Kripto piyasasını bu hafta neler bekliyor? (12 Şubat 2024)

Okuma Süresi: 3 Dakika
Kripto piyasasını bu hafta neler bekliyor? (12 Şubat 2024)
Çınar Küçükay
12.02.2024 08:30

Bu hafta ABD’yi makro ekonomik açıdan kritik gelişmeler bekliyor. Bu nedenle kripto piyasasında da gözler ABD tarafına çevrilmiş durumda. İşte 12 Şubat itibarıyla haftanın öne çıkan gelişmeleri..

Bu hafta, ABD ekonomisinin yönünü belirleyecek önemli bir dönemeç olacak. Salı günü açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi (CPI) enflasyon verileri, piyasalar için kritik bir test olacak. Tahminlere göre ocak ayı yıllık enflasyonun %2,9'a gerileyerek yavaşlaması bekleniyor; Aralık 2023'te bu oran %3,4'tü.

Çekirdek enflasyon tarafında da dezenflasyonist eğilimin devam etmesi ve aynı dönemde %3,8'e düşmesi öngörülüyor. Tahmin aralığından önemli bir sapma, piyasa dinamiklerini önemli ölçüde etkileyebilir; tahminlerin üzerinde bir sonuç, doların yükselmesine neden olabilirken, beklenenden düşük bir sonuç, faiz indirimlerinin daha erken gerçekleşebileceği beklentisiyle dolara değer kaybettirebilir.

ABD'de enflasyon rakamlarının yanı sıra, perşembe günü perakende satış verileri ve cuma günü Michigan Üniversitesi'nin tüketici hissiyatı anketi de piyasaların odak noktası olacak. Perakende satışların aylık bazda %0,2 artması beklenirken, tüketici hissiyatının şubat ayında 80'e yükselmesi öngörülüyor.

ABD enflasyon verileri, Federal Rezerv'in para politikası kararları açısından da belirleyici olacak. Fed Başkanı Jerome Powell, enflasyonun önemli ölçüde hafiflediğini memnuniyetle karşıladı ancak politika sıkılaştırmasının çok erken veya fazla azaltılmasının enflasyon üzerindeki ilerlemeyi tersine çevirebileceği konusunda uyarılarda bulundu. Powell, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde düşüş eğiliminde olduğuna dair daha fazla güven istediğini belirtti.

Yatırımcılar, enflasyon eğilimleri ve Fed'in olası faiz indirimleri hakkında daha fazla ipucu arayacak. Eğer enflasyon verileri beklentilere uygun çıkarsa, mayıs ayında bir faiz indirimi senaryosunu destekleyebilir. Ancak, herhangi bir sürpriz, faiz oranlarına dair beklentileri değiştirebilir ve piyasalarda önemli dalgalanmalara neden olabilir. Bu nedenle, salı günkü CPI enflasyon verileri, piyasalar ve politika yapıcılar için önemli bir gösterge olacak.

Bu Hafta Kilidi Açılacak Kripto Paralar

Bu hafta APT (%7,32), SAND (%8,09), UNI (%1,39) ve APE (%4,23) isimli kripto paraların belirtilen oranda kilit açılımı gerçekleşecek.

Kaynak: DropsTab

Aptos (APT)

Ölçeklenebilir ve güvenli bir blok zinciri altyapısı sağlayarak, Web 3.0'ın geleceği için merkezi olmayan finans ve uygulamaları güçlendirmeyi hedefleyen yeni bir katman 1 blok zinciri olan APT, kullanıcı dostu ve ekosistem genelinde kabul görmüş uygulamalar için bir temel sunarak, yüksek performanslı DApp geliştirme potansiyelinin kilidini açmayı hedefliyor.

Bu hafta, APT coin sahipleri için %7,32'lik bir kilit açma işlemi beklenmektedir.

The Sandbox (SAND)

Ethereum tabanlı, kullanıcıların kendi sanal gerçeklik NFT'lerini yaratıp, satabilecekleri, kullanabilecekleri ve gelir elde edebilecekleri merkezi olmayan bir metaverse oyunu olan SAND, kullanıcıların SAND coin kullanarak dijital arazi satın almasına, NFT'ler ve kripto para birimi kullanarak benzersiz oyun deneyimleri yaratmasına olanak tanır.

SAND coin sahipleri bu hafta %8,09'luk bir kilit açma işlemiyle karşı karşıya.

Uniswap (UNI)

Ethereum blok zinciri üzerine kurulu, merkezi olmayan bir otomatik piyasa yapıcı (AMM) olan UNI, kullanıcıların merkezi borsalar gibi geleneksel aracılara ihtiyaç duymadan dijital varlıklarla alım satım yapmasına olanak sağlar.

Bu hafta, UNI coin’in toplam arzının %1,39'luk bir kısmının kilidi açılacak.

ApeCoin (APE)

Bored Ape Yacht Club (BAYC) NFT serisinin başarısının üzerine kurulu olan APE, Web 3.0'ın ön saflarında yer almayı hedefleyen bir kripto para birimidir. ERC-20 tabanlı bir kullanım ve yönetim token’ı olan ApeCoin, ApeCoin DAO (merkezi olmayan otonom organizasyon) tarafından yönetilir ve APE ekosisteminde kullanılır.

APE için bu hafta %4,23'lük bir kilit açılımı bekleniyor.

REKLAMI KAPAT X