Ons gümüş direnci kırdı, ons altın ise dirençte zorlanıyor

Okuma Süresi: 3 Dakika
Ons gümüş direnci kırdı, ons altın ise dirençte zorlanıyor
Osman Bayrak
21.01.2022 14:19

Bu haftayı son derece hareketli geçiren değerli metallerden ons gümüş, 24 USD seviyesinde bulunan düşen trend direncini 24,65 USD seviyesini görerek test etti. Ons altın da 1850-1860 USD bandında bulunan düşen trend direnç hattına ulaştı.

Bu hareketi bize haber veren altın/gümüş rasyosu son derece başarılı sinyaller üreterek 77 seviyesinde bulunan desteğini aşağı yönde kırarak 74 seviyesini gördü. Peki, bundan sonra değerli metaller nasıl hareket edebilir?

Altın gümüş rasyosu için bir önceki yazımda belirttiğim düşen hareket 77 seviyesini aşağı geçerek 74 seviyesine kadar ulaştı. Bu düşüş ons gümüşün ons altına nazaran daha fazla değerlenmesini ve dolayısı ile değerli metallerde yükselişi işaret etmiş oldu. Bu düşüş hareketi devam ettiği sürece değerli metallerin hareketinin de devam etmesi beklenir. Şu an için altın gümüş rasyosunun 72 seviyesini kırıp kıramayacağını izleyeceğiz. Kırması halinde, ons gümüşte gördüğümüz hareketin sertleşmesi beklenebilir.

Ons altının içine sıkıştığı üçgen formasyonu gittikçe daralmaktadır. Ons altın son bir haftada yaşadığı yükseliş ile daralan üçgen formasyonun üst direnç bölgesine girmiştir. Bu bölgeden sağlıklı bir şekilde çıkabilmesi için 1860 USD bölgesi üzerinde kalıcılık sergilemesi gerekecektir. Eğer bu seviye kırılamaz ve satışlar ile karşılaşılırsa, ons altının hareketi direnç bölgesinde bir süre oyalanabilir.

Ons gümüş tarafında genel resim bir miktar daha net görünmektedir. 24 USD seviyesinde bulunan düşen trend çizgisi bu hafta içi yukarı yönlü kırıldı. Ons gümüş cephesinde yaşanan yükselişlerde ekonomik aktivitelerde görülen ivmenin de etkisi söz konusudur. Unutulmaması gerekir ki gümüş bir yatırım aracı olduğu kadar endüstride kullanılan önemli bir elementtir. Ons gümüş için önümüzdeki en önemli direnç 25,40 USD seviyesidir. Yükselişlerin devamı için bu seviyenin yukarı yönde hacimli geçilmesi önemlidir. Bu sayede 24 USD seviyesinde bulunan direnç de kalıcı olarak kırılmış olur. Fakat olası geri çekilmelerde 24 USD seviyesine kadar yaşanacak geri çekilmeler yükseliş hareketini bozmayacaktır. Fakat 24 USD seviyesi altındaki fiyatlamalar yükseliş hareketine bir süre ara verilmesine neden olabilir.

Ons altın ve ons gümüşün bu seviyelere yükselmesine etki eden temel unsur Ukrayna-Rusya arasındaki gerilimin tırmanmasıdır. Özellikle ABD ve İngiltere’nin Ukrayna’nın yanında yer alan açıklamalarda bulunmaları, yüksek perdeden açıklamalar yapmaları finansal piyasalardaki tedirginliği artırmaktadır. Olayın taraflarından ziyade bu ülkelerin açıklamaları son günlerde daha fazla yankı uyandırmaktadır. Hala bir sıcak savaş ihtimalini zayıf görmekle birlikte, açıklamaların devamı halinde finansal piyasalardaki gerginliğin devam etmesi beklenebilir.

Haftalık Önemli Veriler

TR Haftalık Repo Faiz Oranı

Açıklanma Tarihi

20.01.2022/14:00

Bir Önceki Değer

14 %

Beklenen

-

Açıklanan

14 %

ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Baş.

Açıklanma Tarihi

20.01.2022/16:30

Bir Önceki Değer

230 K 

Beklenen

220 K

Açıklanan

286 K

Bu hafta açıklanan veriler arasında piyasamızı en çok etkilemeye aday veri olan haftalık repo faiz oranında bir değişiklik yaşanmadı. Bu gelişme Dolar/TL cephesinde yaşanan durulmayı ve güç kaybını desteklemiş oldu. Özellikle son dönemde kamu otoriteleri tarafından yapılan açıklamalarda döviz volatilitesinin azaltılmasına önem verilmesi ve bu yönde adımlar atılması göze çarpmaktadır. Tüm bu gelişmeler Dolar/TL’de makul bir geri çekilme patikası görülmesini sağlamış oldu. Bu geri çekilme etkisini gram altın tarafında da göstermektedir. Bu sürecin beklenmedik bir gelişme olmaması halinde devam etmesi beklenir. Diğer taraftan, ABD tarafında açıklanan işsizlik haklarından yararlanma başvurularının beklenenden fazla gelmesi son dönemde düşük gelir sunan işlerin ABD işgücü piyasası tarafında terk edilmesiyle açıklanabilir. Yükselen enflasyonun son derece etkili olduğu bu veri kapsamında gelecek ABD üretim/istihdam verileri önümüzdeki dönemde daha da önemli hale gelmiştir.

Volatiliteden uzak, huzurlu bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle.  

REKLAMI KAPAT X