Kripto piyasasını bu hafta neler bekliyor? (15 Ocak 2024)

Okuma Süresi: 4 Dakika
Kripto piyasasını bu hafta neler bekliyor? (15 Ocak 2024)
Çınar Küçükay
15.01.2024 08:17

Kripto piyasası nispeten bu hafta sakin geçecek gibi görünse de ekonomik gelişmeler volatilite yaratabilir. ABD tarafındaki ekonomik gelişmelerin yanı sıra ETF alanında adım atmaya hazırlanan Çin için de önemli gelişmeler söz konusu.

İşte, 15 Ocak itibarıyla haftanın öne çıkan gelişmeleri:

ABD tarafında yoğun hafta

Bu hafta, ekonomi ve finans dünyası için önemli bir dönemeç olacak. ABD'de perakende satış verileri, yatırımcıların ve piyasa analistlerinin ana gündem maddelerinden biri. Özellikle aralık ayı için beklenen %0,4'lük artış, tüketici harcamalarındaki eğilimler açısından belirleyici olacak. Bu artış, özellikle Noel tatili alışveriş sezonunun etkisiyle geleneksel olarak güçlü bir dönem olarak kabul ediliyor. Ancak bu durum, aynı zamanda talep odaklı enflasyon baskılarını da artırabilir ve Federal Rezerv'in (Fed) faiz indirimlerini ertelemesine yol açabilir.

ABD ekonomisinin diğer önemli bir göstergesi olan işsizlik başvuruları ve Philadelphia Fed İmalat Endeksi de bu hafta yayınlanacak. İşsizlik başvurularındaki değişimler, iş gücü piyasasının sağlığını yansıtırken, imalat endeksi, üretim sektöründeki genel eğilimler hakkında bilgi veriyor. Bu veriler, ABD ekonomisinin "yumuşak iniş" yapma ihtimalini destekleyebilir.

Fed üyelerinden Christopher Waller, Michael Barr, John Williams, Raphel Bostic ve Mary Daly'nin yapacakları açıklamalar da finans çevreleri tarafından yakından izlenecek. Bu açıklamalar, Fed'in gelecekteki para politikası yönlendirmeleri ve ekonomik beklentileri hakkında önemli ipuçları verebilir.

Bej Kitap raporunun da çarşamba günü yayınlanacağını ve bu raporun faiz oranları ile ekonomik büyüme beklentileri konusunda yatırımcılara yol göstereceğini unutmamak gerekiyor.

Çin tekrar sahnede

Hong Kong merkezli HashKey kripto borsasının operasyon şefi Livio Weng, Çin sermayesi destekli dahil olmak üzere on fon şirketinin Hong Kong'da spot kripto ETF'leri çıkarma planları üzerinde çalıştığını açıkladı. Bu şirketlerin çoğu, Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC) ile temas kurarak yatırım ürünleri tasarımına başlamış durumda. Bu gelişmeler, Hong Kong'un kripto sektöründe önemli bir merkez olma yolunda ilerlediğini ve yakın zamanda spot kripto ETF'leri sunarak bu alanda liderlik yapma potansiyeline işaret ediyor. Özetle, kripto sektöründe hakimiyet kurmaya çalışan Çin tarafından yapılan hamleler, gözlerin Çin ekonomisine çevrilmesine neden oldu.

Bu hafta, Çin'in 2023 yılına ilişkin tam yıl Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verileri yayınlanacak. Bu veriler, dünyanın ikinci büyük ekonomisinin resmi %5'lik büyüme hedefine ne kadar yaklaştığını gösterecek. Uzun süredir devam eden gayrimenkul krizi, temkinli tüketiciler ve jeopolitik zorluklar, Çin ekonomisinin önümüzdeki yıl da dalgalı bir seyir izlemesine işaret ediyor.

Çin ekonomisinin 2023 yılında %5.2 büyümesi bekleniyor. Bu oran, devam eden gayrimenkul sektörü sorunları göz önünde bulundurulduğunda etkileyici bir büyüme olarak değerlendirilebilir. Çin'in ekonomik modelinin batılı görüşlerce başarısız olduğu iddia edilse de ekonomisi Japonya, Euro Bölgesi ve Birleşik Krallık'ın toplamından daha hızlı büyüyor.

Çin'den gelecek diğer önemli ekonomik detaylar arasında, perakende satışlar ve sabit kıymet yatırımlarının (capex) durumu yer alıyor. Perakende satışlar, sabit kıymet yatırımlarına göre iki kat hızla artıyor. Sabit kıymet yatırımları, %3 civarında bir büyüme gösterirken, perakende satışlar 2022'nin ilk 11 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %7,2 artış gösterdi.

Bu hafta, Çin'den gelecek veriler ve küresel merkez bankalarının beklentilerini etkileyebilecek diğer veriler yakından takip edilecek. Çin'in 4. çeyrek GSYH'sı, aralık ayı sanayi üretimi, perakende satışlar, kentsel yatırımlar, işsizlik oranları ve konut fiyatları çarşamba günü açıklanacak.

Bu hafta kilidi açılacak kripto paralar

Bu hafta UNI (%1,39), LDO (%0,89), AXS (%2,59) ve APT (%4,34) isimli kripto paraların belirtilen oranda kilit açılımı gerçekleşecek.

Kaynak: DropsTab

Uniswap (UNI)

Ethereum blok zinciri üzerine kurulu, merkezi olmayan bir otomatik piyasa yapıcı (AMM) olan UNI, kullanıcıların merkezi borsalar gibi geleneksel aracılara ihtiyaç duymadan dijital varlıklarla alım satım yapmasına olanak sağlar.

Bu hafta, UNI coin sahipleri için %1,39'luk bir kilit açma işlemi beklenmektedir.

Lido DAO (LDO)

Ethereum blok zinciri üzerinde çalışan LDO, kullanıcılara stake etme ve likidite sağlama dahil olmak üzere çeşitli DeFi hizmetlerine erişim sağlamasına imkan sağlar.

LDO coin sahipleri bu hafta %0,89'luk bir kilit açma işlemiyle karşı karşıya.

Axie Infinity (AXS)

Oyuncuların yaratıklarını yetiştirmesine, büyütmesine ve savaşmasına ve olanak tanıyan ve onları P2E kültürüyle tanıştıran bir kart oyunu olan AXS, milyonlarca aktif kullanıcıya sahiptir..

Bu hafta, AXS coin’in toplam arzının %2,59'luk bir kısmının kilidi açılacak.

Injective (INJ)

DeFi uygulamaları için optimize edilmiş, açık ve birbiriyle uyumlu akıllı kontratlar sunan bir platform olan INJ, geliştiricilerin hızlı bir şekilde finans uygulamaları başlatmalarını kolaylaştıran, sipariş defteri ve türev işlemleri modülü gibi tak ve çalıştır modülleri sunar.

INJ için bu hafta %4,34'lük bir kilit açılımı bekleniyor.

REKLAMI KAPAT X