Haftalık kripto bülteni (23 Aralık 2023)

Okuma Süresi: 4 Dakika
Haftalık kripto bülteni (23 Aralık 2023)
Çınar Küçükay
23.12.2023 13:49

Bu hafta Bitcoin ve genel olarak kripto para piyasası, global ekonomik veriler başta olmak üzere birçok gelişme yaşadı.

İşte sizin için derlediğimiz geçtiğimiz haftanın öne çıkan gelişmeleri…

Bu haftanın en önemli gelişmelerinden birisi ABD çekirdek PCE (kişisel tüketim harcamaları) verisiydi. Açıklanan rakama göre yıllık bazda %3,2 artış gösterdi. Bu, %3,4'lük beklentinin altında bir artış olarak kayda geçti. Bu veri, ABD ekonomisindeki tüketim ve gelir trendlerine dair önemli göstergeler sunuyor.

İLGİLİ HABER ABD'de öncü enflasyon göstergesi beklentilerin altında kaldı ABD'de çekirdek PCE (kişisel tüketim harcamaları) kasım ayında aylık ve yıllık bazda beklentilerin altında kaldı.

ABD kanadında yaşanan bu gelişmeler, kripto piyasasına çok fazla etki etmedi. Bu gelişmelerin ortasında BTC %3,3’ü aşkın artış gösterirken, ETH fiyatı ise %1,8’den fazla yükseldi.

Haftalık görünümde piyasa değerine göre en büyük 10 varlık arasında en çok yükselen kripto para Sei (SEI) olurken en çok düşen ise Helium (HNT) oldu.

Kaynak: CoinGecko

Piyasa değeri açısından en büyük 10 kripto para biriminin haftalık performansına bakıldığında, neredeyse çoğu düşüş yaşadı.

SOL %29,9, BNB %8,6, AVAX %8,8, TRX %4,8 ve LINK %13,9 yükseliş yaşarken, XRP %0,9, ADA %0,8 ve DOGE %0,9 düşüş kaydetti.

Geçtiğimiz haftanın önemli başlıkları

SEC Başkanı Gary Gensler, Kripto Paraları Hedef Aldı

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, kripto para sektörüne yönelik X (eski adıyla Twitter) üzerinden yaptığı eleştirilerle kripto para topluluğundan hızlı bir tepki aldı. Gensler, genel olarak sektördeki uyumsuzluğun güveni sarsarak kripto iflaslarında mağdurları çaresiz bıraktığını iddia etti ve bu durumda mağdurların sadece mahkemelerde "sıra beklemekten" başka çarelerinin olmadığını ima etti.

Dogecoin'in yaratıcısı Billy Markus, Gensler'ı net kurallar belirleyememekle suçlayarak onu "her açıdan yararsız" olarak nitelendirdi. Ripple CEO'su Brad Garlinghouse ise Gensler'ın açıklamalarını "şaşırtıcı bir ikiyüzlülük" olarak adlandırdı.

Gensler'ın kripto uyumuyla ilgili eleştirisi, SEC'nin netlik ve rehberlik eksikliğine dair endişeleri ortaya çıkardı ve sektör figürlerinden ikiyüzlülük ve etkisizlik suçlamalarını tetikledi.

SEC, kullanıcıların fonlarının karıştırılması konusunda endişeli olduğunu ve bu nedenle, kullanıcıların fonlarını kötüye kullandıkları iddia edilen birçok kripto şirketine, iflas eden FTX borsası dahil dava açtığını belirtti. Gensler, bu şirketlerin bazılarının kendi cebini doldurmak için müşterilerine karşı yıkama wash trading ve onlara karşı alım satım yapmak gibi eylemlerde bulunduğunu söyledi.

Ayrıca Gensler, yatırımcıları herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce dikkatli olmaları ve iyi bir araştırma yapmaları konusunda uyardı.

SOL, XRP ve BNB’yi Geçti ve Beşinci En Büyük Dijital Varlık Oldu

Solana (SOL), kripto para piyasasında dikkate değer bir yükseliş sergileyerek yılın en yüksek noktasına ulaştı. Son birkaç gün içinde gösterdiği boğa eğilimi ile 99 dolar değerine ulaşan Solana, 2023 yılının en iyi performans gösteren kripto parası olarak adından söz ettirmeye başladı. Başlangıçta XRP'yi geride bıraktı ve daha sonra Binance Coin'i (BNB) geçerek kısa bir süre için dördüncü en büyük kripto para birimi olmayı başardı.

Kaynak: CoinMarketCap

SOL, geçtiğimiz hafta %30'dan fazla değer kazanarak aynı zaman diliminde diğer tüm büyük kripto paraları geride bıraktı. Ancak, destekçileri tarafından sıkça "ETH katili" olarak adlandırılmasına rağmen, Solana'nın Ethereum'un 269 milyar dolarlık piyasa değerine yetişmesi için daha uzun bir yol var.

Spot Bitcoin ETF'ine Doğru Kritik Adımlar

ABD piyasasında ilk spot Bitcoin ETF'inin (Borsa Yatırım Fonu) onayına günler kala, BlackRock gibi önde gelen oyuncular SEC gerekliliklerini karşılamak için tüm çabayı gösteriyor. Bu süreçte, SEC (ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) başkanı Gary Gensler'in kripto para yatırımlarıyla ilgili uyarıları ve Hong Kong'daki yeni düzenlemeler dikkat çekiyor.

BlackRock, Hashdex ve Pando, cuma günü SEC'ye revize edilmiş S1 başvurularını sundu. BlackRock, 3 Ocak için planlanan spot Bitcoin ETF'si için 10 milyon dolarlık bir başlangıç fonu önerdi. Bu fonlama, ETF'in hemen başlatılmasını garanti etmese de önümüzdeki günlerde başlatılmaya hazır olabileceğinin bir işareti olarak değerlendiriliyor.

ETF haberleri gündemin merkezinde yer alırken, SEC Başkanı Gary Gensler, kripto para yatırımları hakkında uyarılarda bulundu. Gensler, kripto alanında çok fazla uyumsuzluk olduğunu ve bu durumun, birçok insanın zarar görmesi ve iflas mahkemesinde sıra beklemekten başka çaresi kalmaması nedeniyle güveni zedelediğini vurguladı. Gensler'in bu açıklamaları, spot Bitcoin ETF'lerinin yakın zamanda onaylanmasını bekleyen piyasa tarafından dikkatle izleniyor.

Öte yandan, Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC) ve Hong Kong Parasal Otoritesi (HKMA) ise yatırım fonları, brokerlikler ve varlık yöneticilerinin Kripto ETF'ler sunmasına olanak tanıyan yeni kurallar yayınladı. Bu adım, Hong Kong'un Asya'da düzenlenmiş kripto varlık maruziyetine olan küresel kurumsal yatırımcı ilgisini karşılamada lider konuma geçmesini sağlıyor.

Etiketler: btc ETH SEI HNT sol BNB avax TRX LINK xrp
REKLAMI KAPAT X