TRON (TRX)

Son (06:11)
$0,14112
%-0,84
(-$0,00119)
TRX/TRY
₺4,4234
Hacim
$542.925.558
Günlük Aralık
$0,13988 - $0,14406

Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı bulunmamaktadır.

  • USD - Amerikan Doları
  • TL - Türk Lirası
Günlük Aralık: $0,13988 - $0,14406
24 Saatlik Hacim: $542.925.558
Piyasa Değeri: $12.421.866.383
Haftalık Değişim %1,79
Aylık Değişim %22,03
Yıllık Değişim %101,98
Günlük Aralık: ₺0,8737 - ₺4,5038
24 Saatlik Hacim: ₺5.773.012.227
Piyasa Değeri: ₺107.410.495.566
Haftalık Değişim %0,03
Aylık Değişim %2,87
Yıllık Değişim %20,88
  • 1 TRON (TRX) fiyatı, anlık olarak 4,4234 TL ve 0,14112 USD'ye karşılık gelmektedir.
  • TRON (TRX) son 24 saat içerisinde %-0,84, son bir haftada %1,79 oranında değişmiştir.
  • TRON (TRX), 27.02.2024 tarihinde $0,14228 ile son bir ayın en yüksek seviyesine ulaşmıştır.
  • TRON (TRX), 01.02.2024 tarihinde $0,11564 ile son bir ayın en düşük seviyesine ulaşmıştır.

Kripto Para Haberleri

Kripto Para Analizleri

TRON (TRX) nedir?

Kripto para piyasasında  son yıllarda yaşanan gelişmeler sonucu  yeni alternatif paralar  üretilerek sisteme dahil oluyor. Eylül 2014’te kurulan TRON’da bu alternatif paralardan biri.


Blok zinciri tabanlı bir yapı olan TRON,  kullanıcılara ücretsiz içerik ve eğlence sunmak üzere geliştirilmiş merkezi olmayan bir protokoldür. Dünyanın herhangi bir yerindeki bir kullanıcı, TRON'u kullanarak, içerik ve veri yaratabilir, üretebilir ve depolayabilir. Kullanıcılar, mevcut medya platformlarının aksine, TRON'da tam özerkliğe sahip olurlar.TRON'un para birimi  TRONIX, kripto para borsalarındaki kodu ise TRX'dir.


TRON kendi sistemi içinde dijital eğlence içeriği sağlayanlarla sıradan kullanıcılar arasında benzersiz bir etkileşim yaratır.   TRON kullanan içerik sağlayıcılar, Google Play ve Apple App Store gibi merkezi platformlara yüksek kanal ücretleri ödemek zorunda kalmadan içeriklerini paylaşabilirler.


TRON, diğer kripto para teknolojilerinden farklı olarak, kurumsal organizasyonlar ve devlet kurumları   tarafından kabul görüyor. Singapur yasalarına uygun olarak hazırlanan TRON, Singapur Muhasebe ve Kurumsal Düzenleme Otoritesi (ACRA) tarafından da onaylandı.


TRON'un Hedefi

Sosyal ağın ve değer ağının güçlü yönlerini bir araya getirerek dijital içerik dünyasını geliştirmeye odaklanan TRON, katılımcıların sisteme adil ve makul katkı sağlamalarını teşvik etmeye odaklanıyor.  TRON, ilk kez dijital varlıkları kullanarak ilgili katılımcıları ve katkı sağlayanları doğru ve şeffaf bir şekilde değerlendirmeye ve motive etmeye çalışarak bu içerik ortamını etkinleştirmeyi hedefliyor.

TRON'un Yaratıcıları

TRON'un yaratıcısı Justin Sun'dır.  Justin Sun,  TRON’un dışında  Çin’in sosyal ağı (PEIWO/ Arabeni) (Çin’in Whatsapp benzeri en büyük   uygulaması)  kurucusudur., TRON'un geliştirilmesi ise Singapur merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Tron Vakfı tarafından desteklenmektedir. Adalet ve şeffaflığın idealize edildiği TRON ağında içerik yaratanların ve üretenlerin kendi varlıklarına sahip olması gerektiği inancıyla hareket ediliyor.
TRON'un kar amacı gütmeyen yapısı diğer kripto para sistemlerine göre önemli bir farklılık olarak öne çıkıyor. Tron Vakfı üyelerinin hiç bir biçimde kar sağlama beklentisi olmadığı için TRON bir kamu hizmeti olarak kabul ediliyor. Bu nedenle TRON katılımcılarına katkılarının karşılığı olarak anonim bir hesaptan tahsis edilen tutarlar bir tür  paylaşım olarak kabul ediliyor.


TRON Blok Zinciri

Merkezi olmayan bir içerik protokolü olarak TRON, merkezi internetten farklı 4 temel özelliğe sahip:   

Veri özgürlüğü: her türlü içerik (metin, resim, ses ve video) ücretsiz ve özgür bir biçimde yüklenir, depolanır ve yayımlanır.

İçerik etkinleştirme: dijital varlıkların, içerik sağlanması ve yaygınlaştırılması yoluyla elde edilmesi, içerik ekosisteminin ekonomik olarak teşvik edilmesinin de yolunu açar.

Kişisel ICO: platform üyesi herhangi bir kullanıcı dijital varlıkları ICO (inital coin offering- kripto para halka arzı) şeklinde serbestçe dağıtırken, diğer kullanıcılar da dijital varlıkları satın alarak, kesintisiz veri geliştirimine katkı sağlayanlar tarafından üretilen hizmetlerden yararlanır.

Altyapı: TRON ile dağıtık yapıdaki dijital varlıklar, dağıtık yapıdaki değişim, özerk oyun, tahmin ve oyun sistemi de dahil olmak üzere eksiksiz, merkezi olmayan altyapı seti ile donatılmış olur.


TRON'un para birimi TRONIX

TRON'un para birimi TRONIX, TRON blok zincirindeki hesapların temel para birimidir. TRONIX'a ek olarak, TRON blok zincirinde ayrıca TRON Power veya TP olarak da bilinen bir başka para birimi de kullanılır.
TRX serbestçe işlem görürken, TP şifrelidir.  TP sahiplerinin, TRON ağını etkileyen önemli kararlarda oy verme hakkını bulunuyor.

REKLAMI KAPAT X