Dash/ABD Doları - DASH/USD 116,91
Dash/Türk Lirası - DASH/TRY 661,62
%-2,44
Son Güncelleme: 22:30
Temmuz ayına $154,32 ile başlayan Dash, 16/07/2019 tarihinde $104,33 ile son bir ayın en düşük, 26/06/2019 tarihinde ise $181,09 ile son bir ayın en yüksek değerine ulaştı. Geçtiğimiz hafta %-9,21 değişim gösteren Dash şu an $116,91' dan işlem görüyor.

Dash (DASH) Nedir?

Kurucuları tarafından Devrim Niteliğndeki Dijital Para Sistemi olarak tanımlanan DASH’ın, kullanıcıların, güvenli, açık kaynaklı DASH platformunu kullanarak  hızlı ve özel ödemeleri çevrimçi veya fiziksel olarak yapmasına olanak sağladığı ifade ediliyor.  Bitcoin projesine dayalı olarak geliştirilen DASH, düyanın bir numaralı ölçeklenebilir ve kullanıcı dostu  ödeme sistemi olmayı hedefliyor. DASH ekibinin bir diğer hedefi ise özerk  sistemden oluşan global e-ticaret ağı kurmak.

Dash Nasıl Çalışır?

Teknik olarak, DASH, ödeme sistemlerine  yoğunlaşan, açık kaynaklı,  merkezi olmayan, kullanıcılar arasındaki ağ üzerinde çalışan ve kullanıcılara, küçük bir ücret karşılığında online veya fiziksel olarak güvenli harcama yapabilme olanağı sağlayan bir kripto para olarak tanımlanabilir.  Kipto para piyasasında en popüler alternatif paralardan biri olarak oldukça ilgi gören Dash, Bitcoin'iden farklı olarak  kulanıcılara anlık işlem (InstantSend) ve özel işlem (PrivateSend) gibi seçenekler sunuyor.

DASH'ın,  "kendi kendini finanse eden ve yöneten"  iş modelinde, bireylere ve işletmelere DASH ağı üzerinden ödeme yapılabiliyor.  Merkezi olmayan yönetişim ve bütçe sistemi ile DASH, dünyada bir merkezden yönetilmeyen ve DAO (Decentralized Autonomus Organizastion) adı verilen otonom kurumlar arasında en başarılı ilk örneklerden biri olarak kabul ediliyor.   

DASH'ın Hikayesi Nasıl Başladı?

18 Ocak 2014 tarihinde Xcoin olarak piyasaya sunulan,  daha sonra  Darkcoin adı verilen bu dijital paranıngeliştiricileri, "dark-karanlık" kelimesinin çağrıştırabileceği, yasa dışı vs gibi algılardan kaçınmak için kripto paranın adını, "DASH" - İngilizce Dijital Nakit’in (Digital Cash) kısa yazılışı  - olarak yeniden değiştirdi.    

DASH’i kurgulayan ve geliştiren ekibin lideri Evan Duffield, blok zincir  teknolojisine dayalı Bitcoin projesine yeni özellikler kazandırmak amacıyla yola çıktı.  Duffield liderliğindeki ekip, paranın merkezi bir yapının ve otoritenin kontrolünde olduğunu ve  bu durumun kişisel gizliliği ihlal etti düşüncesiyle alternatif bir para sistemi arayışına girdi. DASH, temel olarak bitcoini esas almakla birlikte, çıkış noktası ve getirdiği yeniliklerle Bitcoin'den ayrışıyor. DASH, halen Duffield liderliğinde çekirdek bir ekip tarafından geliştirilmeye devam etmekte ve geliştirme ekibi sistem içinden finanse edilmektedir.  DASH ekibi piyasaya toplam olarak 22 milyon adet DASH sürmeyi planlanlıyor.    

DASH’ın Temel Özellikleri ve Bitcoin'den Farklılıkları

Gizlilik

DASH’ta, gizliliğe Bitcoin'e kıyasla daha fazla önem verildiği için, transfer işlemlerinin detaylı olarak (adres, tutar) görüntülenmesine izin verilmiyor. Transferin yapıldığı hesap bilgileri ile ilgili ayrıntılar gizli tutulması nedeniyle DASH işlemlerinin takibi imkansız hale geliyor.

Bitcoin'de ise bloklarda yapılan işlemleri geriye doğru izlemek mümkün olabiliyor. 

Masternode

Evan Duffield tarafından geliştirilen Masternode'lar iki katmanlı yapısıyla yeni özelliklerin eklenebilmesine imkan veriyor. Bitcoinnode'dan daha güçlü olan  masternode sayesinde para, bütçe yönetimi ve transferlerin saniyeler içinde gerçekleştirilmesi  mümkün olabiliyor. Bu yüksek  transfer hızı DASH'i dijital para pazarında önemli bir noktaya taşıdı.

PrivateSend Özelliği

PrivateSend, DASH kullanıcılarına, tam gizlilik kazandıran özelliktir. CoinJoin'in geliştirilmiş ve genişletilmiş bir versiyonu olan PrivateSend'de, CoinJoin'deki anafikire ek olarak, özerklik, zincirleme yaklaşım kullanarak sağlanan gizlilik, belirli birimlerin kabulü, pasif mod gibi bir dizi iyileştirmeler bulunuyor.   PrivateSend ile yapılabilecek işlemlerde  üst sınır  1.000 DASH olarak belirlendiği için önemli miktarda paranın tamamen anonim hale getirilmesi için  birden fazla oturum gerekli.

InstantSend Özelliği

InstantSend, anında işlem yapma özelliğidir. Girdiler belirli işlemlere sıkıştırılır ve masternode ağının konsensusu tarafından onaylanır. İhtilaflı işlemler ve bloklar reddedilir. Konsensusa ulaşılamazsa işlem onayı standart blok onayı ile gerçekleşir. 

Dash (DASH) Ne Kadar?

Kripto para piyasasında 22 Ocak itibariyle 750 dolar civarında işlem gören ve DASH sembolüyle bilinen dijital paranın toplam piyasa değeri 5,9 milyar dolar,  günlük işlem hacmi 239 milyon dolar, dolaşımdaki DASH miktarı ise 7,9 milyondur.  DASH, piyasa değerine göre kripto para pazarında 12inci sırada yer alıyor.
DASH sisteminde, her bir bloktan kazanılan tutarın %10'u DASH'in ARGE  ekibinin finansmanı için kullanılmak üzere hazineye aktarılıyor.  İlk dönemlerde hazineye ayda 14.000 dolar aktarılırken, geçtiğimiz  Mayıs ayında bu rakam 650.000 dolara yükseldi. 

Dash, 21/07/2019 22:34 itibarıyla TL bazında ₺661,62, Amerikan doları bazında ise $116,91 seviyelerinden işlem görüyor.