Kripto piyasasını bu hafta neler bekliyor? (22 Nisan 2024)

Okuma Süresi: 3 Dakika
Kripto piyasasını bu hafta neler bekliyor? (22 Nisan 2024)
Çınar Küçükay
22.04.2024 10:45

Piyasalar için genel olarak bu hafta sakin geçecek gibi görünüyor. Ancak, ABD tarafında açıklanacak veriler, ekonominin yönü hakkında ipuçları verebilir. İşte 22 Nisan itibarıyla haftanın öne çıkan gelişmeleri:

Bu hafta, ABD ekonomisinde kritik makroekonomik verilerin açıklanması piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacak. Özellikle, perşembe günü yayımlanacak olan 2024 yılının ilk çeyreğine ait Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GDP) büyüme oranı ve cuma günü açıklanacak olan Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçümü olan Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları (Core PCE) fiyat endeksi, yatırımcıların ve politika yapıcıların dikkatini çekecek.

ABD ekonomisi, 2023'ün son çeyreğinde %3,4 oranında bir büyüme kaydetmişken, 2024'ün ilk çeyreği için büyümenin %2,1 ile %2,4 arasında bir oranda gerçekleşmesi bekleniyor. Ancak, Atlanta Fed'in tahmini %2,9 gibi daha yüksek bir büyüme öngörüyor. Bu veriler, ekonominin genel sağlığını ve ilerleme hızını göstermesi açısından kritik öneme sahip.

Öte yandan, Çekirdek PCE verileri, enflasyonun seyrini gözler önüne seriyor. Mart ayında Çekirdek PCE'nin aylık %0,3 artışla yıllık %2,8 enflasyon oranını koruması bekleniyor. Bu durum, Federal Rezerv'in %2'lik hedefinin üzerinde bir enflasyonla mücadele ettiğini gösteriyor. Eğer PCE verileri beklentilerin üzerinde gelirse, bu durum dolar talebini artırabilir ve faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalabileceği beklentisini güçlendirebilir.

ABD ekonomisindeki bu veriler, Fed'in Mayıs ayındaki toplantısında faiz oranları üzerinde karar verilmesinde kritik rol oynayacak. Mevcut ekonomik göstergeler, Fed'in faiz indirimi yapma olasılığını azaltırken, piyasalar Fed'in enflasyonla mücadelede daha sıkı bir politika izlemesini bekleyebilir.

Kısacası, ABD'de açıklanacak ekonomik veriler, bu hafta finans piyasalarının ana gündem maddeleri arasında yer alacak. Veriler, ekonominin mevcut durumu ve gelecekteki yönü hakkında önemli sinyaller verecek, dolayısıyla yatırımcılar ve analistler tarafından yakından izlenecek.

Bu Hafta Kilidi Açılacak Kripto Paralar

Bu hafta C98 (%2,65), RBN (%3,99), GT (%6,91), AXL (%3,89) ve YGG (%2,77) isimli kripto paraların belirtilen oranda kilit açılımı gerçekleşecek.

Kaynak: DropsTab

Coin98 (C98)

DeFi'ın en öne çıkan özelliklerini tek bir yerde sağlamak için tasarlanmış, hepsi bir arada DeFi platformu olan C98, merkezi olmayan bir borsa, çok zincirli cüzdan, finansman ve denetim hizmetleri sunar.

Bu hafta, C98 coin sahipleri için %2,65'lik bir kilit açma işlemi beklenmektedir.

Ribbon Finance (RBN)

Çok çeşitli yapılandırılmış kripto ürünleri ve yatırım stratejileri sunan DeFi protokolü olan RBN, kullanıcı tarafından oluşturulan fonların otomatik kasaları aracılığıyla türev seçeneklere yapılan yatırımlar yoluyla sürdürülebilir getiri üretimine odaklanan getiri yaratma fırsatları sunmaktadır.

RBN coin sahipleri bu hafta %3,99'luk bir kilit açma işlemiyle karşı karşıya.

GateToken (GT)

Merkezi bir kripto para borsasının yerel varlığı olan GT, düşük ücretler ve hızlı işlemler gibi inanılmaz özelliklerle kullanıcılara yüksek performanslı bir alım satım deneyimi sunmayı amaçlar.

Bu hafta, GT coin’in toplam arzının %6,91'lik bir kısmının kilidi açılacak.

Axelar (AXL)

Çoklu zincir çözümleri sunmasının yanı sıra, ekosistemlerin birbirine bağlanmasına yardımcı olan AXL, blok zinciri üzerindeki DApp'lerin kolayca işlem yapmasına olanak tanıyan, ölçeklenebilir bir zincirler arası iletişim platformudur.

AXL için bu hafta %3,89'luk bir kilit açılımı bekleniyor.

Yield Guild Games (YGG)

Değiştirilemez token’lara (NFT) yatırım yapan merkezi olmayan özerk bir kuruluş (DAO) olan YGG, bu NFT'leri sanal dünyalarda ve blok zinciri tabanlı oyunlarda kullanır. Misyonu ise en büyük sanal dünya ekonomisini yaratmak, topluluğa ait varlıkları maksimum fayda için optimize etmek ve karını token sahipleriyle paylaşmaktır.

Bu hafta, YGG coin sahipleri için %2,77'lik bir kilit açma işlemi beklenmektedir.

Etiketler: abd GDP Core PCE C98 RBN GT AXL YGG
REKLAMI KAPAT X