Ons altın ve ons gümüş FED gölgesinde

Okuma Süresi: 2 Dakika
Ons altın ve ons gümüş FED gölgesinde
Osman Bayrak
26.11.2021 12:09

Geçtiğimiz hafta boyunca yükselen enflasyon endişeleri, tedarik zincirlerinde bir türlü düzeltilemeyen aksamaların devam etmesi FED cephesinden gelen açıklamaları ve analiz raporlarının tonlarını şahinleştirdi. Piyasada artık tahvil alımlardaki kesintinin daha hızlı yapılması ve 2022 yılı Mart ayında sona erdirilmesi; faiz artırımında ise Haziran 2022’den başlamak üzere 2022 yılı içinde 3 kez faiz artırımına gidilmesi dillendirilmeye başlandı. Bu gelişmeler ışığında ons altın ve ons gümüş bir kez daha baskı altında kalmaya başladı.

Ons Altın

1870 USD seviyesini aşmakta zorlanan ons altında, göstergelerin zayıflaması ile birlikte düşüş hız kazandı. Şu an için 1670 seviyesinden başlayan yükselen desteği olan 1785 USD seviyesinde tutunmaya çalışan ons altın için kritik rakam 1775 USD olarak karşımıza çıkmaktadır. Düşüşlerin bu seviyeden de derinlere inmesi halinde 1760, 1720 ve 1680 USD seviyeleri sıralı destekler olarak takibimizde olacaktır. Fakat saatlik grafiklerde görülen çok net bir pozitif uyumsuzluk yükseliş için bir ışık yakmaktadır. Bu yükselişin hız kazanması için 1796 USD seviyesi üzerinde kalıcılık görülmesi son derece önemlidir. 1796 USD üzerindeki hareketlerde yaklaşık 20 USD’lik bir yükseliş hareketinin yaşanması olası görülmektedir. Benzer şekilde 4 saatlik grafiklerde de bir dönüş hareketi emareleri oluşmaya başlamış gibi görünmektedir. Bu nedenle ons altın cephesinde yaşanabilecek yükselişleri, 1775 USD stop seviyesi ile izlemekte fayda görüyorum.

Ons Gümüş

Ons gümüş cephesinde düşüşler beklenenden de derinleşmeye başladı. 24 USD seviyesinde bulunan desteğin kırılması ile birlikte fiyatlar hızla 23,30 USD seviyesini test etti. Ons gümüş için kritik destek seviyesi 23 USD olarak önümüze çıkmaktadır. Bu seviye üzerindeki fiyatlamalarda ons gümüşte görülen TOBO yapısı bozulmamış olacaktır. Ons gümüşte de ons altına benzer şekilde saatlik grafikte göstergeler açısından bir pozitif uyumsuzluk göze çarpmaktadır. Bu nedenle 23,70 USD seviyesi üzerindeki hareketlerde kısa vadede bir yükseliş hareketinin görülmesi olası görülmektedir. Bahsettiğim pozitif uyumsuzluğun 4 saatlik grafiklerde de görülmüş olması yükseliş umutlarını beslemektedir. Olası yükselişlerde 24,40 USD seviyesi ve 24,80 USD seviyesi muhtemel dirençler olarak karşımıza çıkacaktır. Diğer taraftan, 23 USD seviyesinin kırılması halinde ise 21,50 USD seviyesinin tekrar test etmesi beklenebilir. Bu durumda ise olası bir ikili dip formasyonunun oluşup oluşmayacağını takip ediyor olacağız.

Yukarıda bahsettiğim değerli metal analizlerinin ardından gram cepheleri için bir yorum paylaşmadım. Dolar/TL tarafındaki volatilite durulana kadar yoğunlaşan ons analizleri ile global gelişmeleri sizlere aktaracağım. Bu sayede 2022 yılı içinde onslar için her iki yönde oluşabilecek sert hareketlerin zemini an be an takip edip, analiz etmiş olacağız.

Volatiliteden uzak, sakin bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle.

 

 

             

REKLAMI KAPAT X