Virman (Wire transfer) nedir? Nasıl yapılır?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Doviz.com
25.05.2018 16:06

Virman Nedir?

Fransızca virement sözcüğünden dilimize geçen bir kelime olan virman, transfer veya aktarım anlamına gelir. Virman daha çok bir bankacılık terimi olarak biliniyor olsa da geniş anlamda ticari işlemlerde bir hesaptan bir başka hesaba, para çekme ve yatırma işlemi yapmadan, tek bir işlemle para transfer edilmesini ifade eder.

Bir bankacılık terimi olarak virman, havale ve EFT işlemleri gibi bir vadesiz banka hesabından bir başka vadesiz banka hesabına para transfer edilmesi işlemini ifade etmesine karşın özellikleri açısından havale ve EFT ‘den ayrılır.

Virman ile havale ve EFT arasındaki en temel fark, virman, bir bankanın aynı şubesinde bulunan ve aynı hesap sahibine ait vadesiz hesaplar arasında para transferi yapılmasıdır. Diğer bir deyişle virman işlemi yapılabilmesi için parayı transfer eden göndericinin ve transfer edilen fonların alıcısının aynı kişi veya kuruluş olması, gönderici ve alıcı hesapların bankanın aynı şubesinde bulunması gereklidir.

Virman işlemi yapmak isteyen hesap sahibinin bir bankanın aynı şubesinde birden fazla aktif hesaba sahip olması gerekir. 

Farklı kişi veya kuruluşların, aynı şubede veya farklı şubelerde veya farklı bankalarda bulunan hesaplarına virman işlemi yoluyla para transferi yapılamaz. 

Bir hesap sahibinin aynı bankanın farklı şubelerinde bulunan vadesiz hesapları arasında veya farklı bankalarda bulunan vadesiz hesapları arasında virman işlemi yoluyla para transferi yapılamaz.

Bankalar çoğunlukla Havale ve EFT işlemlerinden çeşitli oranlarda ücret alırken, virman işlemi ücretsizdir.

Virman Nasıl Yapılır?

Virman işlemi, ilgili banka şubesine bankanın mesai saatleri içinde virman talimatı verilerek aynı gün içinde gerçekleştirilebilirken, banka hesap kartı kullanılarak ATM’ler üzerinden, veya internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulamaları kanalıyla banka mesai saatleriyle sınırlı olmadan tatil günleri de dahil olmak üzere her zaman gerçekleştirilebilir ve transfer edilen fonlar ilgli hesap bakiyesinin yeterli olması durumunda anında bir hesaptan diğerine aktarılır.

Örneğin; A bankasının Taksim şubesinde bulunan bir vadesiz hesabınızdan yine aynı şubede bulunan bir başka vadesiz hesabınıza para aktarmak istediğinizde virman işlemi yapmanız gereklidir. Bunun için hesaplarınızın bulunduğu A bankasının Taksim şubesine giderek veya bankanzın ATM’leri, telefon bankacılığı, intenet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulaması kanallarından biri üzerinden istediğiniz tutarı bir hesabınızdan diğerine transfer ettiğinizde virman işlemi yapmış olursunuz.

Banka şubesine giderek virman yapmak için hesap veya müşteri bilgilerinizi ve aynı şubede bulunan vadesiz hesaplarınız arasında virman işlemi yapmak istediğinizi, transfer etmek istediğiniz para tutarını ve söz konusu tutarın alınacağı ve aktarılacağı hesap bilgilerini içeren virman talimatını şube yetkililerine iletmeniz yeterlidir. Şubelerden yapılan virman işleminde alt veya üst limit yoktur.

Bankanızın ATM’leri, internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulaması kanallarında biriyle şubeye gitmeye gerek duymadan virman işlemi yapmak istereseniz para transferi seçeneğine girdikten sonra transfer etmek istediğiniz paranın alınacağı hesabı ve aktarılacağı hesabı seçtikten sonra transfer etmek istediğiniz para tutarını girerek onay tuşuna bastığınızda transfer etmek istediğiniz tutar belirttiğiniz hesabınızdan alınarak anında diğer hesabınıza aktarılacaktır.

İlgili Makaleler

REKLAMI KAPAT X