Nakit Avans Nedir?

Okuma Süresi: 9 Dakika
Doviz.com
22.10.2019 14:07

Nakit avans bankaların müşterilerinin nakit gereksinimlerini karşılamak amacıyla sunduğu kredili ürünlerden biridir. Bankanızın kredi kartınıza tahsis ettiği kredi limiti veya vadesiz hesabınıza tanımladığı Kredili Mevduat Hesabının (KMH) limiti dahilinde kredi kartınızdan veya KMH hesabinızdan nakit para çektiğinizde nakit avans kullanmış olursunuz. 

Nakit avans sistemi sayesinde hesabınızda para olmasa bile hesabınızdan veya kredi kartınızdan hemen nakit çekerek nakit ihtiyacınız karşılayabilirsiniz. Bu işlemi yapabilmek için kredi kartınızın veya kredili mevduat hesabınızın kullanılabilir limitinin çekmek isteğiniz nakit tutarını karşılamaya yeterli olması gereklidir. 

Kredi kartınızdan veya kredili mevduat hesabınızdan çekeceğiniz nakit avans tutarına günlük faiz işletilir ve buna ilave olarak faiz tutarı üzerinden BSMV (%15) ve KKDF (%5) masrafı ve nakit çekim ücreti alınır. Kredi kartından nakit avans çekiminde peşin veya taksitli nakit avans seçeneği mevcuttur. Çekeceğiniz nakit avansı kullanım süreniz ve geri ödeme koşullarınıza uygun olarak peşin veya taksitli nakit avans seçeneklerinden birini seçebilirsiniz. Bazı bankalarda KMH hesaplarından da taksitli nakit avans çekimi seçeneği mevcuttur.

Bankalar nakit avans çekiminden işlem ücret almaktadır ancak taksitli nakit avans çekiminden işlem ücreti alınmamaktadır.

Nakit Avans Nasıl Çekilir?

Nakit avans çekebilmeniz için öncelikle kredi kartınızın kullanılabilir limitinin veya kredili mevduat hesabınıza tanımlı kredi limitinin, çekmek istediğiniz nakit avans tutarı ve bu tutar üzerinden işletilecek faiz ve alınacak masrafları karşılamaya yeterli olması gereklidir. Kredi kartınızın veya kredili mevduat hesabınızın kullanılabilir limiti kadar tutarı anında nakit olarak çekebilirsiniz. Bankanız, çekilen nakit avans tutarı üzerinden günlük bazda işletilen nakit avans faizini banka hesabınıza veya kredi kartınıza yansıtır. 

Kredi kartınızdan veya kredili mevduat hesabınızdan nakit avans çekimi işlemini banka şubelerinden veya ATM’lerden, internet ve mobil bankacılık uygulamaları üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Nakit avans çekim işlemi, banka şubelerinde banka çalışma saatleri içinde, ATM’lerden ve internet ve mobil bankacılık uygulamaları üzerinden ise 7 gün 24 saat yapılabilmektedir. 

Internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulaması üzerinden kredi kartınızdan nakit avans çektiğinizde çekilen nakit kredi kartınızın verildiği bankada bulunan vadesiz hesabınıza aktarılır. Hesabınıza aktarılan nakit avans tutarını başka hesaplarınıza transfer veya havale edebilir, ödemeleriniz için kullanabilir veya ATM’ler veya banka şubelerinden nakit olarak alabilirsiniz.

Banka şubelerinden nakit avans çekmek için kimliğinizle bankaya giderek çekmek istediğiniz nakit tutarı ve taksit sayısını banka görevlisine bildirmeniz yeterlidir. İşlemleriniz tamamlandığında nakit avansınız size ödenir. ATM’lerden, internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulamasında nakit çekim işlemi yapmak için nakit çözümleri adımından girerek nakit avans veya taksitli nakit avans seçeneğini tıkladığınızda gelen ekranda çekmek istediğiniz tutarı ve taksitili nakit avans çekiyosanız taksit sayısını girmeniz istenecektir. Tutar ve taksit sayısını girdiğinizde toplam faiz ve masrafların dokümünü gösteren bir sayfa açılacaktır. Devam seçeneğini tıkladığınızda gelen ekranda görüntülenen Taksitli Nakit Avans Sözleşmesini okuduğunuzu işaretlemeniz istenecektir. Sözleşmeyi okuduğunuzu işaretledikten sonra nakit avansınız hesabınıza aktarılır veya ATM’den nakit olarak ödenir. 

Nakit Avans Faizi Nedir?

Nakit avans faizi, bankanın çekilen nakit avans tutarı için akdi faiz oranı üzerinden aldığı faizdir. Bankaların nakit avans, taksitli nakit avans ve kredi kartı borç bakiyesine uygulayabileceği azami aylık faiz oranı olan akdi faiz oranı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından her üç ayda bir ilan edilir. TCMB, Eylül 2019’da, 2019 yılının son üç ayında geçerli olacak akdi faiz oranını %1,6 olarak açıkladı. Buna göre 1 Ekim -31 Aralık 2019 tarihleri arasında bankalar kredili hesaplardan veya kredi kartlarından çekilen nakit avans, taksitli nakit avanslarla kredi kartı borç bakiyelerine aylık maksimum %1,6 faiz uygulayabilecekler.

Buna ilave olarak bankalar taksitsiz olarak yapılan nakit avans çekimlerinden nakit avans çekim işlem ücreti adı altında bir ücret almaktadır. Bu ücret bankadan bankaya göre değişiklik gösterir. Bankalar nakit avans çekim ücreti olarak nakit avans tutarı üzerinden %3 ile %4 arasında faiz ve 3 ile 10 TL arasında değişen bir sabit ücret almaktadırlar. 

Ayrıca, taksitli veya taksitsiz tüm nakit avans çekimi işlemlerinde faiz tutarı üzerinden %5 BSMV (Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi) ve %15 KKDF (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) olmak üzere %20 oranında ilave vergi alınmaktadır. 

Nakit Avans Faizi Nasıl Hesaplanır?

Nakit avans ve taksitli nakit avansa işletilen faizin ve toplam nakit avans çekme maliyetini hesaplamasını aşağıdaki genel örnekte görebilirsiniz.

Örneğin bugün 1000 TL nakde ihtiyacınız olduğunu ve 10 gün içinde bu tutarı hesabınıza geri ödemek istediğinizi varsayalım. 

Bu durumda nakit avans kullandığınızda ödeyeceğiniz bedel nakit avans çekim işlem ücreti, 10 günlük faiz ve bunun üzerinden kesilecek %15 BSMV ve %%5 KKDF masrafının toplamı kadar olacaktır.

Nakit Avans Çekme Maliyeti
Nakit Avans Faizi: Aylık % 1,6 
Nakit Avans Tutarı: 1000 TL
Geri ödeme süresi: 10 gün 
Nakit Çekim Ücreti*: Nakit avans tutarı x %3,75 + 10 TL 

*Nakit çekim ücreti bankadan bankaya değişmektedir ve bu örnekte kullanlan tutardan daha düşük veya yüksek olabilir. 

Nakit Avans Çekim Faizi = Nakit Avans Tutarı x Aylık Akdi Faiz Oranı/ Kullanılan Gün Sayısı= [(1000 x %1,6 /30 ) x 10] = 5,33 TL 
BSMV: %5 = Faiz Tutarı x BSMV = 5,33 x %5 = 0,27 TL
KKDV: %15 = Faiz Tutarı x KKDF = 5,33 x %15= 0,80 TL
Nakit Avans Çekim Ücreti = Nakit Avans Tutarı x Nakit Çekim Ücreti % + 10 TL 
= ((1000 x %3,75) +10 = 47,5 TL 
Toplam Nakit Avans Çekim Maliyeti = 53,90 TL 

Yukarıdaki örneğe göre 10 gün süreyle kullanmak için 1000 TL nakit avans çekmenin maliyeti 53,90 TL ‘dir yani %5,40, yıllık bazda ise %195 gibi astronomik bir tutar. Bu tutarın çok büyük bir bölümü nakit avans çekim üretinden kaynaklanıyor.

1000 TL nakit avansı 2 eşit taksitte geri ödenmek üzere taksitli nakit avans seçeneği ile çekerseniz ödeyeceğiniz bedel, 2 aylık faiz ve bunun üzerinden alınacak %15 BSMV ve %%5 KKDF vergileri kadar olacaktır.

Taksitli Nakit Avans Çekme Maliyeti 
Nakit Avans Çekim Faizi= Nakit Avans Tutarı x Aylık Akdi Faiz Oranı 
= [(1000 x %1,6) + (500 x %1,6)] = 24 TL 
BSMV: %5 = Faiz Tutarı x BSMV = (0,80 + 0,40) = 1,20 TL
KKDV: %15 = Faiz Tutarı x KKDF = (2,40 + 1,20) = 3,60 TL

Toplam Nakit Avans Çekim Maliyeti = 24 + 1,20 + 3,60 = 28,80 TL 

Taksitli nakit avans kullanımında toplam nakit avans çekim maliyeti 28,80 TL yani % 2,88 ve yıllık bazda ise %17,3 olmaktadır. Taksitli nakit avans çekiminin maliyeti nakit avans işlem ücreti alınmadığı için çok daha uygundur. 

Nakit Avans Limiti Nedir?

Nakit avans limiti, bankanız tarafından belirlenen kredi kartınızdan çekebileceğiniz maksimum nakit avans tutarıdır. Bankalar genellikle kredi kartınızın kullanılabilir limitinin tamamını veya tamamına yakın bölümünü nakit avans limitiniz olarak belirler.Dolayısıyla nakit avans limiti kredi kartınızın kullanılabilir limitiyle sınırlıdır. Bireysel kredi limitlerinden bağımsız olarak, taksitli nakit avans çekiminde uygulanan alt ve üst işlem limitleri, yani çekileblecek en düşük nakit avans tutarı ile en yüksek nakit avans tutarları her banka için farklıdır. Alt limitler 50 TL ile 500 TL arasında değişirken, üst limit 30.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Ancak ATM’lerden günlük para çekme limitleri 2000 – 4000 TL arasında olduğu için bu tutarları aşan nakit avans çekimlerinizi ancak banka şubelerinden yapabilirsiniz

Taksitli Nakit Avans Nedir?

Taksitli nakit avans, bankaların kredi kartı müşterilerine sundukları taksitli kredi ürünüdür. Taksitli nakit avans kredi kartından krediyle borç almak şeklinde özetlenebilir.Taksitli nakit avansta taksit seçenekleri 2 ayla 12 ay arasındadır. Taksit seçenekleri bankadan bankaya değişmektedir.Taksitli nakit avans çektiğinizde, nakit avans tutarı ve toplam faiz ve vergiler seçtiğiniz taksit sayısına eşit olarak bölünür ve ilk taksit çekimden sonraki ilk kredi kartı hesap özetinize yansıtılmak üzere vade sonuna kadar tüm kredi kartı hesap özetlerinize yansıtılır. Çektiğiniz nakit avans tutarları ve toplam faiz ve vergiler de kredi kartı limitinizden düşülür. Taksitli nakit avans işleminden işlem ücreti alınmaz.

Bazı bankalar Ek Hesap veya KMH hespları için de taksiti nakit avans çekimi seçeneği sunuyorlar.

Avans Hesap ve Ek Hesap Nedir?

Avans Hesap veya Ek Hesap vadesiz mevduat hesabına tanımlanan bir tür kredidir. Kredili Mevduat Hesabı (KMH) olarak anılan bu ürüne bankalar ürün farklılaştırması amacıyla farklı isimler vermektedir. Bankaların, Avans Hesap, Artı Hesap, Ek Hesap,Destek Hesap gibi isimler verdikleri Kredili Mevduat Hesabı sayesinde müşteriler hesaplarında para olmasa bile kendilerine tanınan KMH limiti dahilinde kısa süreli ve düşük tutarlı acil para ihtiyaçlarını karşılamak için nakit avans çekebilirler.

KMH hesaplarına tahsis edilen limitler genellikle düşüktür ve günlük acil nakit ihtiyaçlarının karşılanması ve talimatlı fatura ödemelerinin aksatılmadan ödenmesinini sağlamaya yöneliktir. 

Ek Hesap Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Ek Hesap borcu da aynen kredi kartı borcu veya kredi borcu gibi ödenmediğinde banka tarafından önce idari daha sonra da yasal takibe alınır. Ek hesabınızdan nakit avans çektiğinizde, yani hesabınızın bakiyesi eksiye düştüğünde çekilen nakit avans tutarının belirli bir yüzdesini ve işleyen faiz ve masrafları izleyen hesap özetinde belirtilen son ödeme gününde ödemeniz istenir. Ödemeniz gereken tutar ödenmediğinde gecikmeye düşersiniz. Bir ay süreyle gecikmede olan hesaplar banka tarafından idari takibe alınır. Bu süreç içinde banka sizinle SMS, telefon veya e-posta yoluyla iletişime geçerek hesap özetinizde beliritilen minimum ödeme tutarını ödemeniz gerektiğini hatırlatacaktır. 90 gün süreyle ödenmeyen EK Hesap Borçları yasal takibe girer.

Nakit Avans mı Kredi mi?

Nakit ihtiyacınızı karşılama konusunda sizin için en uygun çözümün hangisi olduğuna karar vermek için birkaç kriteri göz önünde bulundurmanız gereklidir.

  • Yıllık Maliyet Oranı: Nakit avans ve tüketici kredisinin yıllık maliyet oranlarını karşılaştırmalısınız. Nakit avans ve taksitli nakit avansın yıllık maliyet oranı her zaman tüketici kredisine oranla çok daha yüksektir. Yukarıdaki örnekten de görebileceğiniz gibi yıllık maliyet oranı açısından bakıldığından en yüksek maliyetli seçenek taksitsiz nakit avanstır. Taksitli nakit avans çekiminin faizi ve yıllık maliyet oranı tüketici kredilerine daha yakın olmakla birlikte tüketici kredilerine oranla 10 -15 puan daha yüksek olabilir.Kullanılan kredinin miktarına ve süresine göre bu toplam maliyeti önemli oranda etkileyebilir. Ancak bankaların kredi işlemlerinden aldığı dosya masrafı vb masrafların da hesaba katmayı unutmamak gerekir. 
  • Nakit Gereksiniminin Aciliyeti: Taksit nakit avans veya nakit avans saniyeler içinde çekilebilirken tüketici kredisi başvurularının değerlendirilmesi ve onaylanması zaman almaktadır. Dolayısıyla acil gereksinimler için Ek Hesabınızdan veya kredi kartınızdan nakit avans çekmek daha maliyetli olsa da size zaman kazandıracağı için duruma göre daha uygun bir çözüm olabilir.
  • Nakit Tutarı: Taksitli nakit avans veya nakit avans çekimi gibi çözümler çabuk ve düşük tutarlı nakit gereksinimleri için idealdir. Büyük miktarlarda ve uzun vadeli nakde ihtiyacınız olduğunda büyük bir ihtimalle nakit avans çekim limitiniz ihtiyacınızı karşılamaya yetmeyecektir. Bir de yüksek maliyet faktörü göz önüne alındığında tüketici kredisi almak en uygun çözüm olacaktır.

İlgili Makaleler

REKLAMI KAPAT X