EFT Nedir ve Nasıl Yapılır?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Doviz.com
25.05.2018 09:57

EFT Nedir?

Bir vadesiz banka hesabından başka bir bankada bulunan vadesiz hesaba para transfer edilmesi işlemi, Elektronik Fon Transferi ya da EFT olarak adlandırılır.

Örneğin; A Bankasının bir şubesinde bulunan göndericiye ait vadesiz Türk Lirası hesabından, alıcının B bankasında bulunan vadesiz Türk Lirası hesabına para gönderildiğinde EFT yapılmış olur. Gönderici, başka bankalarda bulunan kendisine ait vadesiz hesaplara da EFT işlemiyle para transferi yapabilir. 

EFT Açılımı Nedir?

Farklı bankalar arası para transferini sağlamaya yarayan EFT’nin açılımı; Elektronik Fon Transferidir.

Geç EFT Nedir?

EFT işlem saatlerinden sonra 16:00 – 17:30 arasında yapılan EFT işlemlerine geç EFT denir. 

EFT Nasıl Yapılır?

EFT nedir sorusunu cevapladıktan sonra diğer akla gelen soru ise EFT nasıl yapılır oluyor. EFT nedir nasıl yapılır: EFT işlemi yapabilmek için gönderici ve alıcıya ait vadesiz hesapların farklı bankalarda bulunması gerekir. Banka şubesi kanalıyla EFT işlemi yapmak için bankanıza giderek alıcıya ait 26 haneli IBAN’ı (Uluslararası Banka Hesap Numarası) veya şube ve hesap numarası, adı ve soyadı, transfer edilmesi istenen para tutarını içeren EFT talimatını bir banka yetkilisine vermeniz yeterlidir.

Bankanızın ATM, internet bankacılığı, mobil bankacılık uygulaması veya telefon bankacılığı kanallarından biriyle EFT işlemi yapmak isterseniz, EFT işlem saatleri içinde başka bankaya para transferi seçeneğini seçip, IBAN veya hesap numarası ile transfer seçeneklerinden birini tercih ederek, yukarıda belirtilen alıcı hesap bilgilerini ve transfer etmek istediğiniz para tutarını girmeniz gereklidir. Sizden istenilen bilgileri girdikten sonra ekranda bankanızın EFT işlemi için aldığı ücret belirtilecek ve işlemi onaylamanız istenecektir. Siz işlemi onayladıktan sonra transfer etmek istediğiniz tutar alıcının hesabına kısa süre içinde ulaşacaktır.

EFT işlemini gerçekleştirmek için paranın gönderileceği vadesiz hesabın bakiyesi, transfer edilmesi istenen para tutarı ve EFT işlem ücretini karşılamak için yeterli olması gereklidir. 

Her bankanın aldığı EFT işlem ücreti farklıdır ve bu ücret göndericinin vadesiz hesabından tahsil edilir.

Bankaların EFT Saatleri (EFT Saati)

EFT işlemi, banka şubelerinden mesai saatleri içinde yapılabilirken, ATM’lerden, internet bankacılığı veya mobil uygulama aracılığıyla bilgisayar veya akıllı telefonlar üzerinden tatil günleri de dahil olmak üzere her zaman gerçekleştirilebilir. Ancak, EFT ile transfer edilen paralar, bankaların EFT işlem saatleri içinde alıcının hesabına geçer. Örneğin, hafta sonunda yapılan EFT işlemiyle transfer edilen paralar izleyen ilk iş gününde alıcı hesaba geçer.

EFT işlemiyle sadece yurt içindeki vadesiz hesaplara ve Türk Lirası cinsinden para transferi yapılabilir.

Havale ve EFT Arasındaki Farklar (Havale EFT Farkı)

EFT ile havale arasındaki fark nedir sorusunun cevabına şu şekilde yanıt verebiliriz: EFT işleminde, havaleden farklı olarak, iki ayrı bankada bulunan hesaplar arasında para transferi yapılır. Havaleden farklı olarak, bankalardan yapılan tüm EFT işlemlerinden ücret alınır.İstisnaları olmakla birlikte maaş hesapları ve e-mevduat hesaplarından EFT işlem saatleri içinde yapılan EFT işlemlerinden ücret alınmaz. EFT işlem saatleri içinde (hafta içi 09:00 - 16:00 saatleri arasında) yapılan EFT işlemi ile transfer edilen paralar aynı gün içinde alıcı hesaba geçer. EFT işlem saatlerinden sonra 16:00 – 17:30 arasında yapılan geç EFT işlemleriyle gönderilen paralar ise geç EFT ücreti ödenmesi şartıyla aynı gün içinde alıcının hesabına geçer. Böylece, EFT ve havale farkı nedir sorusunu yanıtlamış olduk. 

Makalede Geçen Terimler ve Anlamları

Virman

Havale

 

İlgili Makaleler

REKLAMI KAPAT X