Ripple ve Cardano Analizi

Okuma Süresi: 3 Dakika
Ripple ve Cardano Analizi
Emre Buruk
22.09.2021 11:08

43.000 ABD Doları ve 40.000 ABD Doları destek seviyelerinin şiddetli şekilde aşağı yönlü test edilmesiyle Altcoinlerde sert düşüşler ve panik satışları gerçekleşti. Bu düşüşün altında yatan sebeplerin başında Evergrande’nin borç krizinin finansal sistemin tamamını olumsuz yönde etkileyebileceği düşüncesi yer almaktaydı. Bu borç krizi yatırımcıların büyük kısmını kripto para piyasaları gibi risk düzeyi daha yüksek piyasalardan güvenli limanlara kaçırarak piyasadan büyük miktarda sermaye çıkışı olmasına neden oldu. Bu sürecin ve belirsizliklerin devamı, Bitcoin’de önemli destek seviyelerinin aşağı yönlü kırılması kripto para piyasalarında sert düşüşlerin devam etmesine neden olabilir.

Ripple

Kripto para piyasalarındaki düşüşler ile birlikte, kripto para yatırımcıları gözlerini çok tercih edilen Altcoinlerden biri olan XRP’e çevirdi. XRP son haftalarda yakaladığı güzel yükseliş ivmesini Bitcoin’in düşüşü ile kaybederek önemli bir seviye olan 1 ABD Doları seviyesinin de altına geriledi. Bu gelişmenin kısa vadede XRP fiyatlanması için 1.5 ABD Doları hedefini suya düşürdüğü düşünülüyor.

SEC ile dava süreci süren Ripple’ın dava içerisinde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) çalışanlarının konuşmalarının paylaşılmasına yönelik başvurusu Bölge Hakimi Sarah Netburn tarafından reddedildi. Sürecin spekülatif olarak yönetildiği ve SEC çalışanlarının bu dava ile borsada işlemler yaparak kazanç sağladığını öne sürmüş ve bu duruma istinaden bu tarz bir talepte bulunmuştu. Bitcoin’in sert düşüşünün başlattığı olumsuz hava bu haber ile birlikte XRP fiyatlanmasını daha da olumsuz etkiledi. Kısa vadede Bitcoin’in yükseliş hareketi gösterememesi XRP’yi de olumsuz etkileyebilir.

XRP an itibari ile 20 günlük hareketli ortalaması olan 1.1034 doların altında, 0,91898 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Günlük bazda RSI(14) değeri 37,937 ve STOCHRSI(14) değeri ise 24,045 seviyelerinde olumsuz olarak görülmektedir.  XRP için önemli destek seviyeleri 0,73560/0,79730/0,83526; önemli direnç seviyeleri ise 0,99662/1,042/1,095 olarak öngörülmektedir.

Cardano

Son aylarda sert yükselişiyle gündeme gelen ve kripto para yatırımcılarının ilgi odağı olmayı başaran Cardano, Mayıs ayı sonunda da belirttiğim Alonzo güncellemesini hatırlanacağı üzere 13 Eylül’de gerçekleştirmişti. Güncellemenin Cardano için çok önemli olduğu ve Cardano için yeni bir dönemin başladığı belirtilmiş, ancak piyasa ve manipülatif etkilerden dolayı fiyatlanmada geri çekilmeler yaşanmıştı. Buna rağmen piyasa değeri ile kripto para yatırımcılarının ilgisini çekmeyi başaran Cardano için birçok piyasa analist orta ve uzun vadede  olumlu beklentiler barındırıyor.

2017 yılında başlatılan Cardano için uzun süredir beklenen bir özellik olan akıllı sözleşmeler Alonzo güncellemesi ile başlatıldı. Cardano Blockchain’i içerisinde 200 akıllı sözleşme listelendi. Bu akıllı sözleşmeler zaman kilidi altında olması nedeniyle geliştiriciler tarafından kullanılamayacaktır. Cardano kurucusu Charles Hoskinson, yaptığı bir açıklamada Cardano’nun akıllı sözleşmeleri desteklemesinin akabinde DeFi alanının artık herkese açık olduğunu belirtti. Buna ek olarak, önde gelen diğer bazı projelerin de zaman kilitli akıllı sözleşmeler başlattığı veya yakında başlatmayı planladığı görülüyor. Bu gelişmelerin olumlu olarak devam etmesiyle Cardano adına orta ve uzun vadede olumlu fiyatlanma hareketleri görülebilir. Ancak kısa vadede kripto para piyasalarında esen olumsuz havanın Cardano fiyatlanmasında da olumsuz etkileri olabileceği unutulmamalıdır.

An itibariyle 2,0363 seviyelerinde alıcılarıyla buluşan ADA, 20 günlük hareketli ortalaması olan 2.4718 seviyesinin altında ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 2,3362 ABD Doları seviyesinin altında hareketine devam etmektedir. Günlük bazda RSI(14) değeri 37,116 ve STOCHRSI(14) değeri 12,167 olarak olumsuz görülmektedir. ADA için önemli destek seviyeleri 1.546/1,729/1,8561 olarak görülürken, önemli direnç seviyeleri ise 2,189/2.3507/2,4775 olarak görülebilir.

 

REKLAMI KAPAT X