İngiltere Merkez Bankası (BoE) Nedir?

Okuma Süresi: 2 Dakika
Doviz.com
08.05.2018 10:58

İngiltere Merkez Bankası, (Bank of England), 1694 yılında İngiltere’nin Fransa’yla giriştiği savaşın finansmanı için tahvil ihraç etmek ve mevduat toplamak üzere özel ticari banka statüsünde kuruldu. 1844’te ilk kez para basma yetkisi verilen banka 1944’te devletleştirildi. 1997 yılında ise para politikalarını ve faizleri belirleme yetkisi hükümetten alınarak İngiltere Merkez Bankası’na devredildi ve banka ilk kez bağımısız bir statüye kavuştu.

İngiltere Merkez Bankası’nın temel işlevi ülkenin para politikasını belirlemek, enflasyonu kontrol altında tutarak fiyat istikrarını sağlamak, para basmak ve piyasalara likidite sağlamaktır.

İngiltere Merkez Bankası Faiz Artırırsa Ne Olur?

İngiltere Merkez Bankası politika faizini artırdığında, bankalararası borçlanma maliyeti artar bu da kredi faizlerine yansır. Tüketicilerin ve ticari işletmelerin borçlanma maliyetleri artar. Buna bağlı olarak tüketici harcamaları, iç talep, şirket yatırımları ve karlılıkları azalır. Artan faiz ile birlikte risksiz getiri oranı artacağından işletmeler için yatırım yapmak cazip olmaktan çıkar. Sonuç olarak ekonomik aktivite ve büyüme yavaşlar. Ayrıca, sterlinin temel para birimlerine karşı değeri yükselir, ithalat ucuzladığı için artar, İngiltere’de üretilen ürünlerin dış piyasalarda rekabet gücü zayıflayacağı için de ihracat azalır. Dış ticaret dengesi ithalat lehine artar ve İngiltere’nin cari açığı büyür.

Faiz artış oranı ne kadar büyük olursa ekonomiye etkileri de o kadar yıkıcı olur. Reel sektörde faiz artışının etkileri en erken 6 ay sonra hissedilirken, para ve sermaye piyasaları faiz artışına anında tepki verir.

İlgili Makaleler

REKLAMI KAPAT X