Kredi kartlarının sunduğu başlıca avantajlar nelerdir?

Okuma Süresi: 4 Dakika
Kredi kartlarının sunduğu başlıca avantajlar nelerdir?
Hamit Alp Ünlü
13.02.2024 11:28

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in kredi kartlarına yönelik açıklamalarının ardından özellikle taksitlendirme konusunda olası bir yeni düzenleme ihtimali tartışılıyor. Peki, bu tartışmaların ortasında bankalar kullanıcılarına ne gibi avantajlar sunuyor?

Kredi kartları, artık günlük hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelmiş vaziyette. Özellikle dar gelirli vatandaşların enflasyon ve ödeme güçlükleriyle başa çıkabilmesinin en önemli yolu kredi kartlarıyla yapılan harcamalar olarak gösteriliyor. Mevcut kredi kartları da başta taksitlendirme olmak üzere kullanıcılarına belli başlı imkanlar sağlıyor.

Bu sebeple yazımızda aktif büyüklüğe göre en üst sırada yer alan dört bankanın kredi kartlarının sunduğu imkanları herhangi bir sıralama amacı olmadan listeledik:

T.C. Ziraat Bankası A.Ş.

Ziraat Bankasının müşterilerine sunduğu kredi kartının ismi Bankkart. Bu kartın genel özellikleri anlaşmalı üye iş yerlerinde taksitli alışveriş yapabilmek, puan kazanabilmek, kampanyalara katılabilmek, nakit ihtiyacını giderebilmek, yurt içinde, yurt dışında ya da internette güvenli alışveriş yapabilmek, temassız alışveriş imkanı ve farklı indirimlerden yararlanabilmek şeklinde listelenmiş.

Ziraat Bankası müşterilerine bu kartı standard, gold, platinum ve genç kart olarak sunuyor. Bunun yanında ek özellikler incelendiğinde; taksitli nakit avans, ekstre borcunun bazı aylarda faizsiz ertelenmesi, sonradan taksitlendirme ya da ödemeye başlama, sanal kart, otomatik ödeme talimatı, harcanan miktardan puan ya da nakit kazanma, her ay belirlenen sektörlerdeki harcamalara daha fazla miktarda puan kazanma gibi özellikler dikkat çekiyor.

Türkiye İş Bankası A.Ş.

İş Bankasının müşterilerine sunduğu kredi kartının ismi ise Maximum. Bu kartın genel özellikleri Türkiye’de sayısı 440 bini aşan anlaşmalı üye işyerlerinde taksitli alışveriş yapabilmek ve puan kazanabilmek, kampanyalara katılabilmek, nakit ihtiyacını giderebilmek, yurt içinde ve yurt dışında alışveriş yapabilmek ve farklı indirimlerden yararlanabilmek şeklinde listelenmiş.

Standard, sanal, gold, premium gibi farklı kredi kartlarının ekstra özellikleri de mevcut. Örnek vermek gerekirse, araç yardım hizmeti sağlanması sıklıkla uçuş gerçekleştiren müşterilerin uçtukça mil kazanması, üniversite öğrencilerine kolaylıklar sağlanması, hayvan dostlarına evcil hayvan alışverişlerinde ekstra puan ve indirimler sağlanması gibi özellikler ilk bakışta göze çarpanlar.

Türkiye Halk Bankası A.Ş.

Halk Bankası, müşterilerine Paraf isimli kredi kartını sunuyor. Bu kart müşterilerce ödeme sırasında tek şifre ile hangi kartla ödeme yapmak isteniyorsa onu seçmek koşuluyla tek başına hem banka kartı hem de kredi kartı olarak kullanılabilirken üye işyerlerinde alışveriş yapabilme, yurt içinde taksitli alışveriş yapabilme ve kampanyalardan yararlanma imkanı sunmakta.

Burada da standard, sanal, Troy, gold, premium gibi farklı kredi kartlarının ekstra özellikleri de mevcut. Sıklıkla uçuş gerçekleştiren müşterilerin uçtukça mil kazanması, üniversite öğrencilerine kolaylıklar sağlanması, doğa dostu müşteriler için geri dönüşümlü malzemeden üretilmiş, tüm yaşam döngüsü boyunca sebep olduğu karbon ayak izinin nötrlendiği çevreye duyarlı kredi kartı sunulması, kadın müşterilerin spordan kuaföre, marketten yemeğe birçok alanda fırsatlardan yararlanabileceği bir kredi kartı sunulması gibi hizmetler dikkat çekiyor.

Türkiye Vakıflar Bankası Türk Anonim Ortaklığı (VakıfBank)

VakıfBank müşterilerine World Card isimli kredi kartını sunuyor. Bu kart yaygın üye işyeri ağında puan ve taksit imkanlarının yanında müşterilere özel kampanyalarla alışverişlere renk katma amacı taşıyor. Kartı yurt içi ve yurt dışı alışverişlerinizde kullanabilmek, internette güvenli alışveriş yapabilmek, nakit ihtiyacını anında karşılayabilmek mümkün.

VakıfBank müşterilerine standard, gold, premium gibi farklı cardlar sunuyor. Yukarıda belirtilen diğer örnekler gibi uçuşlarda mil kazanma, gençlere sunulan ek özellikler mevcut. Bunun yanında taraftarlara tuttukları takıma harcamalarından kazandırma ve takıma özel sürprizlerden yararlanma imkanı, tarımsal üreticilere verilen özel kartla onlara kolaylıklar ve ayrıcalıklar sağlanması gibi özellikler dikkat çekiyor.

Kredi kartlarına yönelik düzenleme enflasyon üzerinde etkili olur mu?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek geçtiğimiz ay kredi kartına taksit uygulamasını kaldırmaya yönelik sinyaller vermiş, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan  da bu konuda düzenleme taraftarı olduklarını açıklamıştı.

İLGİLİ HABER MB Başkanı Karahan’dan kredi kartlarına yönelik düzenleme mesajı Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, yılın ilk Enflasyon Raporu sunumunun ardından kredi kartı harcamalarında yükseliş olduğunu belirterek, bu konuda bir çalışma yapılması gerektiğini söyledi.

Şimşek ayrıca konuyla ilgili paylaşımında, “Dünyada kredi kartına taksit uygulayan tek ülkeyiz” ve “Başkasının parasıyla, krediyle, kartla zenginlik olmaz” ifadelerini kullanmıştı.

Ancak, dünyada kredi kartına taksit uygulayan tek ülke Türkiye değil. İlk akla gelen örnekte Almanya’da online alışverişleri aylık taksitlere bölme imkanının sunulduğunu belirtmekte fayda olacaktır.

Özetle ekonomi yönetiminin harcama alışkanlıklarını kırmak ve dar gelirlinin borç batağına saplanmasını engellemek istemesi bu konuda anlaşılabilir bir çabadır fakat alım gücünün her gün azaldığı, maaşların giderleri karşılamaya yetmediği bir ortamda kredi kartına taksitlendirmenin kaldırılmasının herhangi bir olumlu etkisi olmayacağı, bilakis orta ve alt gelirli sınıfın hayatını çok daha kötü bir hale getireceği açıktır.

Geçinemeyen vatandaşın kredi kartı taksitinden önce vatandaştan alınan vergilerin efektif kullanımı, bütçe açığının kapatılması, başkasının parasıyla zengin olanların tespit edilip yargılanması ve vatandaşa finansal okuryazarlık eğitimi verilmesi bu kapsamda daha etkili olacaktır.

İLGİLİ HABER Şimşek: Sermaye piyasalarında 'finansal okuryazarlık' dönemini başlatıyoruz Bakan Şimşek, finansal okuryazarlık düzeyi düşük yatırımcıların sermeye piyasalarında temkinli olmasını isteyerek, "Sermaye piyasalarında finansal okuryazarlık dönemini başlatıyoruz." dedi.
REKLAMI KAPAT X