Altcoin sezonu başladı mı?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Altcoin sezonu başladı mı?
Emre Buruk
27.01.2021 17:15

3 Ocak 2021 tarihindeki 73.5 seviyelerindeki Bitcoin dominansı an itibariyle 63.52 seviyelerine kadar geriledi. Bu gerileme sırasındaki Bitcoin'den Altcoinlere sermaye geçişi birçok kripto paranın yüksek seviyelerde fiyatlanmasını sağladı.

Günlük bazda 20 günlük hareketli ortalaması 50 günlük hareketli ortalamasını aşağı yönlü kesen Bitcoin dominansının tekrar yükselişe geçmesi veya düşüşünü hızlandırması Altcoin fiyatlanmalarını etkileyen ciddi bir faktör olarak düşünülmelidir. Birçok kripto para yılbaşından bu yana %200 veya %300 civarlarında karlar sağladı. Ancak Bitcoin fiyatlanmasının özellikle 29.000-34.000 ABD Doları seviyelerindeki hareketine devam etmesi ve dominansın düşmesi veya Bitcoin fiyatlanmasının 45.000-50.000 ABD Doları seviyelerinde hareket etme durumu daha sert ve önemli bir Altcoin Rallisi`ni başlatabilir. Bu süreç içerisinde piyasa haberlerinin, Bitcoin fiyatlanmasının ve Bitcoin dominansının yakından izlenmesi gerekmektedir.

Litecoin

Son dönemde yükselişiyle ve piyasa değerinin artışıyla gündeme gelen Litecoin, kripto para yatırımcılarının ilgisini çekmeye devam ediyor. Kurucu Charlie Lee Litecoin`in 10 yıllık serüveni ve Litecoin`in avantajları hakkında yorumlarda bulundu. Lee, Litecoin`in her zaman en iyi 10 kripto para birimi arasında yer aldığını, istikrarlı yükselişine devam ettiğini, yüksek likiditeye sahip olduğunu ve Litecoin`in madencilik algoritması sayesinde yüksek güvenilirliğini vurguladı. Birçok kripto para yatırımcısının takibindeki Litecoin, ilk Altcoin olması sayesinde yıllardır süren serüvenine daha olumlu gelişmeler ve fiyatlamalar ile devam etmek istiyor.

Chainlink

Chainlink tüm zamanların en yüksek seviyesini kırarak yeni bir zirveye imza attı. Kripto para sektöründe en büyük yatırım şirketleri arasında yer alan Grayscale Investments, geçtiğimiz haftalarda XRP fonunu feshedeceği haberleri ile gündeme gelmişti. Delaware eyalet tescil kayıtlarına bakıldığında, son günlerde özellikle bazı kripto paralar ile ilgili tekrar gündeme gelen Grayscale`in, Chainlink tabanlı bir tröst için 18 Aralık 2020’de başvuruda bulunduğu görülüyor. Yapılan açıklamalarda aynı gün, Basic Attention Token (BAT) Trust, Decentraland (MANA) Trust, Livepeer (LPT) Trust ve Tezos (XTZ) Trust ürünleri ile ilgili başvurunun başlatıldığı da ifade ediliyor. Bu haberin ardından bu kripto paralarda önemli yükseliş hareketleri gözlemlendi.

IOTA

IOTA`nın, Almanya Federal Ekonomi ve Enerji Bakanlığı`nın Industrie 4.0 isimli konferansı içerisindeki konulardan biri olacağı belirtildi. IOTA endüstri pazarının gelişimi, IOTA Vakfı ile Hamburg`daki Helmut Schmidt Üniversitesi arasındaki doğrudan işbirliği çerçevesinde gerçekleşiyor ve gelişmeye devam ediyor. Üniversite yetkilisi Alexander Belyaev, bu konferans içerisinde IOTA entegrasyonunun yeni kullanım durumlarının ve endüstriyel ikizlerin sunulacağını belirtti. Bu durumun IOTA`nın kripto para piyasası içerisindeki bilinirliğini arttırarak fiyatlanmayı olumlu yönde etkileyebileceği öngörülüyor.

Stellar

Stellar Development Foundation (SDF – Stellar Geliştirme Vakfı), 2020 içerisindeki büyümesini ve başarıları hakkında bilgi veren bir rapor sundu. SDF, 10`dan fazla ülkede kullanım alanı bulan Stellar için Stellar Lumens blok zincirinin getireceği yeni kullanım durumlarını barındırmayı amaçlıyor ve bu amaç doğrultusundaki çalışmalara önem gösteriyor. SDF CEO`su Danielle Dixon, geçtiğimiz 2021 yılı içerisinde birçok başka başarıya imza atmak isterken, Stellar kullanım alanının daha da genişlemesini sağlamak amacıyla uygulayacakları stratejileri paylaştı. Ağ güvenliğini ve kullanıcı güvenini arttırmanın en önemli hedef olduğunu vurgulayan Dixon, ABD içerisinde kripto ve blok zinciri endüstrisine uygun politika ve düzenlemeleri savunacağını belirtti. Böylelelikle Stellar Lumens, ABD politikasında bilinirliğini arttıracak ve bu gelişmelerin Stellar fiyatlanmasına olumlu etki edebileceği düşünülebilir.

REKLAMI KAPAT X