Ons altın yükselişi vites büyütmeye aday

Okuma Süresi: 3 Dakika
Ons altın yükselişi vites büyütmeye aday
Osman Bayrak
13.04.2022 12:46

Ons altın sürprizler yaparak yükseliş hareketini devam ettiriyor. Dün 1978 USD seviyesini test eden ons altın daha önce bahsettiğimiz kanal direnci olan 1965 USD seviyesi üzerinde kalıcılaşmaya çalışmaktadır. Eğer bu seviye üzerinde kalıcılaşma yaşanırsa, altın vites büyüterek yükselişine devam edebilir.

Ons Altın  

Ons altın haftaya OBO ihtimalini göz önünde bulundurarak girerken, tüm ihtimalleri bir kenara iterek 1965 USD seviyesini hedef haline getirdi. Bu hareketi ile Mart ortasından beri yaşanan hareketi yatay kanal hareketine dönüştürmüş oldu. Olası 1965 USD üzerindeki fiyatlamalarda kanal genişliği olan 45 USD kadar bir yükseliş hedef haline gelebilir.

Göstergeler tarafında MACD göstergesi günlük grafikte Mart ortasından beri ilk kez yönünü yukarı çevirdi. MACD’nin geçmiş performanslarını incelediğimizde, yönünü yukarı çevirmesi ve bu yönde ısrarlı olması olası bir yükselişin öncü sinyali olarak değerlendirilebilir. Günlük grafiklerde RSI da yönünü yukarı çevirerek 60 seviyesinde seyretmektedir. RSI göstergesinin yukarı yönde devam etmesi ve özellikle 70 seviyesi üzerine çıkması halinde yükseliş hareketinin ivmelenmesini destekleyebilir.

Teknik anlamda yükseliş yönündeki hareket devam etse de FED kanadından gelen yüksek faiz artırımı açıklamaları ons altın için negatif bir unsur olarak varlığını devam ettirmektedir. Açıklanan enflasyon rakamları ile negatif reel faizin devam edeceği gerçeği ons altın tarafında derin düzeltmelerin yaşanmasına engel olmaktadır. Fakat FED toplantı dönemlerinde volatilitenin artması ve olası kuvvetli faiz artışlarında ons altın tarafında negatif bir seyrin yaşanması olasıdır. Önemli olan olası bu negatif seyrin ne denli derin olacağı ve ne kadar sürebileceğidir.

Gram Altın

Gram altın ons altından aldığı destek ile 930 TL seviyesini test ederek 920 TL üzerindeki fiyat hareketini devam ettirmektedir. Gram altın şu an itibariyle bir süredir içinde bulunduğu düşen kanaldan çıkmış durumdadır. Bundan sonraki ilk önemli direnç seviyesi 938 TL olacaktır. Bu seviyenin de yukarı yönde kırılması halinde 970 TL seviyesi bir sonraki hedef haline gelebilir. Olası bir düzeltme anında ise 905 TL seviyesinin aşağı kırılıp kırılmadığı son derece önemlidir. Bu seviye gram altının düşen kanal hareketinin içine tekrar girmesini sağlayabileceği için yakın takibimizde olacaktır.

Göstergeler tarafında RSI 58 ile yönünü yukarı çevirmiş durumdadır. RSI’ın güçlenmesi ve 70 seviyesi üzerine atması fiyat hareketlerinin güçlenmesine neden olabilir. Diğer taraftan MACD göstergesi de yönünü yukarı çevirmiş durumda ama henüz günlük grafikte pozitif görünüme geçmiş değildir. Fiyatların yukarı yönde ilerleyişini kısa bir süre daha sürdürmesi halinde MACD göstergesi de al konumuna tekrar dönebilir.

Son olarak gram altın fiyatını etkileyen Dolar/TL’nin son günlerde sakin bir seyir izlemesi ve hatta mütevazı bir geri çekilme hareketi içinde olması, gram altın fiyatı üzerinde baskı unsuru olmaya aday görünmektedir. Dolar/TL’nin olası 14,40 TL altında fiyatlanması halinde düzeltmenin derinleşmesi ve dolayısı ile gram altın fiyatının da aynı oranda geri çekilmesi beklenebilir. Bu nedenle Dolar/TL’nin aşağı yönde 14,40 destek seviyesi, yukarı yönde ise 14,70 direnç seviyesi yakından takip edilmelidir. 

REKLAMI KAPAT X