Uzun vadeli projesi olan altcoinler: BNB ve TRX Analizi

Okuma Süresi: 3 Dakika
Uzun vadeli projesi olan altcoinler: BNB ve TRX Analizi
Egemen Baş
21.04.2022 15:10

Kripto paralarda yatırım yapmanın en önemli noktalarından birisi projelerini iyi incelemektir. Bitcoin’in tekrar 41,000 dolar direncinin üzerine çıktığı günlerde uzun vadede projeleri ile ön plana çıkan BNB ve TRX kripto paralarını temel ve teknik açılardan sizler için inceledik.

Bitcoin’in 48.000 dolar seviyelerine hızlı yükselmesiyle başlayan piyasadaki canlanma 38,500 dolarlara gelen bir geri çekilmeyle düzeltme yaptı. Geçtiğimiz günlerde de kanalının alt bandından biraz daha uzaklaşarak 40,000 dolar üzerine yükselmesiyle beraber yönünü henüz tayin etmediği öngörülüyor.

Binance Coin (BNB)

Proje: Binance Coin, isminden de anlaşılabileceği üzere Binance Kripto Para Borsası’nın çıkardığı BEP2 tabanlı bir kripto paradır. BNB Binance Borsası içerisinde başta işlem ücretlerini ödeme, Binance Launchpad’indeki token satışlarına katılmak gibi uygulamalarda kullanılıyor. Binance Borsası’nın sürekli olarak BNB kullanımı teşvik etmesi ile de beraber Binance DEX borsasının temel ekonomisinde BNB’nin çok büyük etkisi var. Uzun vade altcoinler arasında değerlendirilmesinin en önemli etkenlerinden birisi de Binance Borsası’nın dünyanın en büyük borsalardan biri olmasıdır. Kripto para piyasası devam ettiği sürece bu borsanın ve dolayısı ile BNB’nin de piyasada olacak olması uzun vadede yatırımcılara güven veren bir avantajdır.

Teknik veriler:

BNB günlük 2 milyar dolar işlem hacmi ile 425,6 dolardan işlem görüyor. 68,7 milyar dolara yakın market hacmi olan Binance Coin 163 milyon dolaşımda arz ile CoinMarketCap sıralamasında 4. sırada yer alıyor.

Teknik analiz:

Haftalık grafikte bir yükselen flama formasyonu görüyoruz. Haftalık grafiklerin oldukça uzun vade olduğunu ve oluşumları için çok zaman gerektiğini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Grafikte 350 dolar ve 260 dolar seviyelerinde kuvvetli desteklerin olduğunu görüyoruz. Göreceli güç endeksi (RSI14)’e baktığımızda 49’a yakın bir değerde orta bandı yukarı yönde kesmeye yakın görünüyor. Günlük grafikte 50 ve 100 günlük hareketli ortalamaların üzerinde ilerlerken henüz 200 günlük ortalama aşılmış değil. Hedefler için önce 500 dolar sonra da 650 dolar ile ilerlenebilir.

Tron (TRX)

TRX Singapur çıkışlı eğlence sektöründe faaliyet gösteren merkeziyetsiz bir kripto paradır. Tron protokolü blockchain teknolojisi ile akıllı sözleşmelerin, merkeziyetsiz uygulamaların yaratılıp özgürce yayınlanabildiği bir işletim sistemini temsil ediyor. 2018’den beri kendi ağına sahip olan Tron’u da uzun vadeli kripto paralar arasında gösteren özelliklerinden birisi bu ağın kripto para transferlerinde çok aktif kullanılıyor olmasıdır.

Teknik veriler:

TRX günlük 1 milyon dolar işlem hacmi ile 0,063 dolardan işlem görüyor. 6,4 milyar dolar market hacmi olan Tron 101 milyar dolaşımda arz ile CoinMarketCap sıralamasında 25. sırada yer alıyor. Çok yüksek bir dolaşımda arzı olduğunu ve bunun olumlu bir özellik olmadığını belirtmekte fayda var. Fakat zaten fiyatı da 25. Sıradaki bir kripto paraya göre düşük olduğundan dolayı uzun vadede potansiyelli görülebilir.

Teknik analiz:

Tron haftalık grafiğine baktığımızda 440 gün içerisinde 3 defa 0,051 desteğinden sektiğini görüyoruz. Bu destek üzerinden bir W (ikili dip) formasyonu oluşma ihtimali uzun vadede beklenilebilir. MACD (12,26) indikatörü al sinyali veriyor fakat orta bandının üzerine çıkması daha kesin sinyaller getirebilir. Bunun yansıra günlük grafiğinde hâlâ 200 günlük hareketli ortalamasının üzerine çıkmış değil ki bu da daha trend yönü için kesin bakılamayacağını gösteriyor. Düşüş momentumunun da zayıfladığını konsolidasyonundan görebileceğimiz gibi destek seviyesi de grafikten görülebilir ve buna göre analiz yapılabilir.

Bu yazımızdaki kripto paraların uzun vade olduğunu ve kripto para piyasasının gidişatı ile paralele hareket edeceğini gözden çıkarmamakta fayda görüyorum. Piyasada stratejileri uzun vade olan yatırımcılar için güvenli limanlardan bazıları olarak değerlendirilebilir.

REKLAMI KAPAT X