Regülasyonlar kripto para piyasalarını nasıl etkileyecek?

Okuma Süresi: 4 Dakika
Regülasyonlar kripto para piyasalarını nasıl etkileyecek?
Emre Buruk
21.12.2020 11:41

ABD'deki yeni kanun tasarısı çok konuşuluyor. FinCEN`in (Financial Crimes Enforcement Network- Mali Suçları Araştırma Ağı) hızlı bir şekilde, kripto para borsalarına bir takım regülasyonlar getirmeyi planlandığı söylentisi ortaya çıktı. Önerilen regülasyon, borsalardan  kripto para cüzdanlarına 3.000 ABD Doları ve üzeri çekim işlemi yapılacağı zaman bu durumun devlete bildirilmesini, 3.000 ABD Doları ve üzeri işlemler için detaylı kimlik doğrulama zorunluluğu getirileceğini ve 10.000 ABD Doları üzerindeki işlemlerde ise borsanın FinCEN'e bu işlemi bildirmesi gerekliliğini içeriyor.

Bu tarz bir regülasyonun gelme ihtimali, birçok analist tarafından bekleniyordu. Halen kesinleşmemiş bu tasarı, şuanlık kripto para piyasası için çok büyük bir fiyatlanma etkisi yaratmayabilirken, DeFi (Decentralized finance - Merkezi olmayan finans) projelerini olumsuz etkileyebilir. Özellikle ABD içerisinde kripto para piyasası ile geleneksel finans yapısının hibrit bir yapı ile devam edebilmesinin kripto para piyasalarının geleceği için olumlu gelişmeler oluşturabileceği öngörülebilir. Bu yasa sürecinin sonuçlanmamış ve onaylanmamış olmasıyla birlikte, ABD'de içinde onaylanan bir regülasyonun diğer ülkelere de yön verebileceği unutulmamalıdır.

Bitcoin

Bitcoin ve kripto para piyasaları için en önemli haberlerin başında ABD'nin en büyük borsası olan Coinbase Borsasının halka arz edileceğinin duyrulması gelebilir. Piyasa değeri yaklaşık 28 Milyar Amerikan Doları olan Coinbase`in halka arz edilmesi fiyatlanmayı ve kripto para piyasalarının kurumsal piyasalardaki etkileri  olumlu gelişmeler yaratabileceği öngörülüyor.

Dünyanın en zengin 2. insanı, Tesla CEO'su Elon Musk, Twitter`da elektrikli otomobil şirketinin bilançosuna Bitcoin eklenebileceği spekülasyonunu oluşturdu. Elon Musk, “Hissedarlarınıza 100 milyar dolarlık bir iyilik yapmak istiyorsanız, Tesla bilançosunu dolardan Bitcoin'e çevirin.” diyerek Bitcoin ile ilgili olumlu görüşlerini belirtti. Bu gelişme Bitcoin fiyatlanmasını ve kripto para piyasalarının bilinirliğini olumlu yönde etkileyebilir.

Dünyanın en büyük Bitcoin madenciliği operasyonlarından biri olan Genesis Mining, bir süredir ilginç bir deney üzerinde çalışıyor. Genesis'in Bitcoin madenciliğinden gelen aşırı ısıyı sera operasyonlarına güç veren bir sistem olarak kullanmayı planlıyor ve bu sistem üzerine çalışıyor. Bitcoin madenciliği nedeniyle ortaya çıkan bu ısının, sürdürülebilir bir kaynak olarak kullanılabilmesi Bitcoin ve kripto para sektörünü daha cazip kılarak tercih edilebilirliğini arttırabilir.

Bitcoin, an itibari ile 20 günlük hareketli ortalaması olan 20.170 dolar üzerinde, 23.927 dolar seviyelerinde işlem görüyor. 24000 seviyeleri üzerine çıkarak yeni bir rekor kıran Bitcoin, son yazımda da belirttiğim üzere volatilitesini arttırdı. Günlük bazda RSI(14) değeri 76,639 ve STOCHRSI(14) değeri ise 92,174 seviyelerinde olumlu olarak görülmektedir. Kısa vadede Bitcoin için önemli destek seviyeleri 23473/23580/23728; önemli direnç seviyeleri ise 24022/24175/24400 olarak görülmektedir.

Ethereum

Dünyanın en büyük vadeli işlem ve opsiyon borsalarından biri olan CME, önümüzdeki yıldan itibaren Ethereum vadeli işlem sözleşmelerini listeyeceğini duyurdum. 8 Şubat'ta gerçekleşeceği belirtilen bu gelişmenin Ethereum'un legal tarafta kabul görmesi ve finans dünyasındaki etkinliğini arttırması için önemli bir gelişme olarak görülüyor.

Ethereum için en önemli gelişmenin ölçeklenebilirlik gelişmeleri olduğunu düşünüyorum. Esas ethereum`a değer katacak ve fiyatlanmayı etkileyecek gelişmeler sharding ve plasma gibi ölçeklenebilirlik çalışmaları olabilir. Sharding`in, blockchain’in süregelen ölçeklenebilirlik problemine çözüm getirme potansiyeli çok yüksek görülmektedir. Bu sürecin Ethereum fiyatlanmalarına ciddi etkisi olabileceği öngörülüyor.

Piyasalarda Ethereum ile ilgili fısıltılı soruların başında “Ethereum ne zaman 1000 ABD Doları olacak?” sorusu geliyor. Orta ve uzun vadede 1000 ABD Doları direnci psikolojik bir direnç olarak görülmektedir ve bu direnç öncesinde 730 dolar ve 840 dolar dirençleri bulunuyor. An itibareyle 645,23 seviyelerinde alıcılarıyla buluşan Ethereum, 20 günlük hareketli ortalaması olan 600,59 ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 536,06 seviyesinin üzerinde hareketine devam etmektedir. Günlük bazda RSI(14) değeri 62,392 ve STOCHRSI(14) değeri 75,524 olan Ethereum, Bitcoin fiyatlanmasına paralel bir grafik görülmektedir. Önemli destek seviyeleri 600/620/632 olarak görülürken, önemli direnç seviyeleri ise 662/678/700 olarak görülebilir.

Ripple

Blokzinciri odaklı yatırım şirketi Pantera Capital Management LP’nin kurucusu, CIO’su ve CEO’su Dan Morehead XRP ile ilgili “XRP, sektördeki herkesin uzun zamandır bahsettiği sınır ötesi para hareketine hazırlanıyor. Şu anda, Amerika Birleşik Devletleri’nden Meksika’ya blokzinciri destekli sınır ötesi para hareketi, 25 milyar dolarlık ödeme koridorunun %10’una yaklaşıyor. Dolayısıyla, insanların hayatlarını gerçekten daha iyi hale getiren bir kullanım örneği sektörümüz için büyük bir başarı.” ifadesinde bulunarak XRP`nin geleceği için olumlu görüşlerini yineledi.

Spark Airdrop hakkındaki detaylar Flare’in resmi sitesinde açıklandı. Ripple destekli kripto para girişimi Flare, XRP sahiplerine toplam 45.827.728.412 token dağıtacağını söyledi. Yaklaşan airdrop, düzinelerce kripto para birimi borsası tarafından destekleniyor ve önümüzdeki yılın başlarında Flare ağı başladığında gerçekleşmesi bekleniyor. Bu gelişmenin 12 Aralık`taki Airdrop etkinliğine paralel fiyatlanmalar gösterip göstermeyeceği, XRP yatırımcılarını meraklandıran gelişmelerin başında geliyor.

An itibariyle 0,5613 ABD Doları seviyelerindeki XRP, 20 günlük hareketli ortalaması olan 0,5652 ABD dolarının altında ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 0,4562 ABD dolarının üzerinde işlem görmektedir. Günlük bazda RSI(14) değeri 53,898 iken, STOCHRSI(14) değeri 74,439 olarak görülmektedir. Önemli destek seviyeleri 0,481/0,507/0,5378 dolar seviyeleri, önemli direnç seviyeleri ise 0,577/0,607/0,632 dolar olarak görülmektedir.

REKLAMI KAPAT X