Bitcoin'in düşüş ve yükseliş yaşadığı dönemler: Arkasındaki önemli gelişmeler

Okuma Süresi: 4 Dakika
Bitcoin'in düşüş ve yükseliş yaşadığı dönemler: Arkasındaki önemli gelişmeler
Çınar Küçükay
27.09.2023 14:45

Bitcoin'deki fiyat hareketlerinin bir hız treni gibi iniş ve çıkış yaşamasının ardı arkası kesilmiyor.  Bu hareketlerin arkasındaki gelişmelere baktığımızda ise Covid-19'dan merkez bankalarının politika değişikliklerine, büyük şirketlerin açıklamalarından hükümet düzenlemelerine kadar birçok faktörün Bitcoin'in değerinde büyük öneme sahip olduğu görülüyor.

Bitcoin'in değeri finans piyasaları açısından kısa süreler olarak nitelenebilecek zaman dilimleri içerisinde hem rekor seviyelere ulaşmış hem de sert düşüşler yaşamıştır. Özellikle halving süreci, Elon Musk'un açıklamaları, Çin'in kripto para yasakları ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırım kararları ise piyasadaki volatilitenin başlıca nedenleri olmuştur.

FTX gibi büyük borsaların iflas haberleri de piyasada adeta bir deprem etkisi yaratmıştır. Ancak, merkez bankalarının şahin politikalarından geri adım atmaları ve büyük şirketlerin kripto paraları benimsemeleri, piyasaya olumlu bir hava katmaya devam etmektedir.

Bu yazıda, Bitcoin’in tarihindeki en çarpıcı değer değişimlerini, bu değişimlere sebep olan olayları ve bu olayların piyasalar üzerindeki etkilerini ele alacağız.

Kaynak: TradingView

Halving öncesi çöküş: Covid’den kaçış

Halving öncesinde Bitcoin fiyatında büyük bir düşüş yaşandı. Şubat 2020 tarihinde 10 bin dolar seviyesinde bulunan BTC, sadece bir ay içerisinde %47’yi aşan bir düşüş kaydetti.

Bu çöküşün ana sebebi, Covid-19’un dünya genelinde bir tehdit haline gelmesiydi. Çünkü insanların bu durum karşısında ne yapacağını bilmemesi, yatırım araçlarından hızlı bir şekilde uzaklaşması ve paralarını nakit olarak tutması piyasanın hızla düşmesine neden oldu.

Halving sonrası yükseliş: Boğa sezonu

Halving sonrasında ise neredeyse 2 ay yatay hareket eden Bitcoin, boğa sezonuna harika bir giriş yaptı. Bu boğa sezonunun başlamasının katalizörünün Covid nedeniyle evlere kapanan insanların bir yatırım aracına yönelmesi olduğu düşünülüyor.

Sosyal medyada fazla sayıda kripto para ile ilgili paylaşımlar gören ve yaşanan global ekonomik sorunlar nedeniyle parasını korumak isteyenler, kripto piyasasına hızlı bir şekilde giriş yapmaya devam etti.

Büyük çöküş: Ayının habercisi

Nisan ayında Bitcoin fiyatı 60 bin doları aşmıştı. ABD hükümetinin dijital varlıklar konusunda atacağı adımlara dair çıkan söylentiler sonrasında ilk düşüş dalgası hafif seyretti. Ardından Elon Musk’ın BTC ile Tesla satma fikrinden vazgeçmesi düşüşü derinleştirdi.

Neredeyse 1 hafta sonra ise Çin'in endüstri derneğinden yapılan açıklamada, tüm üyelerin "sanal para birimleriyle ilgili herhangi bir ticari faaliyette bulunmaktan veya bunlara katılmaktan kararlı bir şekilde kaçınmaları" gerektiği belirtildi. Bütün bu haberlerin bir araya gelmesi sonrasında BTC fiyatı 30 bin doların altına geriledi.

İLGİLİ HABER Bitcoin, Çin'de finans kuruluşlarına kripto para yasağı ardından sert düştü Çin Bankacılık Birliği, üyelerini dijital para birimleriyle ilgili riskler konusunda uyardıktan sonra Bitcoin'in fiyatı Çarşamba günü erken saatlerde%10'dan fazla düştü.

Ayı sezonu öncesi büyük yükseliş: Yeni rekor

Ardından Elon Musk piyasayı manipüle edercesine, Tesla’yı yeniden Bitcoin ile satma ihtimalinin olacağı bir söylemde bulundu. Bu haberinden ardından piyasaya olumlu bir hava hakim oldu. Bitcoin fiyatı ise 50 bin dolar seviyesini aştı.

Bu yükseliş devam ederken, kripto piyasasına Çin’den ikinci bir darbe geldi. Çin Merkez Bankası’nın kripto para piyasalarının yasal olmadığını belirtmesi, kripto paralar ile ilgili işlem gerçeklerin ciddi bir şekilde cezalandırılacağını ve yurt dışındaki borsaların Çin’deki vatandaşlara hizmet sunmaması gerektiğini açıkça belirtti.

İLGİLİ HABER Çin, kripto para işlemlerini yasa dışı ilan etti Çin, kripto para ticaretine yönelik baskıyı artırarak, kripto para ile yapılan tüm işlemleri “yasa dışı” ilan etti.

Yaşanan bu gelişme, piyasada korku havasının hakim olmasına neden olsa da kısa bir süre sonra yükseliş yeniden devam etti. Bu yükseliş ise Bitcoin fiyatı 69 bin dolara ulaşınca son buldu.

Ayı sezonu geldi: Uzun süreli düşüş başladı

Önceki zirvesinin üzerine çıkması nedeniyle Bitcoin’de kar satışları başladı. Buna ek olarak ABD tarafından düzenlemelerin ve vergilendirmelerin getirileceğine dair söylentiler düşüşü hızlandırdı.

Ancak, bu düşüşün ana sebeplerinin başında Covid kaynaklı küresel ekonomik sorunlar ve ilerleyen dönemlerde yapılacak faiz artırımları yer alıyor. Ülkelerin kapanma nedeniyle yaşadığı ekonomik daralma ve karşılıksız basılan paralar büyük sorun yarattı. Bütün bu olaylar bir araya geldiğinde, piyasa ayı sezonuna girdi ve LUNA faciasıyla birlikte düşüş devam etti.

İLGİLİ HABER Terra UST ve LUNA çöküşü: Bilmeniz gereken her şey Terra, Tendermint Core kullanan ve Güney Kore'deki en büyük kripto para projelerinden biri olan ICON'un (ICX) oluşturulmasına da yardımcı olan Do Kwon tarafından kurulan Cosmos-SDK tabanlı bir blok zinciridir.

Düşüş devam ediyor: Fed faiz artışları

2019 yılından beri ilk defa faiz artışına giden Fed, mart 2022’de faizleri 25 baz puan yükseltti. Buna tepki olarak piyasa kısa vadeli olsa da yükseldi. Ardından mayıs ayında 50 baz puan faiz artışına karşın Bitcoin fiyatı düşmeye devam etti.

Haziran, temmuz, eylül ve kasım aylarında da 75 baz puan faiz artışı, piyasanın daha kötüye gitmesine neden oldu.

FTX’in batışı Bitcoin’de çöküşü tetikledi

Geçtiğimiz yıl FTX’in batması piyasanın da çökmesine neden oldu. Dünyanın en büyük 2. kripto borsası olarak nitelendirilen FTX, yaşadığı kriz sonrasında iflas bayrağını çekti. Bunun ardından piyasaya resmen kaos hakim oldu. Toplamda yaklaşık 9 milyar dolardan fazla paranın kayıp olduğu bildirildi ve kullanıcıların fonları ödenemedi. FTT ise 53 dolardan 1 doların altına geriledi.

İLGİLİ HABER FTX iflas sürecini başlattı, şirketin CEO'su istifa etti Kripto para borsası FTX, ABD’de iflas sürecini başlatırken; şirketin CEO'su Sam Bankman-Fried ise istifa ettiğini duyurdu.

Bu dönemde (kasım) Fed’in yaptığı faiz artışı, Bitcoin’in adeta çökmesine neden oldu. BTC fiyatı 16 bin doların altına geriledi.

Fed şahin duruşunu kenara bıraktı: Piyasa yeniden canlandı

Şahin bir şekilde hareket eden Fed, yaptığı sert faiz artışlarından sonra güvercin bir ton benimsedi. Faiz artışlarını gerekli olması durumunda yapacağını söyleyen Fed, piyasaya olumlu bir hava katmış oldu.

Ayrıca, yeni yıla girilmesi de yeni başlangıçlar olarak tabir edildi ve yatırımcıları umutlandırdı. Bu sayede Bitcoin fiyatında artış yaşandı.

Her ne kadar Silvergate krizi piyasada düşüşe yol açsa da tekrardan yukarı yönlü hareket etmeye devam etti.

İLGİLİ HABER Silvergate operasyonlarını sonlandırma kararı aldı Silvergate, basında yer alan haberlerle son dönemde kripto sektöründe endişelerin artmasına yol açmasının ardından faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı.

Öte yandan, dünyanın en büyük varlık yöneticisi olan Blockrock ise ilk Spot Bitcoin ETF başvurusunda bulundu. Bunun ardından piyasa son 400 günün en yüksek seviyesine ulaştı.

İLGİLİ ANALİZ Bitcoin’de 31 bin dolar seviyesi aşıldı: Yeni destek ve direnç noktaları neler? Uzun süredir 30 bin dolar seviyesini kıramayan ancak geçtiğimiz hafta bu seviyeyi kırmayı başaran Bitcoin, bu önemli seviye üzerinde kalıcılık sağlamaya çalışıyor.
REKLAMI KAPAT X