Kripto piyasasında bu hafta takip edilecek önemli gelişmeler - 12 Eylül 2023

Okuma Süresi: 3 Dakika
Kripto piyasasında bu hafta takip edilecek önemli gelişmeler - 12 Eylül 2023
Çınar Küçükay
12.09.2023 07:56

Önemli gelişmelerle dolu bu hafta, politika yapıcıların açıklamaları ve ekonomik göstergelerin etkisiyle şekillenecek. İşte bu haftanın kritik başlıkları...

Amerika Birleşik Devletleri, çarşamba günü TÜFE ve perşembe günü ÜFE  gibi kritik verileri açıklayacak. Beklentiler, yıllık enflasyon oranının %3,6’ya yükseleceği, çekirdek enflasyonun ise %4,3’e gerileyeceği yönünde.

İLGİLİ ANALİZ Bu hafta piyasaların takip edeceği 3 önemli gelişme Bu hafta küresel piyasalarda ABD TÜFE verisi ile ECB faiz kararı, yurt içi piyasada ise işsizlik verisi yatırımcılar tarafından yakından takip edilecek.

Avrupa Merkez Bankası faiz kararı

Perşembe günü, Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararını açıklayacak. Son zamanlarda yaşanan faiz artışlarının ardından, bir duraklama bekleniyor. ECB'nin kararı, doğrudan piyasaları etkilemiyor olsa da ekonomik gidişat hakkında bilgiler vereceği için oldukça önemli bir gelişme.

FTX, mahkeme onayı bekliyor

İflas bayrağını çeken FTX, çarşamba günü 3,4 milyar dolarlık tasfiye için mahkeme onayı almayı hedefliyor.

FTX’in satışını yapmak istediği kripto paralar ise şunlar (USD değeri büyükten küçüğe): SOL, FTT, BTC, ETH, APT, DOGE, MATIC, MNT (eski adıyla BIT), TON ve XRP.

FTX her ne kadar toplam 3,4 milyar dolarlık bir varlığa sahip olsa da haftada en fazla 200 milyon dolarlık satış yapabileceğinden, piyasaya doğrudan etkisi olmayabilir. Bu durumda yatırımcı duygusu en önemli rolü üstleneceğinden, piyasada büyük hareketlilik görülebilir.

Binance'in SEC ile hukuki mücadelesi

Binance.US, SEC'nin gizli belgeleri sunma ve koruyucu emir talebine yanıt vermeye hazırlanıyor. Bu hukuki çatışma, kripto para sektöründeki diğer borsaları da etkileyebilecek bir örnek oluşturabilir. Bu, SEC ve Binance arasında yaşanan hukuki gerginliklerin bir devamı niteliğinde olduğundan kripto sektörü için yasal düzenlemelerin nasıl şekilleneceğine dair önem arz ediyor.

SEC Başkanı Gary Gensler ifade verecek

SEC Başkanı Gary Gensler, 12 Eylül'de Senato Bankacılık Komitesi karşısında ifade verecek. Bu, Gensler'in bu ay içerisinde Kongre'ye vereceği iki ifadeden birincisi olacak. Bu ifadeler, kripto varlık alanındaki düzenlemelerin geleceği ile ilgili çok önemli bilgiler içerebilir. Gensler'in yapacağı açıklamalar, mevcut düzenlemelerin ve potansiyel değişikliklerin kripto para sektörü üzerindeki muhtemel etkilerini belirleyebilecek nitelikte olacak.

Bu hafta kilidi açılacak kripto paralar

Bu hafta APT (%1,98), LDO (%1,87), FLOW (%1,61) ve APE (%11,02) isimli kripto paraların belirtilen oranda kilit açılımı gerçekleşecek.

Kaynak: Token Unlocks

Aptos (APT)

Aptos, hız, güvenlik ve ölçeklenebilirliği bir araya getiren yeni bir L1 blok zinciri projesidir. APT, Meta'nın eski mühendisleri tarafından geliştirilmiştir ve Solana’nın en büyük rakibi olarak görülmektedir.

Bu hafta, APT token sahipleri için %1,98'lik bir kilit açma işlemi beklenmektedir.

Lido DAO (LDO)

Lido DAO, Ethereum blok zincirinde çalışan bir merkeziyetsiz finans (DeFi) projesidir. Lido, kullanıcılara Ethereum 2.0 staking hizmeti sunar. Kullanıcılar, Lido'nun platformu üzerinden ETH coin’lerini stake ederek karşılığında staked ETH (stETH) token’ları alırlar. Bu token’lar, stake edilen ETH miktarını temsil eder ve DeFi protokollerinde kullanılabilirler.

LDO token sahipleri bu hafta %0,17'lik bir kilit açma işlemiyle karşı karşıya.

Flow (FLOW)

Flow, Dapper Labs tarafından oluşturulan, hızlı ve düşük maliyetli işlemleri destekleyen bir blok zinciri ağıdır. Dapper Labs, özellikle CryptoKitties oyunu ile tanınır. Flow zinciri, özellikle oyunlar, dijital varlıklar ve diğer uygulamalar için ölçeklenebilir bir çözüm sunmak üzere tasarlanmıştır. Flow, katmanlı bir yapıya sahip olup, işlemlerin ve akıllı sözleşmelerin birbirinden ayrı işlendiği bir sistem kullanır.

Bu hafta, FLOW coin’in toplam arzının %0,70'lik bir kısmının kilidi açılacak.

ApeCoin (APE)

ApeCoin (APE), Bored Ape Yacht Club (BAYC), bir NFT projesinin yönetişim ve ödüllendirme token’ı olarak tanıtıldı. BAYC, Ethereum blok zincirinde yer alan ve sınırlı sayıda üretilmiş bir dizi dijital koleksiyon ürününü temsil eden bir NFT serisidir. ApeCoin, BAYC topluluğu içinde bir değer transfer aracı olarak işlev görür ve sahiplerine, topluluk olaylarına ve aktivitelerine katılma yetkisi verir.

APE için bu hafta %11,02'lik bir kilit açılımı bekleniyor.

REKLAMI KAPAT X