CoinEx Bursu 12 ülkeye ulaşarak imkanları kısıtlı çocuklara destek oluyor

Okuma Süresi: 4 Dakika
Doviz.com
10.11.2023 13:58

Kripto para borsası CoinEx tarafından kurulan CoinEx Charity, 12 ülkeye ulaşarak imkanları kısıtlı çocuklara destek oluyor.

UNICEF ve Dünya Bankası’nın son raporuna göre 2023 itibarıyla dünya çapında tahmini 333 milyon çocuk yani küresel çocuk nüfusunun altıda biri aşırı yoksulluk içinde yaşıyor. Verilere göre çocuklar, dünya nüfusunun yalnızca üçte birini oluştururken aşırı yoksullukla mücadele edilen kişilerin ise yarısından fazlasını oluşturuyor. Raporda ayrıca aşırı yoksulluk içinde yaşayan çocukların en büyük yükünün yüzde 40 ile Sahraaltı Afrika’da olduğu ve bölgede aşırı yoksulluk içinde yaşayan çocukların payının her geçen yıl arttığı vurgulanıyor.

Yoksulluğun küresel çapta çocukların eğitimi üzerinde de derin bir etkisi bulunuyor. Yeni UNESCO verileri de dünya genelinde okula gitmeyen çocuk sayısının 2021'den bu yana 6 milyon artarak 250 milyona ulaştığını ve bunların yaklaşık %30'unun Sahraaltı Afrika’da yaşadığını gösteriyor. Eğitimin önemi ortada iken, her beş Afrikalı çocuktan birinin ise eğitime erişemediği görülüyor. Eğitimde yaşanan erişim sıkıntısı ise yoksulluk içinde yaşayan çocukların fırsatlarını da kısıtlayarak bir kısır döngünün yaşanmasına yol açıyor.

UNICEF’in Yönetici Müdürü Catherine Russell ise geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Yedi yıl önce dünya, aşırı çocuk yoksulluğunun 2030 yılına kadar sona erdirileceğine dair bir söz verdi. Biz ilerleme kaydettik ve doğru yatırımlar ve iradeyle milyonlarca çocuğu çoğu zaman kısır döngü olan bu durumdan kurtarmanın bir yolu olduğunu kanıtladık.” ifadelerini kullandı.

UNİCEF’in de değindiği bu sorunu çözmek için çocuklara sağlanması gereken eşit ve kaliteli eğitim fırsatının sorumluluğu ise herhangi bir STK’nın veya hükümetin omuzlarında olmamalı; uluslararası kuruluşların, hayır kurumlarının ve dünya çapındaki devlet kurumlarının da ortak çabalarını içermeli. Böylelikle birlikte hareket edilerek, yoksul çocuklara eğitim kaynakları, sağlık hizmetleri ve eğitim finansmanı sağlanabilir. Böylelikle onların dünya çapında içinde bulundukları kötü durumdan kurtarabilmesine olanak tanınabilir.

 

Afrika’da yoksul bir okul

Bu kapsamda kripto para borsası CoinEx tarafından kurulan CoinEx Charity, kurulduğu günden bu yana “blokzincirle daha iyi bir dünya” misyonuna bağlı kalarak, dünya çapındaki yardım faaliyetleri aracılığıyla savunmasız gruplara ulaşmak ve gerektiğinde destek sunmak için Multi-Milyon Dolarlık Yardım Fonu’nu kurdu.

Uluslararası bir yardım kuruluşu olan CoinEx Charity, Multi-Milyon Dolarlık Yardım Fonu tarafından kurulan “Hayalleri Gerçekleştiren Burs” kampanyası ile de dünya çapında 12 ülkeyi kapsayan 15 eğitim yardımı etkinliğine ev sahipliği yaptı.

CoinEx Charity, Afrika medyasında

Buna göre Hayalleri Gerçekleştiren Burs kampanyasıyla bu yıl aralarında Türkiye, Endonezya, Hindistan, Tayland, Afrika, Vietnam, Brezilya, Venezuela, Filipinler ve Bangladeş’in de bulunduğu 12 ülkeye ulaşıldı ve yardımlar farklı kökenden gelen yoksul çocuklara ulaştırıldı.

Bu etkinlikler aracılığıyla da dünya çapında 2000'den fazla imkanı olmayan öğrenciye kapsamlı eğitim kaynakları sunularak, imkanları kısıtlı öğrencilere eğitimlerini sürdürme fırsatı sağlandı. Kampanya, çocukların gelecekteki maceralarına katkı sağlamak için verilen bursun yanında kampüs yenileme faaliyetlerini de içerdi. Okul malzemeleri ve öğretim ekipmanı bağışlarıyla ise eğitim sektörünü küresel ölçekte güçlendirdi.

Ancak, kuruluştan yapılan açıklamaya göre CoinEx Charity ekibinin özenli çabaları ile yerel yönetimlerin, okulların ve medya kuruluşlarının güçlü desteği olmadan bu kampanyanın başarısı mümkün olamazdı.

Adil eğitim fırsatı sağlamak için tüm paydaşların çabasının bir araya gelmesiyle oluşan iş birliğiyle ise dünya çapındaki imkanları kısıtlı öğrencilere daha iyi öğrenme fırsatı ve eğitim koşullarının sağlanması hedeflenerek, iyileştirilmiş bir öğrenme ortamının oluşturulmasına ve yoksul çocukların daha fazla eğitim kaynağıyla buluşturulmasına olanak tanındı. Böylelikle Hayalleri Gerçekleştiren Burs kampanyasıyla imkanları kısıtlı öğrencilerin kişisel hayallerini gerçekleştirme konusunda daha motive ve donanımlı hale gelmesine destek olundu.

 

"Hayalleri Gerçekleştiren Burs" kampanyası Hindistan medyasında

Ancak, birçok çocuğun hâlâ yoksullukla mücadele etmesi sebebiyle küresel eğitim refahı arayışında hala yapacak çok iş var. Bu sebeple sürdürülebilir eğitimi kolaylaştırmak, refahı artırmak, eşitsizlikleri azaltmak ve yeterli imkanlara sahip olmayan çocukların eğitim kalitesini artırmak için sürekli çaba gösterilmesi gerekiyor.

Bu kapsamda CoinEx Charity, tüm yoksul çocukların eğitime eşit erişimlerini sağlamak ve onların haklarını ve geleceklerini güvence altına almak için uluslararası yardım kuruluşlarına ve hayırsever gruplara etki alanını genişletmek için davette bulunuyor.

REKLAMI KAPAT X