Ripple ve Solana analizi

Okuma Süresi: 3 Dakika
Ripple ve Solana analizi
Emre Buruk
10.09.2021 16:21

50.000 ABD Doları direnç testinin ardından sert düşüş gerçekleştiren Bitcoin, 46.000 ABD Doları desteğinin üzerinde tutunmaya çalışıyor. Teknik analizin olumlu sinyaller vermediği Bitcoin için kısa vadede temkinli olunmalı, Bitcoin’de gerçekleşebilecek sert bir düşüşün Altcoinlerde daha da sert düşüşlere neden olabileceği unutulmamalıdır.

Meksika Merkez Başkanı Alejandro Diez de Leon, birinin bir malı veya hizmeti Bitcoin karşılığında satmasının o malın karşılığında para değil, başka bir mal alındığını belirterek bu işlemi takas sistemine benzetti. Bitcoin fiyatlarındaki volatilitenin yüksek miktarda olmasının Bitcoin’in ödeme aracı olarak kullanılmasını engelleyebileceğini ve insanların alım güçlerinin günden güne %10 civarında değişmesinin tercih edilmeyeceğini belirtti. Ancak Bitcoin’in mevcut hali ile yasal bir para birimi yerine kıymetli madenlere benzediğini ifade etti. Devlet yöneticilerinin, fenomenlerin ve ekonomistlerin birkaç yıl önce insanların ne olduğunu dahi bilmediği ve üzerinde konuşmadığı kripto paralar ile ilgili açıklamalarda bulunması kripto para piyasalarının geleceği açısından olumlu ve önemli gelişmeler olarak görülüyor.

XRP

Hatırlanacağı üzere, öncü kripto para borsaları arasında yer alan Coinbase borsası SEC ile sorun yaşamamak adına XRP’yi delist etmişti. Bugün sabah saatlerinde Coinbase Pro’daki yanlış bir listeme alarmından ve teknik bir aksaklık veya bir hata nedeniyle XRP alım satım seçeneği görüldü. XRP’nin yeniden Coinbase’de listeleneceği ihtimali ile sert bir yükseliş yaşadı. Yanlış anlaşılmanın belirlenmesi ile geri düşüş yaşayan XRP yatırımcılarını heyecanlandırdı.

SEC ile Ripple arasındaki dava ile gelişmeler XRP fiyatlanmasını etkilemeye devam ediyor. Son olarak Ripple, SEC çalışanlarının işlemlerini talep etmişti. Bu isteğin amacı XRP fiyatlanmasının manipülasyonu ve dava ile ilgili bilgilerin kişisel zenginleşme için kullanılıp kullanılmadığının teyidiydi. Bazı piyasa yorumcularının Ripple’ın dava üzerindeki etkisinin arttığını, davayı kazanabileceğini veya bir miktar ceza ile davanın sonuçlanabileceğini öngörüyor. Bu gelişme ve Ripple’ın etki alanını arttırması ile XRP fiyatlanmasında olumlu gelişmeler görülebilir.

XRP an itibari ile 20 günlük hareketli ortalaması olan 1,1872 doların altında, 1,08132 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Günlük bazda RSI(14) değeri 46,690 ve STOCHRSI(14) değeri ise 0,296 seviyelerinde olumlu olarak görülmektedir. XRP için önemli destek seviyeleri 0,9992/1,037/1,0618 önemli direnç seviyeleri ise 1,1244/1,1621/1,18693 olarak öngörülmektedir.

SOL

Son birkaç aydır sert yükselişi ile kripto para yatırımcılarının gözdesi haline gelen Solana, Ağustos ayı ortasında başlayan sert hareketi ile %350’lere varan bir yükseliş gerçekleştirdi.  XRP’yi de geride bırakarak altıncı kripto para olmayı başardı. Bu yükseliş DeFi yatırımcılarının Solana’yı en iyi platformlardan biri olarak gördüğünü de gösteriyor. Bu gelişmenin ardından Solana Ethereum gibi devlerle karşılaştırılmaya başladı. Ethereum’un yüksek gas ücretleri ve düşük işlem hacmi nedeniyle Ethereum’un rakibi olarak nitelendirilebiliyor.

Staking Rewards’ın paylaştığı verilere göre Solana Blockchain içerisinde stake edilen toplam değer 80 milyar dolara yaklaştı. Solana üzerinde kurumsal yatırımın artmasının sermaye girişi ile sert yükselişler yaratabileceği ve süper boğa koşusunun devam edebileceği de ihtimaller arasında yer alıyor. Ethereum’dan Solana’ya olduğu gibi dönem dönem Solana’dan da Ethereum’a sermaye geçişleri yaşanabileceği unutulmamalıdır. İlerleyen süreçte kimin bu yarışı önde sürdüreceğini yakından takip ediyor, piyasadaki gelişmeleri sizler ile paylaşıyor olacağım.

An itibariyle 181,20 seviyelerinde alıcılarıyla buluşan Solana, 20 günlük hareketli ortalaması olan 121,408 ve 50 günlük hareketli ortalaması olan 74,36 ABD Doları seviyesinin üzerinde hareketine devam etmektedir. Günlük bazda RSI(14) değeri 83,150 ve STOCHRSI(14) değeri 36,709 olarak olumlu görülmektedir. Solana için önemli destek seviyeleri 139,92/160,46/174,11 olarak görülürken, önemli direnç seviyeleri ise 208,3/228,84/242,49 olarak görülebilir.

REKLAMI KAPAT X