Omicron varyantı değerli metalleri hareketlendirebilir mi?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Omicron varyantı değerli metalleri hareketlendirebilir mi?
Osman Bayrak
29.11.2021 15:10

Ons Altın ve Ons Gümüş geçtiğimiz hafta boyunca güç kaybederek fiyatlandı. Özellikle FED baskısının haftanın ilk 4 gününde kendisini hissettirmesi ile ons altın 1780 USD seviyesine, ons gümüş ise 23,1 USD seviyesine kadar indi. Fakat geçtiğimiz cuma günü Dünya Sağlık Örgütü tarafından da onaylanan yeni bir covid varyantının varlığı, piyasa tarafından negatif algılandı. Omicron adı verilen bu varyant acaba ons altın ve ons gümüş fiyatlarında bir hareketlenmeye neden olabilir mi?

Omicron varyantının özellikle Güney Afrika ve çevresindeki ülkelerde görülmeye başlandığı ifade edildi. Bu haberden sonra pek çok ülke bu ülkelerle olan direk uçuşları iptal etse de, Avrupa’da 5 farklı ülkede bu varyanta sahip olmasından şüphelenilen vakalar tespit edilmeye başlandı. Şu an için elimizde çok sınırlı veriler olmasına rağmen, bu varyantın son derece bulaşıcı ve hakim varyant olma ihtimali taşıması nedeniyle piyasa tarafından negatif algılanarak borsa endekslerine satış getirdi. Geçtiğimiz Cuma günü değerli metallerdeki düşüşlerin de sürmesi şaşırtıcı oldu fakat unutmamak gerekir ki pandemi başında da onslarda benzer hareketler görülmüştü.

Her ne kadar finans piyasaları negatif haberleri öne çıkarsa da Güney Afrika’dan gelen ilk veriler (son derece sınırlı vaka sayıları baz alınarak) bu varyantın hastalığın ağır seyretmesini sağlamadığı, vakaların hafif semptomlarla hastalığı geçirdiği yönündeydi. Fakat önümüzdeki haftalarda Omicron varyantının etkileri konusunda daha açıklayıcı veriler ortaya çıkacaktır.

Avrupa genelinde alınan yeni sıkılaştırılmış tedbirler piyasayı tedirgin etti. Borsa endekslerine gelen satışlar yükselen trendlerini kırmaya aday yaptı. Diğer taraftan petrol piyasasında da görülen geri çekilmeler de düşünüldüğünde ons atın ve ons gümüşün seveceği bir atmosferin oluşma ihtimalinin yükseldiğini düşündürmektedir.    

Ons Altın

Geçtiğimiz haftayı 1793 USD seviyenden kapatan ons altın 1780 USD seviyesini kısa vadede destek yaptığını gösteriyor. Her ne kadar geçtiğimiz Cuma günü 1815 USD seviyesinden satış görmüş olsak da 1780 USD seviyesinin kırılmaması yükseliş umutlarını tazelemektedir. Göstergelerde fark ettiğimiz pozitif uyumsuzluk durumu devam etmektedir. Bu hafta olası endişelerin kuvvetlenmesi halinde ise doğal olarak riskten kaçınma enstrümanı olarak ons altın fiyatlarında yükselme görülme ihtimali yükselebilir. Bu nedenle dünya borsa endeksleri ve global dolar endeksi (DXY) takibimizde olacaktır. Olası yukarı hareketlerde ise ilk hedef olarak 1815 USD seviyesi, ardından ise düşen kanal direnci olarak 1860 USD seviyesi hedeflenebilir.  

Ons Gümüş

Ons gümüş geçtiğimiz haftayı son derece kritik bir seviye üzerinde kapatmayı başardı. 23 USD seviyesi üzerindeki hareketlerin daha önce gözlemlediğimiz TOBO fonksiyonunu bozmadığını ifade edebiliriz. Bu nedenle ons gümüşün bu haftaki hareketleri çok önemli olacaktır. Ortalamalar her ne kadar düşüş yönünü işaret etse de yukarıda bahsettiğim Omicron varyantı kaynaklı endişeler ons gümüş için de bir yükseliş destekçisi olabilir. Ons gümüş aynı zamanda bir endüstriyel hammadde olduğu için olası bir imalat sanayiinde yavaşlama belirtisi ya da borsa endekslerinde bir düzeltme hareketi ons gümüş fiyatlarında negatif etki edebilir. Bu nedenle ons gümüş fiyatlarını bu hafta dünya borsa endeksleri eşliğinde takip edeceğiz. Düşüşlerin 23 USD seviyesini kırması halinde 21.50 USD seviyesi rahatlıkla hedef olmaya adaydır. Fakat olası toparlanmalarda TOBO boyun çizgisi olan 24,80 USD seviyesini kritik bir direnç olarak takip edeceğiz.  

Son olarak, tam olarak FED’in daha fazla sıkılaşmadan ve faiz artırımlarından bahsetmeye başlaması ile Omicron varyantı endişelerinin aynı hafta yükselmiş olması, FED’in sıkılaşma ve faiz artırımı konularında daha ölçülü davranmasına neden olabilir. DXY endeksi ve ABD 10 yıllıkları bu açıdan takip etmemiz faydalı olacaktır. Piyasanın hangi ihtimali ne oranda önemseyeceği fiyatlamaları derinden sarsabilir.

Sağlıklı bir hafta geçirmeniz dileğiyle.

 

 

                

REKLAMI KAPAT X