11 Mart haftasında kripto piyasasını neler bekliyor?

Okuma Süresi: 3 Dakika
11 Mart haftasında kripto piyasasını neler bekliyor?
Çınar Küçükay
11.03.2024 08:13

Kripto para piyasalarında yatırımcılar bu hafta ABD’de açıklanacak olan enflasyon oranına odaklanacak. Bu veri, bir sonraki faiz kararına yönelik en büyük ipucunu sunacak.

ABD'nin enflasyon oranlarına dair şubat ayı raporu, ekonomistler ve yatırımcılar tarafından büyük bir merakla bekleniyor. 12 Mart Salı günü açıklanacak olan şubat ayı enflasyon verileri, Federal Rezerv'in faiz oranları üzerindeki politikalarını yeniden şekillendirebilir. Geçtiğimiz aylarda birçok gelişmiş ekonomide enflasyon oranları önemli ölçüde gerilemiş olsa da merkez bankaları, enflasyonun tamamen kontrol altına alındığından emin olmadan faiz oranlarını düşürme konusunda tereddütlü davranıyor.

Ocak ayında rapor edilen enflasyon artışının devam edip etmediği ve bu durumun piyasaları Fed'in faiz indirimlerinin zamanlamasını ertelemeye itip itmeyeceği merak konusu. Piyasa katılımcıları, yüksek benzin fiyatlarının etkisiyle şubat ayında fiyatların %0,4 oranında arttığını ve böylece yıllık enflasyon oranının %3,1 seviyesinde sabit kalacağını öngörüyor. Çekirdek enflasyonun ise ocak ayında %3,9 seviyesinde takılı kaldıktan sonra, %3,7'ye gerileyeceği tahmin ediliyor.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, enflasyonun Fed'in %2'lik hedefine sürdürülebilir bir şekilde ulaşması konusunda daha fazla güven kazanılmasını beklediklerini belirtti. Powell, bu güvene ulaşıldığında, yani enflasyonun istikrarlı bir şekilde %2 civarında seyrettiğine dair emin olduklarında, mevcut ekonomik kısıtlamaları hafifletmenin, yani faiz oranlarını düşürmenin uygun olacağını ifade etti. Fed'in bir sonraki politika toplantısı 20 Mart'ta gerçekleştirilecek ve bu toplantıda enflasyon ve diğer ekonomik göstergeler ışığında faiz oranlarına ilişkin kararlar alınacak.

ABD ekonomisinin genel sağlığına dair diğer veriler de piyasaların radarında olacak. Perakende satışlar, işsizlik başvuruları ve sanayi üretimi gibi ekonomik göstergeler, Federal Rezerv'in Haziran ayında bir faiz indirimi yapma olasılığını artırabilir. Özellikle, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell'ın bu yıl içinde faiz oranlarını düşürme yolunda olduklarını belirtmesi, piyasalarda iyimser bir hava yaratmıştı.

Piyasalar, ayrıca ABD'de açıklanacak olan üretici fiyat endeksi ve Michigan Üniversitesi tüketici anketi gibi verilere de odaklanacak. Bu veriler, enflasyonun yanı sıra tüketici güveni ve ekonomik aktivite hakkında önemli ipuçları sunacak. Sonuç olarak, 12 Mart Salı günü açıklanacak olan ABD enflasyon oranları, piyasaların yönünü belirleyici önemli bir faktör olacak.

Bu Hafta Kilidi Açılacak Kripto Paralar

Bu hafta APT (%6,73), ARB (%84,36), UNI (%1,39) ve APE (%2,58) isimli kripto paraların belirtilen oranda kilit açılımı gerçekleşecek.

Kaynak: DropsTab

Aptos (APT)

Ölçeklenebilir ve güvenli bir blok zinciri altyapısı sağlayarak, Web 3.0'ın geleceği için merkezi olmayan finans ve uygulamaları güçlendirmeyi hedefleyen yeni bir katman 1 blok zinciri olan APT, kullanıcı dostu ve ekosistem genelinde kabul görmüş uygulamalar için bir temel sunarak, yüksek performanslı DApp geliştirme potansiyelinin kilidini açmayı hedefliyor.

Bu hafta, APT coin sahipleri için %6,73'lük bir kilit açma işlemi beklenmektedir.

Arbitrum (ARB)

Ethereum üzerine inşa edilmiş bir katman-2 ölçeklendirme çözümü olan ARB, Ethereum'daki yüksek işlem ücretleri ve sınırlı ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmeyi amaçlar. ARB, ağ yönetimi ve merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamaları gibi alanlarda kullanılır.

ARB coin sahipleri bu hafta %84,36'lık bir kilit açma işlemiyle karşı karşıya.

Uniswap (UNI)

Ethereum blok zinciri üzerine kurulu, merkezi olmayan bir otomatik piyasa yapıcı (AMM) olan UNI, kullanıcıların merkezi borsalar gibi geleneksel aracılara ihtiyaç duymadan dijital varlıklarla alım satım yapmasına olanak sağlar.

Bu hafta, UNI coin’in toplam arzının %1,39'luk bir kısmının kilidi açılacak.

ApeCoin (APE)

Bored Ape Yacht Club (BAYC) NFT serisinin başarısının üzerine kurulu olan APE, Web 3.0'ın ön saflarında yer almayı hedefleyen bir kripto para birimidir. ERC-20 tabanlı bir kullanım ve yönetim token’ı olan ApeCoin, ApeCoin DAO (merkezi olmayan otonom organizasyon) tarafından yönetilir ve APE ekosisteminde kullanılır.

APE için bu hafta %2,58'lik bir kilit açılımı bekleniyor.

**Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
REKLAMI KAPAT X