Ripple ve Solana Analizi

Okuma Süresi: 3 Dakika
Ripple ve Solana Analizi
Emre Buruk
21.12.2021 17:08

Kripto para piyasalarında yaşanan düşüş hareketleri genel olarak Altcoinlerde de fiyat düşüşleri gözlenmesine neden olmuştu. Piyasalardaki belirsizlik ve omicron varyantının etkisiyle kripto para piyasalarından rezerve para birimlerine kaçış hızlanmıştı.

Kripto para yatırımcılarının Mega Boğa Sezonu beklentilerinin yerine düşüşlerin yaşanması ve bu düşüşlerin sürebileceğinin öngörülmesi Ayı Sezonu’nun başladığı yönündeki görüşleri kuvvetlendirdi. Buna rağmen, bugün kendini 48.000 ABD Doları üzerine atmayı başaran Bitcoin’in bu seviye üzerinde tutunması ve 50.000 ABD Doları direncini aşmayı başarabilmesi ile Altcoinlerde yeni ralliler gerçekleşebilir.

Ripple

Birçok piyasa analisti ve uzun vadeli yatırımcılar Ripple’ın Sec davasında yaşadığı olumlu gelişmeler ile birlikte Bitcoin fiyatında meydana gelebilecek sert bir yükseliş etkisiyle XRP’nin de boğa koşusunu tetikleyebileceğini düşünüyor. SEC ile devam eden davanın 2022 yılı içerisinde sonuçlanacağı düşünülüyor ve 1 ABD Doları seviyelerinin altına inen XRP’nin 0.8 ABD Doları seviyelerinden güç toplayarak tekrar yükselişe geçtiği ve bu yükselişin devam edilebileceği öngörülüyor.

Son haftalardaki yazılarımda da belirttiğim yüksek hacimli XRP transferleri anonim cüzdanlar ve kripto para borsaları arasında devam etmektedir. Son olarak yarım milyar XRP, Binance de dahil olmak üzere Meksika merkezli Latin Amerika’nın en büyük kripto borsası Bitso ve Güney Koreli borsa Bithumb gibi önemli kripto para borsaları ile anonim cüzdanlar arasında transfer edildi. Bu tarz yüksek hacimli transferlerin sert fiyat hareketlerini tetikleyebileceği göz önünde bulundurulmalı ve yeni pozisyonlar bu belirsizlik göz önünde bulundurularak açılmalıdır.

XRP an itibari ile 20 günlük hareketli ortalaması olan 0,8421 doların altında, 0,8933 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Günlük bazda RSI(14) değeri 51,196 ve STOCHRSI(14) değeri ise 100,00 seviyelerinde olumlu olarak görülmektedir.  XRP için önemli destek seviyeleri 0,7426/0,7838/0,8311; önemli direnç seviyeleri ise 0,9197/0,9609/1,008 olarak öngörülmektedir.

Solana

Kripto para piyasalarının parlayan yıldızları arasında görülen Solana’nın Ethereum’un yerini alabileceği görüşü kripto para yatarımcıları arasında yaygınlaşmaya başladı. Kripto cüzdanı Exodus CEO’su ve kurucu ortağı JP Richardson, şirketindeki kullanıcılarının Ethereum’u tercih etmediklerini belirtti. Richardson, OpenSea’deki insanların, 5 Dolarlık bir NFT için belki de 40 – 50 Dolarlık bir gaz fiyatı görebileceğini ve bu nedenle Ethereum’un doğru tercih olmadığını düşüneceğini belirtti. Solana’nın düşük işlem maliyeti ve yüksek hızı nedeniyle tercih edilebilirdiğinin daha yüksek olduğunu belirtti. Bu tarz görüşlerin yaygınlaşması da Solana fiyatlanmasını orta ve uzun vadede olumlu etkileyebileceği öngörülebilir.

Son dönemde popülerliği ve bilinirliği artmaya devam eden bir proje olan Metaverse, blokzinciri projelerinin ve kripto para yatırımcılarının dikkatini çekmeye devam ediyor. Bazı blokzinciri projelerinin fütüristik bir proje olarak görülen Metaverse ile ilgili çalışmalar başlatması da ileriki dönemde yazılarımda bahsedeceğim ve önem verilmesi gereken konular arasında yer alıyor. Hatırlanacağı üzere, NFT pazarının popülerliğini arttırması ile Ethereum ve Solana’ya yüksek sermaye girişlerinin yaşanmıştı. Bu gelişmenin bir diğer benzeri de Metaverse projesindeki gelişmeler ve talep artışı olarak görülebilir. Solana ile WAX tabanlı yeni oyna-kazan projelerinin ortaya çıkması, bu NFT oyunlarının ileriki zamanlarda Metaverse’e  de entegre edilebilecek olması Solana’nın orta ve uzun fiyat hareketlerinde olumlu etkiler gösterebilir.

An itibariyle 180,8700 seviyelerinde alıcılarıyla buluşan Solana, 20 günlük hareketli ortalaması olan 184,030 seviyesinin üzerinde hareketine devam etmektedir. Günlük bazda RSI(14) değeri 46,527 ve STOCHRSI(14) değeri 98,403 olarak olumlu görülmektedir. Shiba Inu için önemli destek seviyeleri 161,87/167,83/174,45 olarak görülürken, önemli direnç seviyeleri ise 187,04/192,99/197,21 olarak görülebilir.

 

 

REKLAMI KAPAT X