Mt.Gox mağduru kullanıcılar 2.6 milyar dolar değerinde bitcoini geri alacaklar

Okuma Süresi: 2 Dakika
Mt.Gox mağduru kullanıcılar 2.6 milyar dolar değerinde bitcoini geri alacaklar
Mert Doğan
17.12.2020 14:59

2014 yılında dünyanın en büyük kriptopara borsası olan Mt.Gox hacklenmiş, 100000 tanesi borsaya, 750000 tanesi kullanıcılara ait olan, günün şartlarıyla toplam 500 milyon dolarlık Bitcoin çalınmıştı.

Sürecin devamında Tokyo yerel mahkemesi toplamda 150000 adet Bitcoinin kullanıcılara dağıtılmasına karar vermişti. Bu coinler borsanın rezerve cüzdanlarında yapılacaktı. İade tarihi ise ertelenmekteydi.

Borsanın kullanıcıların zararını tazmin etmesi için gerekli planın oluşturulmasında son gün 15 Aralık olarak belirlendi. İade edilecek miktar şu anın BTC/USD kuru ile 2.6 Milyar Dolar ediyor.

Kullanıcılar iade Bitcoinlere hemen erişebilecek mi?

Dağıtım hemen gerçekleşmeyecek. İadelerin parça parça mı yoksa tümden mi yapılacağı henüz bilinmiyor. Plan oluşturulduktan sonra mahkeme tarafından da onaylanması gerekiyor.

Markete etkisi nasıl olabilir?

Kullanıcıların yıllardaki bekledikleri Bitcoinleri satmaları ve nakite çevirmek istemeleri halinde Bitcoin fiyatlarında düşüş gözlenmesi mümkün. Kullanıcı sayısının çokluğu ve piyasada erişilebilir borsa sayısının 2014’e göre çokluğu fiyatlarda dalgalanmaya sebep olabilir. Mt.Gox’un çekimleri durdurduğu 2014 Şubatından bugüne Bitcoin 700 dolarlık değerinden yaklaşık 25 kat arttı.

Bitcoin için olası destek seviyeleri nereler?

Bitcoin geçtiğimiz günlerde kendine 19000 dolar seviyesinde destek bulmuş, geçtiğimiz haftalarda ulaştığı yeni zirve noktasının ardından gelen düşen trendi kırmıştı.

Mt.Gox vakasının çözümlenmesi ve takibinde kullanıcıların ellerindeki Bitcoinleri nakite çevirmek istemeleri durumunda ilk destek seviyesi 17600 dolar civarında bulunuyordu. Bu desteğe yine geçtiğimiz günlerde ulaştığı zirve sonrası yaşanan düşüşte tutunmuştu.

Bitcoinin kendine 17600 dolar civarında destek bulamaması durumunda ise 16300, 15500 dolar seviyelerinde destekleri konuşuluyordu.

Ancak Bitcoin’in mavi trendi kırmasının ardından rekor tazelemesi ile birlikte şimdilik düşüş tehlikesi ortadan kalkmış gibi duruyor. Çalınan Bitcoinlerin iadesinin başlaması ile birlikte fiyatta değişiklik ihtimali her zaman söz konusu.

Bitcoin’deki güncel destek seviyeleri ise şu şekilde takip edilebilir.

Kırılım sonrası 24000 doları test eden Bitcoin şu sıralar 23000 dolar civarında işlem alıcı buluyor. Düzeltme için ise 21500 dolar seviyeleri destek olarak gözükmekte.

Olası herhangi bir yeni Mt.Gox vakasına karşı ise kullanıcılar mutlaka kullandıkları borsalarda kimlik onayı yaptırmalı, uzun süreli yatırımcılar ise yatırımlarını kişisel cüzdanlarında bulundurmalılar.

REKLAMI KAPAT X