Janet Yellen Kimdir?

Okuma Süresi: 1 Dakika
Doviz.com
04.05.2018 15:55

Janet Yellen, ABD Merkez Bankası Federal Reserve Sistemi’nin (Fed) eski başkanıdır. Fed’in ilk kadın başkanı olma özelliğini taşıyan Yellen, Barack Obama tarafından bu göreve atandı. Şubat 2014’te Fed Başkanlığını Ben Bernanke’den devralan Yellen’in görev süresi Şubat 2018’de doluyor. Jerome Powell Fed’in yeni başkanı olarak Janet Yellen’in yerini alacak.

Yellen’in Fed Başkanı olarak en büyük başarısının görev süresi içinde ABD’deki işsizik oranının %6.7’den tam istihdam seviyesine inmesi (%4.1) olarak görülüyor. Yellen’in Fed Başkanlığına atanması, işsizlik oranının düşürülmesine çok fazla ağırlık vereceği, enflasyonu gerektiği gibi kontrol altında tutmayacağı gerekçesiyle Cumhuriyetçiler tarafından eleştirilmişti.

Yellen, Fed Başkanı olmadan önce Federal Reserve Sisteminin çeşitli kademelerinde görev yaptı. 1994-1997 arasında Federal Reserve Sistemi’nin Guvernörler Kurulu üyeliği, 2004-2010 arasında San Francisco Federal Reserve Bankası başkanlığı, 2010-2014 arasında Fed’in Guvernörler Kurulu başkan yardımcılığı görevlerini yürüttü.

Ekonomi doktoru olan ve makroekomi ve işsizliğin dinamikleri konularında çok sayıda makalesi bulunan Janet Yellen Nobel ekonomi ödülü sahibi bir ekonomist olan George A. Akerlof ile evlidir.

İlgili Makaleler

REKLAMI KAPAT X