Ons altın fiyatı şahin FED'in gölgesinde

Okuma Süresi: 3 Dakika
Ons altın fiyatı şahin FED'in gölgesinde
Osman Bayrak
07.01.2022 14:18

14-15 Aralık tarihlerinde yapılan FED FOMC toplantısının tutanakları, çarşamba gecesi açıklandı. FED’in tutanaklardaki tonu gayet şahince karşılandı. Gerek tahvil alımlarının azaltılması gerekse faiz artırımlarının öne çekilebileceğine dair vurgular risk iştihanı aşağı çekmekle birlikte değerli metallerde de satışların yaşanmasına neden oldu. Bugün sizlerle FED gölgesinde ons altını bekleyen bir senaryodan bahsedeceğim.

FED tutanaklarının tonunun şahinleşmesinin iki temel dayanağı bulunmaktadır. Bunların birincisi, iş gücü piyasasındaki güçlenmedir. Çarşamba günü açıklanan ABD özel sektör istihdam verisi 400 K olan beklentinin çok üzerinde, 807 K olarak gerçekleşti. Bu veri bugün açıklanacak TDP (Tarım Dışı İstihdam) verisi için de beklentileri kuvvetlendirdi. İkinci unsur ise Omicron varyantının toplumsal bağışıklığa bizi bir adım daha yaklaştırmasına dair algının güçlenmesidir. Bu veri seti ile FED’in yükselen enflasyon tehlikesini göğüsleyebilmek için faiz artırımına gitmesi son derece olağan karşılanacaktır.

FED tutanaklarının şahin tonda olması DXY’nin (Dolar endeksi) güçlenmesine neden olurken, borsa endeksleri ve değerli metallerin kısmi değer kaybetmesine neden oldu. Asıl sürpriz kripto para piyasasında yaşandı. Bitcoin öncülüğünde sert bir geri çekilme gördük. Tüm bu fragmanı faiz artışı ile güçlenen ve güçlenecek olan doların etkisi altında izlemiş olduk. Bu yaşananlara henüz fragman diyorum, çünkü faiz artışları başladığında ve sıklığında artış algısı ortaya çıktığında asıl filmi izlemeye başlayacağız.

Bu bilgiler ışığında bizi beklemesi muhtemel bir ons altın senaryosundan bahsetmek istiyorum sizlere. FED’in şahinleşmesi ve faiz artırım patikasına girmesi muhakkak ki değerli metaller için olumsuz bir gelişmedir. Bu nedenle ons altın ve ons gümüş tarafında kuvvetli düşüşlerin yaşanması ihtimaller dahilindedir. Bu geri çekilmeler 1680 USD ve hatta daha aşağı bir seviyenin yaşanması şeklinde meydana gelebilir. Fakat hatırımızda olması gereken en önemli gerçeklik FED ne kadar faiz artırırsa artırsın ABD’de yaşanmaya devam edecek olan negatif reel faiz gerçeği değişmeyecektir. Hatta bu durumu bir adım daha ileri taşıyıp, enflasyon artışının birkaç ay daha 0,5-1 bandında olması halinde faiz artırımlarının beklenen etkinin gerisinde kalması söz konusu olabilir. Unutulmamalıdır ki değerli metaller enflasyonist ortamları sever.

Her ne kadar gram altın üzerindeki Dolar/TL etkisi son derece baskın olsa da 2022 yılı içinde ons altın etkisini de hatırı sayılır düzeyde hissedeceğimizi düşünüyorum. Bu nedenle değerli metalleri uluslararası düzeyde etkileyebilecek gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceğiz.

Son olarak takibimizde olacak en önemli iki veri olarak DXY endeksi ve ABD 10 yıllık faiz oranlarını görüyorum. Bu iki metrikte yaşanacak kuvvetli yükselişler piyasa algısını bir anda değiştirebilecek, değerli metaller için havanın bir anda bulutlanmasını sağlayacak güce sahiptir.               

Sağlık ve mutlu bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle.

                

                

 

 

REKLAMI KAPAT X