviyesi üzerinde kalıcılaşamayan fiyat hareketleri, düşüş trendinin devam edeceğinin sinyalini veriyor olacaktır.

Gram Altın    

Perşembe günü tapılan TCMB toplantısından sürpriz bir faiz indirim kararı çıkarak, politika faizi 100 baz puan indirildi. Bu karara Dolar/TL’nin ilk tepkisi 8,80’den geçen ilk direnç noktasını test etmek oldu. Yine aynı anlarda Dolar/TL’nin etkisi ile gram altın fiyatları da 502 Lira seviyesini test etti. Önümüzdeki günlerde son faiz kararı ile ortaya çıkan negatif reel faiz sonucunun Dolar/TL üzerinde baskı unsuru olması beklenebilir. Dolar/TL için 8,80 Lira’dan geçen direncin kırılması halinde 9,03 ve 9,30 dirençleri sırası ile takip edilecek hedefler olarak önümüzde bulunmaktadır. Gram altın fiyatlarını ise çok daha karmaşık bir süreç beklemektedir. Ons altın cephesinde yaşanabilecek düşüş, fiyatları aşağı çekebilirken; USD/TL cephesinde yaşanabilecek olası yükselişler de fiyatları yukarı çekecektir. Bu nedenle gram altının daha önce belirttiğimiz yatay kanal hareketini sürdürmesi şaşırtıcı olmayacaktır. Kanalın direnci olan 505 Lira seviyesi kırılıp, üzerinde kalıcılık yakalanmadan yükseliş hareketinin başladığından bahsetmez güç olacaktır. Öte yandan gram altında yükseliş hareketini tetikleyebilecek önemli verilerinden biri, Ekim ayı ABD istihdam verileri olarak önümüzde bulunmaktadır. Ekim ayı ABD istihdam verilerinin piyasa beklentisinden kötü gelmesi, gram altın fiyatlarının yükselmesi için olası tetikleyici bir unsur olarak takip edilecektir. Tam da böylesine hareketli bir dönemde Ons/Altın-Dolar/TL fiyatlarına göre gram altın fiyatlarını gösteren aşağıdaki tablonun sizlere yardımcı olmasını dilerim.

 

REKLAMI KAPAT X