Kripto piyasasını bu hafta neler bekliyor? (18 Mart 2024)

Okuma Süresi: 3 Dakika
Kripto piyasasını bu hafta neler bekliyor? (18 Mart 2024)
Çınar Küçükay
18.03.2024 09:15

Kripto para yatırımcıları bu hafta Fed’in vereceği faiz kararına odaklanacak. İşte kritik faiz haftasında kripto para yatırımcılarının takip edeceği gelişmeler..

Bu hafta Fed'in faiz kararına yönelik beklentiler oldukça yüksek. Piyasa katılımcıları, Fed'in enflasyonla mücadeledeki sonraki adımı olarak faiz oranlarında bir değişiklik yapmamasını bekliyor. Öte yandan, 2024 yılı için ise faiz oranlarında düşüşe gidilmesi bekleniyor, ancak bu düşüşlerin zamanlaması ve oranı konusunda farklı görüşler mevcut.

Fed, enflasyonu %2'lik uzun vadeli hedefine geri döndürmeyi amaçlarken, son dönemde ABD'de aylık enflasyon oranında küçük bir artış gözlendi. Buna rağmen, işsizlik oranı düşük kalmaya devam ediyor, ücret artışları yavaşladı ve 2023'ün son çeyreğine ait ekonomik büyüme beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Bu durumlar, ABD ekonomisinin daha yüksek faiz oranlarına rağmen sağlıklı kalmaya devam ettiğinin işaretleri olarak görülüyor.

Kaynak: CME Group

Fed, çarşamba günü faiz kararı ile birlikte güncellenmiş ekonomik tahminler özetini (SEP) yayınlayacak. Bu, politika yapıcıların yıl sonunda faiz oranlarının nerede olacağını beklediklerine dair görüşlerini içerecek.

Aralık ayındaki SEP'de, Fed'in 2024 için üç faiz indirimi öngördüğü belirtilmişti. Fed, uzun vadeli hedefine doğru enflasyonu düşürmeye devam ederken para politikasını gevşetmeye başlıyor. Ancak, çarşamba günü yayınlanacak mart güncellemesinin önemli bir değişiklik göstermesi beklenmiyor, bazı yatırımcılar politika yapıcıların bu yıl faizlerde beklenen düşüşlerin olacağını bekliyor.

Fed Başkanı Jerome Powell ve diğer merkez bankası yetkilileri, faiz oranlarını çok hızlı bir şekilde düşürmenin risklerine karşı uyarıda bulunurken, "veriye bağlı" bir yol izleyeceklerini belirttiler. Powell, enflasyonun %2'lik hedefe doğru ilerleme kaydetmeye devam etmesinin garanti olmadığını ifade etti ve faiz oranlarında düşüşlere bu yıl başlanacağını öngördü.

Kripto para piyasası, Fed'in faiz oranlarına ilişkin gelecek görünümün karmaşıklığı eklenmesiyle bir düzeltme dönemi yaşıyor. Bitcoin'in değeri, son zamanlarda bir düşüş gösterdi. Kripto piyasasının toplam piyasa değeri ve Bitcoin'in piyasa payı, önemli göstergeler arasında yer alıyor. Fed'in mart toplantısında faiz oranlarını muhtemelen değiştirmeyeceği ancak 2024 için faiz oranı azaltımlarına ilişkin ipuçları aranacağı belirtiliyor.

Fed'in bu haftaki kararı ve ekonomik projeksiyonları, hem geleneksel finansal piyasaları hem de kripto para piyasasını önemli ölçüde etkileyebilir. Özellikle, Fed'in faiz oranlarında düşüş yapma zamanlaması ve oranı, piyasalar üzerinde belirleyici bir rol oynayabilir. Bu nedenle, yatırımcılar ve analistler, Fed'in açıklamalarını ve ekonomik görünümü dikkatle takip etmeye devam edecekler.

İLGİLİ ANALİZ Bu hafta piyasaların takip edeceği 4 kritik karar Bu hafta piyasaların gözü Fed başta olmak üzere merkez bankalarının açıklayacağı faiz kararlarında olacak. İşte bu hafta faiz kararını açıklayacak dört merkez bankasına ilişkin piyasaların son tahminleri..

Bu Hafta Kilidi Açılacak Kripto Paralar

Bu hafta DYDX (%2,15), AVAX (%2,53), IMX (%2,65) ve ID (%16,16) isimli kripto paraların belirtilen oranda kilit açılımı gerçekleşecek.

Kaynak: DropsTab

dYdX (DYDX)

Marjin işlem, spot işlem, borç verme ve borç alma hizmetleri sağlamak için Ethereum blok zincirindeki akıllı sözleşmeleri kullanan bir DEX olan DYDX, merkezi olmayan borsaların güvenliğini ve şeffaflığını, merkezi borsaların hızı ve kullanılabilirliği ile sunmayı amaçlamaktadır.

Bu hafta, DYDX coin sahipleri için %2,15'lik bir kilit açma işlemi beklenmektedir.

Avalanche (AVAX)

Dağıtılmış uygulamalar ve finansal pazarları birleştirmeyi hedefleyen, hızlı ve ölçeklenebilir bir blockchain platform olan AVAX, Türk bilgisayar bilimcisi Emin Gün Sirer liderliğindeki Ava Labs tarafından geliştirilmiştir.

AVAX coin sahipleri bu hafta %2,53'lük bir kilit açma işlemiyle karşı karşıya.

Immutable X (IMX)

Ethereum'daki NFT'ler için ilk katman 2 ölçeklendirme çözümü olan IMX, anında işlem tanıma, yüksek ölçeklenebilirlik, sıfır gaz ücreti ve daha fazlasını sağlar. Katman 2 çözümü, Ethereum gibi blok zincirinin üzerinde geliştirilen ekstra protokoldür. Bu tür katman ölçeklendirme çözümü, blok zinciri için gerekli olan ekstra ademi merkeziyetçilik veya güvenlik özelliklerinden herhangi birini manipüle etmeden verimi artırır.

Bu hafta, IMX coin’in toplam arzının %2,65'lik bir kısmının kilidi açılacak.

Space ID (ID)

Alan adlarının kaydedilmesi için evrensel bir ad hizmeti sağlamayı amaçlayan blok zinciri tabanlı bir proje olan ID, kullanıcıların kendi marka kimliklerini oluşturmalarına ve tanıtmalarına olanak tanır.

ID için bu hafta %16,16'lık bir kilit açılımı bekleniyor.

İLGİLİ ANALİZ Geçtiğimiz hafta kripto piyasasında neler oldu? (16 Mart 2024) Bu hafta Bitcoin yeni ATH kaydetmesine rağmen, piyasada son günlerde olumsuz bir hava hakim. İşte sizin için derlediğimiz geçtiğimiz haftanın öne çıkan gelişmeleri…
**Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
REKLAMI KAPAT X