Havale Nedir ve Nasıl Havale Yapılır?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Doviz.com
25.05.2018 09:44

Havale Nedir?

Havale yurt içinde veya yurt dışındaki bir alıcıya para gönderilmesi işlemidir. Banka aracılığıyla para gönderme işlemi Banka havalesi, PTT aracılığıyla yapılan para gönderme işlemi ise PTT havalesi olarak adlandırılır.

En yaygın kullanılan havale türü olan banka havalesi, bir banka şubesinde bulunan göndericinin vadesiz Türk Lirası hesabından, aynı şubede bulunan veya aynı bankanın farklı bir şubesinde bulunan alıcının vadesiz Türk Lirası hesabına para gönderilmesi işlemidir. 

Örneğin; göndericinin A Bankasının Beşiktaş şubesindeki vadesiz Türk Lirası hesabından, alıcının A bankasının Eminönü şubesinde veya Beşiktaş şubesinde bulunan vadesiz Türk Lirası hesabına para transfer edildiğinde havale işlemi yapılmış olur. Gönderici, aynı bankanın farklı şubelerinde bulunan kendisine ait vadesiz hesaplara para transfer ettiğinde de havale yapmış olur.

Havale daha az masraflı ve hızlı bir para transferi yöntemi olduğu için özellikle kurumsal banka müşterileri tarafından yoğun olarak kullanılır.

Banka havalesi, gönderici tarafından banka şubelerine mesai saatleri içinde havale talimatı iletilerek yapılabildiği gibi ATM’lerden internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulamaları üzerinden her zaman gerçekleştirilebilir. Şube kanalıyla yapılan havale işlemiyle gönderilen paralar alıcının hesabına aynı gün içinde geçer. ATM, internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden gönderilen havale tutarları alıcının hesabına tatil günleri de dahil olmak üzere saniyeler içerisinde geçer.

Havale Nasıl Yapılır?

Banka Havalesi

Havale işlemi yapabilmek için göndericinin ve alıcının vadesiz hesaplarının aynı bankada bulunması gereklidir. Bankaların uygulamaları değişkenlik göstermekle birlikte aynı şubede bulunan hesaplar arasında yapılan havale işlemleri genellikle ücretsiz, farklı şubelerde bulunan hesaplar arasında yapılan havale işlemi ücretlidir. Banka havalesi ile sadece yurt içindeki hesaplara ve Türk Lirası cinsinden para transferi yapılabilir.

Banka havalesi yapmak için alıcının 26 haneli IBAN’ı (Uluslararası Banka Hesap Numarası) veya şube ve hesap numarası, adı ve soyadı ve transfer edilmesi istenen para tutarı bilgilerine de ihtiyaç vardır. Para transferinin yapılacağı vadesiz hesabın bakiyesi havale edilecek tutarı ve havale ücretini karşılamak için yeterli olması gereklidir.

Banka şubesi kanalıyla havale işlemi yapmak için şubeye giderek yukarıda belirtilen alıcı bilgileri ve gönderilecek para tutarını içeren havale talimatını bir banka yetkilisine vermek yeterlidir. Bankaların ATM’leri, internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulamaları, telefon bankacılığı kanallarından biriyle havale işlemi yapmak için para transferi seçeneğine girdikten sonra IBAN veya hesap numarası ile transfer seçeneklerinden biri tercih ederek yukarıda belirtilen alıcı hesap bilgilerini ve transfer etmek istediğniz para tutarını girmeniz yeterlidir. Sizden istenilen bilgileri girdikten sonra işlemi onaylamanız istenecektir. İşlemin onaylanmasından sonra transfer etmek istediğiniz tutar alıcı hesaba saniyeler içinde ulaşacaktır.

PTT Havalesi

PTT havalesi bir banka hesabı olmayan gönderici ve alıcılar tarafından tercih edilir. PTT kanalıyla yurt içi ve yurt dışındaki alıcılara havale gönderilebilir. PTT havalesi için PTT şubelerinden birine giderek, kendi bilgileriniz ile alıcının adı ve soyadı ve adres bilgilerini havale formuna yazıp transfer edilmesini istediğiniz parayı PTT’ye nakden teslim etmeniz gereklidir. PTT havalesi için havale edilecek tutara göre belirlenen bir ücret ödemeniz gereklidir. PTT havalelerinin alıcıya ulaşması banka havalesine göre daha uzun sürebilir.

Posta çeki hesabı açtırmak suretiyle PTT şubelerine gitmeden online olarak havale işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Banka havalesinden farklı olarak PTT kanalıyla yapılan havale işlemlerinde adrese teslim, PTT şubesinden teslim ve telefonla haber verilmesi gibi seçenekler mevcuttur.

PTT şubelerinden, yurtdışında belirli ülkelerde bulunan alıcılara posta havalesi veya EUROGIRO ve Western Union gibi uluslararası elektronik para transferi kuruluşları üzerinden para gönderilebilmektedir.

İlgili Makaleler

REKLAMI KAPAT X