Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Taksitlendirmesi Nasıl Yapılır?

Okuma Süresi: 1 Dakika
Doviz.com
04.05.2018 15:57

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir?

MTV, motorlu araç sahiplerinin yılda iki kez ödemekle yükümlü olduğu 'Motorlu Taşıtlar Vergisi''nin kısa yazılışıdır.  Karayolları Trafik Kanununa göre trafiğe kayıtlı hava ve deniz taşıtları da dahil tüm motorlu taşıtlar MTV’ye tabidir.

MTV Nasıl Hesaplanır?

MTV'nin belirlenmesinde taşıtın türü (otomobil, motosiklet, minibüs, vb.) esas alınır. Otomobil ve motosikletler için aracın yaşı ve silindir hacmi hesaplama kriterlerine dahil edilirken, otobüslerde aracın yaşı ve yolcu taşıma kapasitesi, kamyonlarda da aracın yaşı ve azami toplam ağırlığı dikkate alınır.

MTV Taksitlendirmesi Nasıl Yapılır?

1. MTV ödeme, borç sorgulama ve taksitlendirme işlemleri, Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr adresinden, İnternet Vergi Dairesi / Sık Kullanılanlar / Motorlu Taşıtlar Sorgulaması sıralamalarını izleyerek yapılabildiği gibi; GİB'in mobil uygulaması üzerinden kredi kartı ve banka kartı ile ödemeler yapılabiliyor. 

2.  Anlaşmalı bankaların internet bankacılık hizmetlerinden, telefon bankacılığı hizmetlerinden ve banka şubelerinden de MTV ödemesi yapmak mümkün. 

3. Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemelerini kabul eden vergi daireleri aracılığıyla da ödeme yapılabilir.

MTV Nasıl Ödenir?

MTV'nin ilk taksiti Ocak ayında, ikinci taksiti ise Temmuz ayında, aracın kayıtlı olduğu il veya ilçedeki vergi dairelerinde, anlaşmalı bankalarda veya yukarıda bahsi geçen yollar ile ödenir.

İlgili Makaleler

REKLAMI KAPAT X