Solana %18,8 düşüş ile trend desteğinde

Okuma Süresi: 3 Dakika
Solana %18,8 düşüş ile trend desteğinde
Egemen Baş
07.04.2022 13:34

Kripto para piyasasının dönüş sinyallerini verdiği geçtiğimiz haftalarda Solana (SOL) yüzde 81’lİk artış ile altcoinler arasında önemli bir yere sahip oldu. Bu yükselişin ardından son 4 günde piyasa ile beraber yüzde 18,8 düşerek önceki trendin desteğine geldi.

Altcoinlerde analiz yapmadan önce genel kripto para piyasası analizi yaparak başlanması önemli bir analiz kuralıdır. Bununla birlikte Bitcoin düşüş trendini kırması olarak nitelenen 48.000 dolar seviyesine yükseliş hareketinin ardından 42.824 dolar seviyelerine geriledi. Bu gerilemenin 50.000 dolar direncini aşması yolunda gerekli bir adım olduğunu düşünen birçok otorite piyasada görülüyor. Buna rağmen yüzde 10’u geçen bu sert düşüş uzun süredir kırmızı olan piyasada telaşa yol açtı. Ancak büyük alımlar da piyasada devam ediyor. Özellikle önemli bir alıcı olan MicroStrategy geçtiğimiz günlerde Bitcoin alımları yaptı. Bunu takiben The Daily Hodl’ın bugünkü haberine göre gün içerisinde 5,5 milyar dolarlık bir yatırımcının bir günde 3.241 Bitcoin satın aldığı tespit edildi.

Solana (SOL)

Altcoin analizleri yapılırken bir diğer kritik husus da bu kripto paranın projesinin, farklılıklarının ne olduğunu araştırıp buna göre işlem yapmaktır. Bu yüzden SOL’ün temel proje analizine baktığımız zaman; SOL’ün açık kaynak kodlu merkeziyetsiz bir blokchain platformu olduğunu görüyoruz. 2020 Mart ayında İsviçre Cenevre’de bulunan Solana Vakfı tarafından resmi olarak başlatılmıştır. Bu platformun para birimi de SOL kripto parası olarak işlem görüyor. Solana’yı rakiplerinden ayıran önemli özellikleri;

Senkronizasyon süreçlerini özel bir çekirdek kullanarak global bir ortak algoritma ile üreterek gerçekleştirmesi,

Anatoly Yakovenko tarafından üretilen PoH (geçmiş kanıtı) fikir birliği uygulaması,

Hibrit protokolü ile işlem ve akıllı sözleşmelerde kısa süreler sağlamasıdır.

Teknik açıdan bakıldığı zaman ise;

Günlük 3,3 milyar dolar işlem hacmi ile Solana 114,83 dolardan işlem görüyor. Son 24 saat içerisinde yüzde 8,43 düşüş gösteren SOL CoinMarketCap kripto para sıralamasında 7. Sırada yer alıyor. 326 milyon coin arzı ile henüz maksimum arzına ulaşmış durumda değil. İlk açılışta duyurulmuş olan arz 489 milyon SOL tokeninin piyasaya sürüleceğiydi.

Görsel: Tradingview

Günlük grafiği incelediğimizde, uzun düşüşün arkasından bir ikili dip formasyonunun oluştuğunu görüyoruz. Bu formasyonun gerçekleşmesi için gereken yükselişi geçtiğimiz haftadaki düşen trend kırılımı da destekliyor. 22 gün boyunca yükselmiş olmasının arkasından gelen düzeltme ile görselde de gözükeceği gibi tekrar trend desteğine gelmiş durumda. Buradan onay alıp tekrar yukarıdaki dirençleri test etme ihtimali Bitcoin ve piyasa hareketlerine de bağlı olarak olası bir ihtimal olarak görülüyor. Özellikle 200 günlük hareketli ortalamaya yaklaştığı geçen günlerdeki değerini geçer ve ortalamanın üstüne çıkarsa yükselişler kuvvetlenebilir. Bunu destekleyen bir diğer etmen olarak da günlük analizde 50 günlük hareketli ortalamanın 100 günlüğü aşağıdan kesme formasyonuna yaklaşmış olması söylenebilir.

Solana (SOL) Değeri: 114,83 dolar

Kritik Direnç Seviyesi: 137,15/178,23/200 dolar

Kritik Destek Seviyesi 100/86,52/66,86 dolar

Günlükte, RSI (14) değeri 54,33 ile nötr sinyal verirken MACD (12,26) 8,53 ile al sinyali veriyor. Benzer şekilde momentum ve stokastik gibi diğer osilatörlerin de bulunduğu 11 osilatörden 9 tanesi nötr, iki tanesi al sinyali veriyor.

Diğer yandan üstel ve basit olmak üzere 10 ve 200 günlük hareketli ortalamalar sat sinyali verirken 20, 30, 50, 100 günlük hareketli ortalamalar al sinyali veriyor.

Genel resme bakıldığında kripto para piyasasındaki artışların ilk yansıyacağı altcoinlerden biri olan SOL oldukça da kaliteli bir projeye sahip olarak değerlendiriliyor. Bununla beraber herhangi bir piyasa hareketine reaksiyon verebileceğini de gözden çıkarmamakta fayda görüyorum. Zira Bitcoin düşüşünün derinleşmesi Solana’da da sert düşüşlere yol açabilir.

REKLAMI KAPAT X