Kripto paraların güvenliği nasıl sağlanır?

Okuma Süresi: 4 Dakika
Doviz.com
08.12.2023 12:00

Merkezi borsaların yalnızca 2022'de 20 milyar doların üzerinde hırsızlık vakasıyla karşılaşması sektördeki güvenlik konusunun önemini tekrar gün yüzüne çıkardı. Peki, güvenliğin öneminin günden güne arttığı bir dönemde kripto varlıkların güvenliğini sağlamak için yatırımcılar ne yapmalı?

Sybil, DDoS ve 51% saldırıları ile akıllı sözleşmeler veya protokollerdeki güvenlik tehditleri son zamanlarda artış gösterdi. Son dönemde birçok büyük kripto para borsası da güvenlik ihlalleri yaşayarak, kullanıcı fonlarında milyarlarca dolara ulaşan şaşırtıcı zararlara yol açtı.

Teknolojinin yaygınlaşmasıyla gittikçe artan bu tehditlerin ışığında ise blokzincir güvenliği sanatı ön plana çıktı. Buna göre blokzincir güvenliği, sağlam şifreleme tasarlamayı, güvenilir ilkeler oluşturmayı, saldırı senaryolarını ortadan kaldırmayı, hata toleransı oluşturmayı ve etkili yönetim modelinin kurulmasını bünyesinde barındırıyor.

Güvenlik bu yaklaşımda blokzincirin merkezine yerleştiriliyor. Buna göre özel anahtarlara, soğuk depolamaya, bug ödüllerine, resmi doğrulamaya, modüler mimariye ve risk azaltmaya yönelik diğer araçları birleştiren blokzincir güvenliği sanatı, çok boyutlu yaklaşımıyla piyasalar için ideal güvenlik ortamının oluşturulmasına destek oluyor.

Sektördeki zorluklar devam ederken blokzincirin şeffaflık, kriptograftya ve merkeziyetsizleşme gibi asli özellikleri de güçlü bir güvenlik tabanı oluşturulmasına destek oluyor. Ancak yine de protokoller, platformlar ve kullanıcılar arasında güvenlik zafiyeti riski masadaki yerini koruyor. Buna göre Blokzincir tasarımında veya kodunda güvenlik ilkelerinin ihmal edilmesinin güvenlik açıklıklarına sebep olabileceği bildiriliyor. Bu nedenle, ihtiyatı elden bırakmamak ve proaktif bir şekilde güvenlik önlemlerini uygulamak büyük önem taşıyor. Teyakkuzda olmak ve yaratıcılığı sürdürmek arasında bir denge kurmayı hedefleyen blokzincir teknolojisi de finansı, teknolojiyi ve bunlardan çok daha fazlasını güvenli bir şekilde dönüştürmeyi hedefliyor.

Bu kapsamda kripto para borsası CoinEx ise güvenlik ve likiditeyi dengelemek için sıcak ve soğuk cüzdanların birleşiminden oluşan hibrit bir cüzdan altyapısı kullanıyor. Bu yapıda, varlıkların çoğunluğu soğuk depoda tutulurken daha küçük bir kısmı acil ticaret ihtiyaçları için sıcak cüzdanlarda saklanıyor. Bu durum ise potansiyel sıcak cüzdan ihlallerinden kaynaklanan riskleri en aza indiriyor.

Söz konusu güvenlik olduğunda ayrıca süregelen stres testleri, denetimler ve vaka incelemelerinin kritik öneme sahip olduğu düşünülüyor. Bu alanlarda faaliyet gösteren ve bir Blokzinciri güvenlik şirketi olan Slowmist ise yakın zamanda güvenliği güçlendirmek ve sağlam bir koruma oluşturmak için CoinEx ile stratejik bir ittifak kurduğunu duyurdu. Kurulan yeni ittifakla SlowMist, kara para aklamayı takip etmeye, çalıntı varlıkları incelemeye ve ortaya çıkan tehditleri tespit etmeye odaklanarak, istihbaratını ve yeteneklerini CoinEx'in güvenlik sistemlerini desteklemek için kullanacak.

Öte yandan CoinEx gibi önde gelen merkezi borsalar, kullanıcı varlıklarını korumak için sağlam güvenlik önlemleri almaktadır. Coinbase ise gerçek zamanlı olarak kullanıcı varlıklarını takip eden dahili bir defter sistemi kullanmaktadır. CoinEx ayrıca yatırımcıların fonlarının güvenliğini sağlamak için geçtiğimiz günlerde tüm işlem ücretlerinin %10’unu özel bir havuzda toplayarak bir koruyucu fon başlatmıştı.

Kripto paraların güvenliğini sağlamak için yatırımcılar ne yapmalı?

Çok Faktörlü Doğrulamayı (2FA) Etkinleştirin

İki faktörlü doğrulamayı (2FA) etkinleştirmek, şifreleri güvende tutmak için ek koruma sağlar. 2FA etkinleştirildiğinde hesaba erişmek için şifreye ek olarak doğrulayıcı bir uygulamaya veya SMS yoluyla rastgele oluşturan bir koda ihtiyaç duyulur. Bu, şifre ele geçirilse bile hesabın çalınma riskini büyük ölçüde azaltır. Bu sebeple borsa hesaplarında, cüzdanlarda ve kullanılan diğer kripto para hizmetlerinde 2FA doğrulamasının etkinleştirildiğinden kesinlikle emin olunmalıdır.

Güçlü ve Benzersiz Şifreler Kullanın

Alınabilecek en basit güvenlik önlemlerinden biri, her platform için ayrı olmak üzere güçlü ve rastgele oluşturulmuş şifreler kullanmaktır. Bu sebeple yatırımcılar da farklı hesaplar için aynı şifreyi kullanmaktan kaçınmalıdır. Güçlü şifreler büyük-küçük harf, rakam ve özel simgelerin karışımından oluşmaktadır. Güçlü bir şifre oluşturmak isteyen yatırımcılar ise şifre yöneticisinden yararlanarak güvenli şifreler oluşturabilir ve kripto varlıklarını güvenle muhafaza edebilirler.

Safe Özel Anahtarları ve Kurtarma Kelimelerini Güvende Tutun

Yatırımcılar, özel şifrelerini veya kurtarma kelimelerini asla başkalarıyla paylaşmamalıdır. Çünkü bu özel anahtarlar ve kurtarma kelimeleri, varlıklara tamamen erişilmesine imkan tanımaktadır. Bu sebeple özel anahtarlar ve kurtarma kelimeleri bir kağıda yazılmalı ve sadece yatırımcının erişebileceği bir alanda muhafaza edilmelidir. İnternete bağlı olmayan ve şifrelenmiş harici bir depolama cihazı da özel anahtar ve kurtarma kelimelerinin saklanması için uygundur.

Soğuk Depolama için Donanım Cüzdanı Kullanın

Maksimum güvenlik için kripto varlıkların büyük kısmı Trezor veya Ledger gibi bir donanım cüzdanında saklanmalıdır. Donanım cüzdanları özel anahtarların çevrim dışı olarak saklanarak, yalnızca işlemler için kısa süreliğine çevrim içi olmasını sağlamaktadır. Bu korunma yönteminde bilgisayar saldırıya uğrasa bile kripto paralar hırsızlığa karşı güvende kalmaya devam eder. Sınırlı bağlantı zorluk çıkarsa da, güçlü güvenlik oldukça büyük bir avantaj olarak ön plana çıkar.

Dolandırıcılara Dikkat Edin

Kripto piyasası genişledikçe sahte ödül ve yüksek kâr vadederek veya başka taktiklerle varlıkların kaptırılmasına neden olan dolandırıcılık yöntemleri gitgide artmaktadır. Bu sebeple gerçek olamayacak kadar yüksek meblağlar vadeden tekliflere dikkat edilmelidir. Bu kapsamda yatırımcılar, sadece kendi iradeleriyle başkalarına kripto para göndermeli ve yatırım yapmadan önce yeni projeleri tüm ayrıntılarıyla incelemelidir.

İlgili Makaleler

REKLAMI KAPAT X