FED Nedir? FED Faiz Arttırırsa Ne Olur?

04.05.2018 15:51 | Son Güncelleme: 04.05.2018 15:51

FED Nedir?

ABD Merkez Bankası “Federal Reserve System” kısaca Fed olarak anılır.  23 Aralık 1913 yılında kurulan Fed,  Guvernörler Kurulu, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) ve 12 Bölgesel Fed’den  oluşur.  

 

Fed’in temel görevleri; ABD’nin para politikalarını  yürütmek, finansal kuruluşları denetlemek ve düzenlenmek, finansal sistemin istikrarlı işlemesini,  ödeme ve takas işlemlerinin güvenli ve etkin olarak yürütülmesini ve tüketicilerin korunmasını sağlamaktır.

 

Fed Faiz Artırırsa Ne Olur?

FOMC, federal fonların gecelik faiz oranı veya “hedef faiz oranını” artırdığında tetiklenen    gelişmeler ekonomik aktivitenin ve büyümenin yavaşlamasına neden olur; Borçlanma maliyeti artan bankalar, kredi, kredi kartı ve ipotek faizlerini artıracağı için bireysel ve kurumsal borçlanma ve harcamalar  azalır,  risksiz getiri oranı yükseleceği için de risksiz yatırım cazip hale gelir ve ticari yatırımlar azalır.   Ayrca, faiz artışının etkisiyle  ABD dolarının değeri diğer paralar karşısında yükselmesinin sonucu olarak ithalat artar, ihracat azalır ve  ABD’nin dış ticaret açığı büyür. 

 

Faiz artış oranı  ne kadar büyük olursa ekonomiye etkileri de o kadar yıkıcı olur.  Reel sektörde faiz artışının etkileri en erken 6 ay sonra  hissedilirken, hisse senedi, tahvil ve döviz piyasaları faiz artışına anında tepki verir.   Finans sektöründe artan faiz gelirleri sonucunda  karlılık artar.