Ons altında OBO ihtimali

Okuma Süresi: 3 Dakika
Ons altında OBO ihtimali
Osman Bayrak
04.04.2022 15:04

Geçtiğimiz hafta ons altının yükseliş ihtimali için 1925 USD seviyesi üzerinde kalıcılaşma olması gerektiğini ısrarla vurgulamıştım. Her ne kadar 1950 USD seviyesi test edilse de, ons altının haftalık kapanışı 1925 USD seviyesinde oldu. Bu hareket sonucunda da ons altında bir OBO formasyonu ihtimali ortaya çıkmış oldu.

Ons Altın

Yukarıdaki grafik ons altının saatlik grafiğidir. Geçtiğimiz hafta bu grafik üzerinde 1925 USD seviyesinin önemini özellikle vurgulamıştım. Bu seviye hem düşen trend açısından, hem de fibonacci seviyeleri açısından önemli bir pivot seviyeyi işaret ediyordu. Bu nedenle ons altın fiyatı her ne kadar 1950 USD seviyesini test etse de, bu seviyede kapanış alamadı. Haftalık kapanışın 1925 USD seviyesinde olması fiyatlar üzerindeki ciddi bir kararsızlığı işaret etti. Fakat bu yükseliş denemesi saatlik grafikte yukarıda da görebileceğiniz gibi bir OBO formasyonu ihtimalini gündeme getirmiş oldu. OBO formasyonları genellikle zirve bölgelerde fiyatın daha fazla yukarı gidemeyip, güç kaybettiği zamanlarda meydana gelen bir formasyondur. Bu nedenle hareketin güç kaybını devam ettirip ettirmeyeceği ve OBO boyun çizgisinde nasıl hareket edeceği yakından izlenmelidir.

1925 USD seviyesinin aynı zamanda bir pivot seviyesi olması nedeniyle bahsettiğim OBO formasyonun yaşanabilmesi için ons altın fiyatının yukarıdaki grafikte kırmızı yatay çizgi ile belirttiğim 1910 USD seviyesini aşağı kırması gerekmektedir. OBO yapısı yaklaşık 50 USD’lik bir yükseklikte oluştuğu için, olası 1910 USD kırılımı sonrası hareket kısa bir zaman aralığında yaşanabilir. Bu nedenle olası ons altının güç kaybettiği bir fiyat hareketinde, 1910 USD seviyesinin ardından bir sonraki hedefin 1860 USD olabileceği bir ihtimal olarak masada yerini almalıdır.

Ons altında bahsettiğim OBO formasyonunun geçersiz olması için, ons altın fiyatının 1950 USD ve üzerine doğru hareket etmesi, 1950 USD seviyesi üzerinde kalıcılaşma görülmesi yeterli olacaktır. Bu nedenle olası yükseliş hareketlerinde 1950 USD seviyesi bu açıdan çok önemli bir hale gelmiştir.

Gram Altın

Ukrayna-Rusya gerilimi ile birlikte 970 TL seviyesinde zirve yapan gram altın, yaklaşık 1 aydır düşen kanal içinde hareket etmektedir. Yukarıda ons altın için bahsedilen senaryo hayata geçer ve aynı zamanda Dolar/TL’de kayda değer bir değişiklik yaşanmaz ise gram altın için 885 TL kanal dip seviyesi olarak hedef haline gelebilir.

Diğer taraftan gram altının 765 TL – 970 TL arasındaki yükselen hareketini bir önceki paragrafta bahsettiğim bir düşen kanal hareketinin izlemesi, akıllara bayrak-flama yapısını getirmektedir. Bu bayrak flama yapısını bir sonraki yazımda ons altın yapısı gibi daha detaylı ve grafiklerle inceleyeceğim. Fakat gram altın tarafında olası 920 TL - 938 TL bandının yukarı yönde kırılması ve üzerinde kalıcılaşma görülmesi halinde gram altında görülen bir önceki zirvenin tazelenmesi ve hatta üzerine geçilmesi gündeme gelebilir. Bu nedenle bu banda doğru yaşanabilecek yükselişlerde, teknik olarak bu yapının bir ihtimal olarak masada olması son derece önemlidir.

Haftalık Önemli Veriler

Bu hafta Çarşamba günü Türkiye saati ile 21:00’de FED FOMC toplantı tutanakları açıklanacak. FED komitesinin faiz artışına dair detaylı görüşlerini içeren veriler olduğu için bir sonraki toplantıya dair ipuçları açısından önemlidir.         

REKLAMI KAPAT X