Ripple ve Litecoin Analizi

Okuma Süresi: 3 Dakika
Ripple ve Litecoin Analizi
Emre Buruk
10.11.2021 14:54

Bitcoin’in yeni bir tarihi zirveye imza atmasıyla ve 70.000 ABD Doları seviyesini hedeflemesiyle birlikte birçok Altcoin de sert yükseliş hareketleri göstermeyi başardı. FED toplantısı ve faiz kararları, Bitcoin’in birçok banka tarafından tanınması ve etki alanının genişlemesi, ABD gibi ülkelerin belediye başkanlarının ve birçok devlet yöneticisinin Bitcoin ile ilgili olumlu açıklamaları bu sert yükselişlerin ve yeni zirvelere ulaşılabilmesinin arkasında yer alan temel sebeplerdir. Kısa vadede Altcoinlerde de olumlu fiyat hareketleri görülebileceği öngörülmektedir.

Ripple

Ripple, kurumsal yatırımcıların çeşitli para birimlerine, piyasa yapıcılara, OTC platformlarına ve kripto para birimlerine ulaşmasını sağlayacağı   “Liquidity Hub” isimli platformunu resmen duyurdu. Bu platform sayesinde kurumsal yatırımcıların daha etkili bir şekilde kripto para birimi alabilmesini ve ana akım kabulün arttırılmasının sağlayacağını düşünen Ripple, son dönemde birçok önemli banka ile kurduğu ortaklıkların arından bu gelişme ile etki alanını daha da genişletmeyi hedefliyor.

XRP fiyatlanmasındaki en önemli etkenler arasında yer alan Ripple ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasında uzun süredir devam eden mahkemede Hâkim Sarah Netburn komisyon lehine karar vererek Ripple’ı iç toplantılarının kayıtlarını yapmaya zorladı. 8 Kasım'daki mahkemede Yargıç Netburn, SEC’in talebini kabul ederek Ripple (XRP)’a keşif son tarihinin ertelenmesini önlemek için dahili toplantılarının ses ve video kayıtlarını “gecikmeden” teslim etmesine karar verdi. Her ne kadar XRP fiyatlanmasında olumsuz etkiler yaratabilecek gelişmeler yaşansa da dava belirsizliğinin geride bırakılması kripto paranın orta ve uzun vade gelişimi için önem arz etmektedir.

XRP an itibari ile 20 günlük hareketli ortalaması olan 1,137 doların üzerinde, 1,2424 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Günlük bazda RSI(14) değeri 62.95 ve STOCHRSI(14) değeri ise 74.89 seviyelerinde olumlu olarak görülmektedir.  XRP için önemli destek seviyeleri 1.137/1.153/1.1723; önemli direnç seviyeleri ise 1.265/1.282/1.325 olarak öngörülmektedir.

Litecoin

Litecoin Bitcoin'in sert yükselişiyle yükselmeyi başaran Altcoinler arasında yer alıyor. Hatırlanacağı üzere 2021 yılının başlarında PayPal, mobil uygulaması olan Venmo için kripto ticaretinin yolunu açarak 70 milyondan fazla Venmo kullanıcısının, mobil hizmet üzerinden Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Bitcoin Cash (BCH) ve Litecoin (LTC) kripto varlıkları için alım-satım ve saklama hizmetine erişmesini sağlamıştı. Ödeme devi PayPal’ın yaptığı açıklamaya göre ise bu inovasyon, gelirlerinin artmasında önemli bir katkı sağladı. Bu noktada Litecoin de etki alanını arttırarak, sermaye girişi etkisiyle olumlu fiyat hareketleri sergileyebildi.

Avustralya’nın en büyük bankası olarak bilinen Commonwealth Bank of Australia (CBA), müşterilerine Bitcoin hizmetleri sunmaya başlayacaklarını duyurmuştu. CBA müşterilerine Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash ve Litecoin dahil olmak üzere yaklaşık 10 adet seçilmiş kripto varlığına erişim sağlayacağını belirterek Litecoin’i de listesine kattığını belirtti. Litecoin için çok önemli bu haberin fiyatlanmalar üzerinde olumlu etkisi olduğu görülmektedir.

An itibariyle 287.4 seviyelerinde alıcılarıyla buluşan Litecoin, 20 günlük hareketli ortalaması olan 204.47 seviyesinin ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 184.7 ABD Doları seviyesinin üzerinde hareketine devam etmektedir. Günlük bazda RSI(14) değeri 79.2 ve STOCHRSI(14) değeri 100.00 seviyelerinde olumlu olarak görülmektedir. Litecoin için önemli destek seviyeleri 211.9/237.8/254.3 olaraktan görülürken, önemli direnç seviyeleri ise 288.7/302.6/315.2 olarak görülebilir.

 

REKLAMI KAPAT X