Rusya-Ukrayna geriliminin azalması altın ve gümüşe düzeltme getirdi

Okuma Süresi: 3 Dakika
Rusya-Ukrayna geriliminin azalması altın ve gümüşe düzeltme getirdi
Osman Bayrak
16.02.2022 10:28

Geçtiğimiz iki haftadır değerli metaller özellikle Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim nedeniyle güç kazanıyordu. Haftaya 1880 USD seviyesini test ederek başlayan ons altın ve 23,94 USD seviyesini test ederek başlayan ons gümüşte gerilimin azalması ile birlikte ciddi bir düzeltme hareketi görüldü.

Her iki yatırım aracında da günlük grafiklerde yutan ayı formasyonun oluşmuş olması kısa vadede bir zirvenin yaşanmış olabileceğini işaret etmektedir.

Rusya-Ukrayna arasındaki gerilim Salı günü itibariyle zirve noktaya ulaştı. Fakat yapılan ikili görüşmeler neticesinde detayları basına yansımayan bir kapsamda kısmi uzlaşının sağlandığı belli oluyor. Taraflarca yapılan itidalli açıklamaların altın, gümüş ve petrol fiyatlarında yükselişi frenlediği görülmektedir. Bu dönemde değerli metal yatırımcılarının bir gözü de brent petrol fiyatları üzerinde olmalıdır. Brent petrol de Ukrayna-Rusya geriliminden ciddi anlamda beslenmektedir.

Ons Altın

Ons altın 1860 USD seviyesinde bulunan kritik direncini hafta başında kırarak 1880 USD seviyesine kadar yükseliş kaydetti. Fakat yaşanan gerilimin azalması ile birlikte 1880 USD’den başlayan düzeltme hareketi Salı günü kapanışı itibariyle günlük grafiklerde yutan ayı formasyonu görünümünü ortaya çıkarmıştır. Bu hareket ile yeniden yükselen kanal sınırlarına giren ons altın için 1842 USD ve 1833 USD seviyeleri kritik destek olarak izlenebilir. Düzeltme hareketinin sonlanması ve yükselişin devamı için 1860 USD seviyesi üzerinde kalıcılık görülmesi son derece önemlidir.

Ons Gümüş

Ons altına benzer şekilde ons gümüşün de günlük grafiklerinde bir yutan ayı formasyonu oluşmuş durumdadır. Salı günü itibariyle 22 USD seviyesinden başlayan yükselen trend 4. Kez test edilmiş oldu. Bu nedenle 23,30 USD üzerindeki fiyatlamalarda yükseliş hareketinin devam edeceği düşünülebilir. Ana yükseliş trendinin tekrar devamı için ise 23,60 USD seviyesi üzerinde kalıcılaşma görülmesi önemlidir. Çünkü 28 USD seviyesinden beri görülen düşen trend şu ana kadar iki kez kırılır gibi olup fiyat yeniden baskılanmıştır. Yükselişler boğa tuzağı olarak kalmıştır. Hafta sonuna kadar ons gümüşü daralan bir üçgen sınırlamakla birlikte üçgenin aşağı ya da yukarı kırıp kalıcılaşması halinde ons gümüşün kısa vadeli yönü netleşecektir.

Gram Altın

Gram altın cephesinde Dolar/TL’nin de katkısı ile fiyatlar kritik direnç seviyesinin üzerinde seyretmektedir. Gram altın 800-810 TL bandı üzerinde ne kadar çok günlük kapanış alırsa, içinden çıktığı üçgen formasyonunun yukarı kırıldığı teyit edilmiş olacaktır. Olası yükselişlerde 837 TL ve 846 TL direnç seviyesi olarak karşımıza çıkacaktır. Fakat düşüş hareketinin devamında ise daralan üçgenin üst bandı destek olarak 800 TL seviyesinde fiyatı karşılayacaktır. Olası 800 TL kırılımında ise 780 TL kuvvetli bir destek olacaktır.

Gram Gümüş

Gram gümüş fiyatlamasında 7,5 TL seviyesinden başlayan yükselen trend dün itibariyle 4 kez destek olarak çalıştı. Bu nedenle gram gümüş 10,1 TL seviyesini aşağı kırması halinde bahsettiğim yükselen trend kırılmış olacaktır. Olası yükselişlerde ise 10,60 TL seviyesi geçilmesi nispeten zor bir direnç olarak karşımıza çıkacaktır. Ons gümüş piyasasındaki volatilite ons altına nazaran daha yüksek olduğu için gram gümüş de bu hafta volatilite nispeten yüksek seyredebilir.

REKLAMI KAPAT X