Yükseliş sırası Altcoinlere mi geldi?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Yükseliş sırası Altcoinlere mi geldi?
Emre Buruk
20.01.2021 16:35

Daha önceki yazılarda dikkat çektiğim gibi, Ethereum’un tüm zamanların en yüksek seviyesini yukarı taşımasıyla birlikte gözler altcoinlere çevrildi. Kripto para yatırımcıları arasında “Altcoin sezonu başladı mı?” sorusu tekrar sorulmaya başlandı.

Bu soruya “Evet” cevabının verilebilmesi için en büyük iki şart Bitcoin fiyatlanmasının aşağı yönlü sert hareketler yapmaması ve Bitcoin dominansının süreç içerisinde düşerek Bitcoin içerisindeki sermayenin altcoinlere hareket etmesidir. Önemli seviyeleri test eden Bitcoin ve Altcoinler için bu direnç seviyelerinin kırılamama durumunda sert düşüş ve düzeltmelerin olası olduğu da düşünülmektedir.

31 Aralık 2020’deki “2021 içerisinde altcoin sezonu yaşanacak mı?” içerisinde dikkatli izlenmesi gerektiğini düşündüğüm Altcoinler arasında belirttiğim Enjin Coin(ENJ), VeChain(VET), Tron(XTZ) ve Binance Coin(BNB) ile ilgili 20 gün içerisinde önemli fiyat değişiklikleri ve önemli piyasa haberleri meydana geldi.

Enjin Coin

31 Aralık 2020’de 0,135 ABD Doları seviyelerinde fiyatlanan ve an itibariyle %196 artış ile 0,402 ABD Doları seviyelerinde fiyatlanan Enjin Coin, Japonya’daki regülasyonlardan onay alarak, ülkede kullanılacak ilk oyun kripto parası oldu. Enjin Coin 26 Ocak’tan itibaren Japonya para birimi olan Yen ile alınabilecek ve oyun endüstrisinde resmi olarak kullanılabilecek. Sinyallerini 31 Aralık’taki yazımda da verdiğim ve Enjin Coin’in beklediği bu önemli gelişme ile birlikte FOMO’nun da etkili olduğu düşünülebilir ve yakın vadede gelebilecek diğer önemli piyasa haberlerini yakından izlemek gerekmektedir.

VeChain

31 Aralık 2020’de 0,0188 ABD Doları seviyelerinde fiyatlanan ve an itibariyle %70 artış ile 0,0320 ABD Doları seviyelerinde fiyatlanan VeChain, kullanım alanını genişletmeye devam ediyor. Rusya, Türkiye gibi birçok farklı ülkede Covid-19 aşılamalarının başlandığı bu günlerde Birleşik Krallık ve ABD halen bu sorunu çözmeye çalışıyor. Bu sırada VeChain Foundation twitter hesabından bu konuya ilişkin çok önemli bir tweet paylaşıldı. Tweet içerisinde özellikle Güney Kıbrıs içerisinde Meditteranean Hastanesi’nin 4 Ocak 2021 itibarıyla 100 doktor ve personele COVID-19 aşısının ilk dozunun uygulandığını belirtti. Aşılanmış personelin Covid-19 aşılama kayıtlarının şeffaflığını arttırmak ve hassas bilgilerinin korunması için VeChain halka açık blok zinciri kullanılarak bu bilgileri başarıyla saklandığını açıkça ortaya koydu. Bu haberle birlikte bilinirliğini ve kullanım alanını genişletmeye devam eden VeChain için 2021 yılı içerisindeki piyasa haberlerinin fiyatlanmaya önemli ölçüde etkisi olabilir.

Tron

31 Aralık 2020’de 0,2603 ABD Doları seviyelerinde fiyatlanan ve an itibariyle %18 artış ile 0,0307 ABD Doları seviyelerinde fiyatlanan Tron, bir uygulama marketi oluşturmayı, App Store ve Google Play gibi dünyanın en popüler marketlerine rakip olmak olmayı hedefliyor. Tron bu işlemlerde görev alan aracıları ortadan kaldırarak harcama maliyetlerini azaltmayı ve maliyet azaltma işlemi sayesinde kullanıcılarına aynı miktar para ile daha çok hizmet sunmayı hedefliyor.

Ripple ve XRP davalarının ardından gözler Tron gibi bazı altcoinlere de çevrilmişti. Tron kurucusu ve Tron Vakfı’nın Başkanı Justin Sun, Tron’un 2017 ICO’ suyla ilgili Amerikan, Çin makamlarından veya başka bir ülkenin düzenleyicisinden bu konu ile ilgili herhangi bir  dava açılmadığını ve kısıtlama getirilmeyeceğini belirtti. Teknik açıdan bakıldığında, 20 günlük hareketli ortalamasının 50 günlük hareketli ortalamasının üzerine çıkması, Tron ile ilgili önemli piyasa haberlerinin de ortaya çıkması durumunda Tron fiyatlanmasını yukarı yönde sert şekilde etkileyebilir.

Binance Coin

31 Aralık 2020’de 36,8 ABD Doları seviyelerinde fiyatlanan Binance Coin an itibariyle %14 artış ile 41,97 ABD Doları seviyelerinde alıcılarıyla buluşuyor. Uzun süredir beklenen Binance Coin (BNB) yakma işlemi gerçekleşti. Yaklaşık 170 Milyon ABD Doları değerindeki 3.619.000 adet BNB yakılmış oldu. BNB üzerindeki enflansyonu azaltmak amaçlı yapılan bu yakma işlemi BNB ve ABD Doları bazındaki rekor bir yakma işlemi olarak kayıtlara geçti. Güvenilirlik ve sermaye büyüklüğü en yüksek borsa olarak değerlendirilen Binance borsasının para birimi olan Binance Coin, gelecekte de farklı alanlarda avantaj sunabilme kapasitesinin yüksek olduğu düşünülüyor.

 

REKLAMI KAPAT X