Borsa Ne Demek?

04.05.2018 15:50 | Son Güncelleme: 04.05.2018 15:50

Alım satıma konu olan mal, menkul kıymet, kıymetli evrak ve madenlerin  alıcısı ile satıcısını buluşturan  kurumsal piyasalara borsa denir.  Hisse senedi borsaları sayıca fazla olmakla birlikte  çok sayıda tahvil, türev ürünler (vadeli işlemler), emtia borsaları da mevcuttur.  Emtia borsalarında altın, gümüş gibi  değerli madenler, metaller, tarım ürünleri, petrol  ve benzeri birçok ürün fiziksel veya vadeli işlemler kontratları üzerinden alınıp satılır.    Dünyanın bilinen  ilk borsası 1602 yılında Amsterdam’da kurulmuş olan hisse senetleri borsasıdır. 

 

Borsada işlem yapılabilmesi için her alım emrinin bir satım emriyle eşleşmesi gereklidir.   Yani borsadan hisse senedi satın almak isteyen bir yatırımcının işlem yapabilmesi için, hisselerini satmak  isteyen başka  yatırımcıların mevcut olması gerekir. Yatırımcılar, borsada oluşan fiyat dalgalanmalarından yararlanarak kazanç sağlamayı amaçlar.

 

Piyasa değerine göre dünyanın en büyük hisse senedi borsaları; New York Borsası (NYSE) 13.4 trilyon dolar, Nasdaq  Borsası  3.9 trilyon dolar, Tokyo Borsası 3.8 trilyon dolar, Londra Borsası 3.6 trilyon dolar, Euronext Borsası 2.9 trilyon dolar, Şanghay borsası 2.7 trilyon dolar.  Hong Kong Borsası 2.7 trilyon dolar, Toronto Borsası 2.2 triyon dolar.  Borsa İstanbul 175 milyar dolarla 32.sırada yer alıyor.  Dünyanın en büyük emtia borsaları: Chicago Ticaret Borsası (CME), Chicago Ticaret Kurulu (CBOT),   New York Yicaret Borsası (NYMEX), Londra Metal Borsası (LME)