Brexit Nedir?

Okuma Süresi: 1 Dakika
Doviz.com
08.05.2018 11:27

Brexit, İngilizce British (İngiliz) ve exit (çıkış) kelimelerinin birleştirilmesinden oluşan, ve esas olarak İngiltere’nin 23 Haziran 2016 tarihinde yapılan referandum sonucunda Avrupa Birliği’nden çıkma kararı almasına atıf yapmak için kullanılan bir kısaltmadır. Referandumda katılımcıların %51.9’u İngiltere’nin AB’den çıkması, %48.1 ise İngiltere’nin AB’de kalması yönünde oy kullandı.

İngiltere’nin AB üyeliğinden çıkması veya kalması kararını referanduma sunan dönemin İngiltere Başbakanı David Cameron, ülkenin AB’de kalması yönünde kampanya yürütmesine rağmen  referandum sonucu Cameron ve global piyasalar için büyük sürpriz oldu.  Sterlin dolar karşısında 1.22 seviyelerin kadar geriledi. Cameron istifa etti ve Cameron’un kabinesinde yer alan Theresa May Muhafazakar parti tarafından Başbakan seçildi.

29 Mart 2017’de resmen başlayan  İngiltere’nin AB’den çıkış süreci 29 Mart 2019’da tamamlanacak.  Brexit sürecinde,   İngiltere ve AB bloğu arasında, başta ikili ticaret, İngiltere’de yerleşik AB vatandaşlarının durumu, İngiliz şirketlerinin AB pazarlarına erişimi  olmak üzere bir dizi başlığın müzakere edilerek bu tarihe kadar karara bağlanması gerekiyor. Referandum sonucunun açıklanmasıyla ortaya çıkan belirsizlik ve karara bağlanmayı bekleyen konular İngiltere ekonomisini olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor.

İlgili Makaleler

REKLAMI KAPAT X